moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom

Aż 1350 osób weźmie udział w 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów, zorganizowanym dla uczczenia pamięci poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa. Na groby weteranów będą w maju jeździć żołnierze, policjanci, strażacy oraz cywile. Do takiej formy upamiętnienia poległych zaprosiło Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

– Ruszamy 4 maja z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej – zapowiada st. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów, koordynator 2 Rajdu Motocyklowego Weteranów na szczeblu centralnym. Tego dnia do Wesołej przyjadą terenowi koordynatorzy rajdu z poszczególnych jednostek wojskowych z całego kraju. Otrzymają oni szczegółowe wytyczne, jak ma przebiegać „motocyklowe” upamiętnienie poległych na misjach. Potem pojadą zapalić znicze na grobie mjr. Krzysztofa Woźniaka, który zginął w Afganistanie.

Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na kilkanaście grup, które wystartują z jednostek wojskowych i przez cały maj będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy i policjantów, którzy stracili życie w wyniku działań prowadzonych poza granicami państwa. Motocykliści spotkają się z rodzinami poległych kolegów i zapalą znicze na ich grobach.

REKLAMA

W ubiegłorocznym rajdzie wzięło udział 300 motocyklistów. – Spodziewałem się, że w tym roku będzie więcej uczestników, ale nie przypuszczałem, że zgłosi się aż 1350 chętnych – przyznaje st. chor. Marcin Michalak. Zaskoczeniem było także duże zainteresowanie rajdem żołnierzy, którzy nie byli na misjach – jest ich 748. Jednym z takich wojskowych jest płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Biura Konwentu Dziekanów. Nie uczestniczył on w żadnej zagranicznej operacji, ale zgłosił się na rajd, aby jak mówi, oddać hołd tym, którzy zginęli, oraz wyrazić szacunek dla tych, którzy służyli na misjach. – Z racji służbowych obowiązków pewnie nie uda mi się dołączyć do każdego wyjazdu warszawskiej grupy, ale zamierzam odwiedzić cmentarz w Jarocinie, gdzie pochowany jest kpt. Daniel Ambroziński, który zginął w Afganistanie, oraz groby żołnierzy poległych na Mazowszu – deklaruje płk Jewgiejuk.

Grafika PZ

Dla wielu uczestników rajdu ta impreza ma wymiar osobisty. – W Iraku i Afganistanie zginęli moi koledzy, z którymi służyłem. Dbanie, by pamięć o nich była wciąż żywa, to nasza powinność. Z Danielem Różyńskim, który zginął w Iraku, kończyłem szkołę. Z Jarosławem Maćkowiakiem, Pawłem Poświatem i Rafałem Nowakowskim, którzy polegli w Afganistanie w 2011 roku, znałem się z 17 Brygady Zmechanizowanej. Z kolei w szkole oficerskiej razem z Danielem Ambrozińskim skakałem ze spadochronem. Poznałem także Szymona Sitarczuka na tydzień przed jego śmiercią – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana, które jest organizatorem rajdu.

Z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na misjach poległo 11 żołnierzy. St. kpr. Antoni Jóźwiak z 2 eskadry śmigłowców 1 Dywizjonu Lotniczego zapewnia, że w maju wraz z kolegami na pewno odwiedzi ich groby. – Ten rajd jest dla mnie połączeniem pasji do motocykla z oddaniem hołdu kolegom, którzy nie wrócili z misji do domu – mówi podoficer.

Zakończenie rajdu jest planowane na 29 maja w Dzień Weterana. Czy rajd stanie się cykliczną imprezą organizowaną co roku? – Wszystko na to wskazuje, bo rośnie liczba motocyklistów wśród weteranów i żołnierzy – mówi płk Głuszczak. Dyrektor Centrum Weterana deklaruje, że dopóki żołnierze będą chcieli w ten sposób wspominać poległych towarzyszy broni, dopóty rajd będzie organizowany. Podkreśla także, że jest to okazja do integracji środowiska weteranów oraz zwraca uwagę na edukacyjny walor tej imprezy, która ma popularyzować wiedzę o postawach patriotycznych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy pełnili lub pełnią służbę poza granicami państwa.

Od 1953 roku Polska brała udział w 92 operacjach, przez które przewinęło się ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. 121 żołnierzy i pracowników wojska zginęło lub zmarło w wyniku ran odniesionych na misjach.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Borsuk bezwzględnie potrzebny
 
CBW świętuje
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Żandarmeria świętuje
Podoficer, czyli lider
Marynarz na „Korfantym”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Moździerze dla WOT-u
Tygrysy grasowały także nocą!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kask Weterana do zdobycia!
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Siła braterstwa
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Jacht i menażki od wojska
Szczyt NATO już w poniedziałek
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
„Dragon” wskazał cel
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Krwiodawcy w mundurach
W drodze do Ameryki
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Specjaliści od wsparcia
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
PKW Turcja już działa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Borsuk pokazał swoje możliwości
Misje kształtują charakter
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
A Multi-Front Operation
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Nowe książeczki wojskowe
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Co ze sprawdzianem z WF?
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Grupy niszczycieli czołgów
Kurs na dyplomację
Gorzka parada zwycięstwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Albatros” wyszedł na morze
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO