moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom

Aż 1350 osób weźmie udział w 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów, zorganizowanym dla uczczenia pamięci poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa. Na groby weteranów będą w maju jeździć żołnierze, policjanci, strażacy oraz cywile. Do takiej formy upamiętnienia poległych zaprosiło Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

– Ruszamy 4 maja z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej – zapowiada st. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów, koordynator 2 Rajdu Motocyklowego Weteranów na szczeblu centralnym. Tego dnia do Wesołej przyjadą terenowi koordynatorzy rajdu z poszczególnych jednostek wojskowych z całego kraju. Otrzymają oni szczegółowe wytyczne, jak ma przebiegać „motocyklowe” upamiętnienie poległych na misjach. Potem pojadą zapalić znicze na grobie mjr. Krzysztofa Woźniaka, który zginął w Afganistanie.

Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na kilkanaście grup, które wystartują z jednostek wojskowych i przez cały maj będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy i policjantów, którzy stracili życie w wyniku działań prowadzonych poza granicami państwa. Motocykliści spotkają się z rodzinami poległych kolegów i zapalą znicze na ich grobach.

W ubiegłorocznym rajdzie wzięło udział 300 motocyklistów. – Spodziewałem się, że w tym roku będzie więcej uczestników, ale nie przypuszczałem, że zgłosi się aż 1350 chętnych – przyznaje st. chor. Marcin Michalak. Zaskoczeniem było także duże zainteresowanie rajdem żołnierzy, którzy nie byli na misjach – jest ich 748. Jednym z takich wojskowych jest płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Biura Konwentu Dziekanów. Nie uczestniczył on w żadnej zagranicznej operacji, ale zgłosił się na rajd, aby jak mówi, oddać hołd tym, którzy zginęli, oraz wyrazić szacunek dla tych, którzy służyli na misjach. – Z racji służbowych obowiązków pewnie nie uda mi się dołączyć do każdego wyjazdu warszawskiej grupy, ale zamierzam odwiedzić cmentarz w Jarocinie, gdzie pochowany jest kpt. Daniel Ambroziński, który zginął w Afganistanie, oraz groby żołnierzy poległych na Mazowszu – deklaruje płk Jewgiejuk.

Grafika PZ

Dla wielu uczestników rajdu ta impreza ma wymiar osobisty. – W Iraku i Afganistanie zginęli moi koledzy, z którymi służyłem. Dbanie, by pamięć o nich była wciąż żywa, to nasza powinność. Z Danielem Różyńskim, który zginął w Iraku, kończyłem szkołę. Z Jarosławem Maćkowiakiem, Pawłem Poświatem i Rafałem Nowakowskim, którzy polegli w Afganistanie w 2011 roku, znałem się z 17 Brygady Zmechanizowanej. Z kolei w szkole oficerskiej razem z Danielem Ambrozińskim skakałem ze spadochronem. Poznałem także Szymona Sitarczuka na tydzień przed jego śmiercią – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana, które jest organizatorem rajdu.

Z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na misjach poległo 11 żołnierzy. St. kpr. Antoni Jóźwiak z 2 eskadry śmigłowców 1 Dywizjonu Lotniczego zapewnia, że w maju wraz z kolegami na pewno odwiedzi ich groby. – Ten rajd jest dla mnie połączeniem pasji do motocykla z oddaniem hołdu kolegom, którzy nie wrócili z misji do domu – mówi podoficer.

Zakończenie rajdu jest planowane na 29 maja w Dzień Weterana. Czy rajd stanie się cykliczną imprezą organizowaną co roku? – Wszystko na to wskazuje, bo rośnie liczba motocyklistów wśród weteranów i żołnierzy – mówi płk Głuszczak. Dyrektor Centrum Weterana deklaruje, że dopóki żołnierze będą chcieli w ten sposób wspominać poległych towarzyszy broni, dopóty rajd będzie organizowany. Podkreśla także, że jest to okazja do integracji środowiska weteranów oraz zwraca uwagę na edukacyjny walor tej imprezy, która ma popularyzować wiedzę o postawach patriotycznych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy pełnili lub pełnią służbę poza granicami państwa.

Od 1953 roku Polska brała udział w 92 operacjach, przez które przewinęło się ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. 121 żołnierzy i pracowników wojska zginęło lub zmarło w wyniku ran odniesionych na misjach.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ratownicy na medal
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Przysięga w Limanowej
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Honor weteranom misji!
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Podróż po AWACS-ie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO