moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jadę oddać hołd kolegom

Od dziś żołnierze i funkcjonariusze służb, którzy służyli na misjach, mogą zgłaszać się na Rajd Motocyklowy Weteranów. 2 maja, podczas uroczystości Dnia Flagi, motocykliści w mundurach wyruszą z placu Piłsudskiego w Warszawie. W ciągu niemal miesiąca przejadą setki kilometrów, odwiedzając groby żołnierzy poległych na misjach. Swoją podróż zakończą w Lublinie podczas Dnia Weterana.

Druga edycja rajdu wpisuje się w cykl imprez organizowanych z okazji Dnia Weterana. Żołnierze chcą przy okazji tego święta przypomnieć o kolegach, którzy z misji nie wrócili. – Naszym celem jest także integracja środowiska weteranów – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które jest organizatorem rajdu. Dlatego do udziału w tej imprezie, oprócz żołnierzy weteranów w służbie i poza nią, zostaną zaproszeni funkcjonariusze (np. policjanci), którzy służyli poza granicami państwa. Jeśli w rajdzie będą chcieli wziąć udział bliscy i przyjaciele żołnierzy, organizatorzy również zapraszają.

Koncepcja jest podobna do tej z ubiegłego roku. Uczestnicy, podzieleni na grupy regionalne, będą jeździć po Polsce i odwiedzać cmentarze, na których spoczywają żołnierze polegli na misjach. Swoją podróż zakończą 29 maja w Lublinie podczas Dnia Weterana. W 2020 roku w takim rajdzie wzięło udział 300 osób. Podczas uroczystego zakończenia zlotu w 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach w jednej kolumnie przejechało przez miasto ponad sto motocykli, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Organizatorzy liczą, że w 2021 roku liczba uczestników co najmniej się podwoi.

REKLAMA

St. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów jest głównym koordynatorem rajdu motocyklowego weteranów w siłach zbrojnych. – To dla mnie zaszczyt, ale również wyzwanie organizacyjne. Chciałbym, aby było tyle osób, żebyśmy zapełnili motocyklami cały plac Piłsudskiego w Warszawie – mówi st. chor. Michalak. Jego głównym zadaniem jest zebranie listy uczestników rajdu oraz przydzielenie ich do poszczególnych jednostek wojskowych, w rejonie których będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy. – Najważniejsze, żeby odwiedzić każdy grób poległego żołnierza. Mam nadzieję, że dowódcy jednostek wojskowych przychylnie spojrzą na żołnierzy, którzy w ten sposób zechcą uczcić pamięć kolegów – dodaje podoficer.

Każda wizyta motocyklistów na cmentarzu będzie miała uroczystą oprawę. Ma być obecna rodzina poległego żołnierza oraz przedstawiciele jednostki wojskowej, w której służył. Koledzy wystawią przy grobie wartę honorową. – To będzie wyraz naszego szacunku dla poległych – podkreśla płk Głuszczak.

Od 1953 roku ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w ponad 90 różnych misjach. – Uczestniczyli w budowaniu pokoju oraz zapewnianiu bezpieczeństwa w najbardziej zapalnych punktach na świecie. Nasze społeczeństwo niewiele wie na ten temat. Pojawienie się motocyklistów może stać się okazją do spotkań, rozmów i opowieści – dodaje płk Szczepan Głuszczak. Oficer nie ukrywa, że inspirował się rajdami, jakie od lat organizują żołnierze w Stanach Zjednoczonych, wspierając w ten sposób swoich rannych kolegów oraz oddając cześć tym, którzy z wojny nie wrócili.

W rajdzie zamierza wziąć udział ppor. Adam Buszko z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Podczas II zmiany PKW Irak brał on udział w obronie ratusza w Karbali. – Żaden z moich kolegów nie poległ na misji, ale byli inni, którzy nie wrócili do domów. Chcę pokazać, że o nich pamiętamy, dlatego całym sercem popieram tę inicjatywę – mówi.

Dla st. chor. Marcina Michalaka udział w rajdzie ma wymiar także osobisty. Z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, z którą rozstał się po 20 latach służby, na misjach poległo aż 11 żołnierzy. – Jadę, aby oddać im hołd – podkreśla.

Żołnierze, którzy chcą wziąć w rajdzie, powinni zapisać się w swoich jednostkach. Natomiast weterani poza służbą mogą zgłaszać się do Centrum Weterana. Zapisywać można się od 4 stycznia do końca lutego 2021 roku.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: archiwum CWDPGP

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Agenci wywiadu na bobslejach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kuźnie oficerskich kadr
155 mm dla US Army
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
WBH upublicznia swoje archiwa
Nurkowie w głębinach
Dama odeszła do historii
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Symulator Orlika w Dęblinie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kutno w sieci LogHubs
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pandemię pokonamy szczepieniami
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Żołnierze testują nauczycieli
Obrady ministrów obrony NATO
Żydzi od Andersa
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Komandosi znad Garigliano
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na straży niebieskiej linii
Na rozgrzewkę – zapasy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
We Never Stop
Telefon dla seniora
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Malutka na poligonie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pustynna burza wokół Husajna
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Co musi umieć kierowca czołgu
Krotony w akcji
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Daglezje na większe przeprawy
Wojsko – plan na życie
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Trudny egzamin przed misją
Kierunek: Litwa
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Jest Warszawa
Dołącz do zawodowców
Trudny rok na misjach
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Laserowa artyleria US Army
Ferie z gwiazdami sportu
Jakie zmiany w mundurówce?
Armia Fight Night znów w akcji
Kwalifikacja odbędzie się …

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO