moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Następne „Czarne Pantery” dla Wojska Polskiego

Dziś do portu w Świnoujściu przypłynęła kolejna partia ciężkiego sprzętu z Korei Południowej. Dziewięć czołgów K2 Black Panther zasili 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną. To kolejna w ostatnim czasie dostawa koreańskich maszyn, którymi będą dysponować zawiszacy. Do końca tego roku Wojsko Polskie ma otrzymać w sumie 180 sztuk K2.

Poprzedni transport czołgów K2 Black Panther, który przybył na początku maja, także dostarczono do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i najprawdopodobniej kolejne dostawy „Czarnych Panter” również trafią do zawiszaków. Wcześniej K2 otrzymali też żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej – 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

K2 Black Panther to 55-tonowy czołg wyposażony w gładkolufową armatę kalibru 120 mm, system automatycznego ładowania i zintegrowany system kontroli ognia. Jego uzbrojenie pomocnicze stanowi karabin maszynowy 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM) 12,7 mm. Pojazd jest napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, ma też hydropneumatyczny układ zawieszenia (ISU) i dynamiczny układ napinania gąsienic (DTTS).

REKLAMA

Południowokoreańskie czołgi dostarczane są do Polski od 2022 roku na mocy umowy wykonawczej, która zakłada dostawy 180 platform K2 w latach 2022–2025. W kwietniu Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że negocjowana jest druga umowa wykonawcza na dostawę czołgów K2 wraz z wozami towarzyszącymi. Zapisy umowy obejmują pozyskanie czołgów w wersjach K2GF dla początkowej partii oraz K2PL, którego podwozie będzie jednocześnie stanowiło bazę dla wozów towarzyszących, w tym wozów zabezpieczenia technicznego, mostów towarzyszących oraz wozów inżynieryjnych. Umowa ramowa z 2022 roku zakłada, że Wojsko Polskie docelowo ma otrzymać tysiąc czołgów K2 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL.

AB

autor zdjęć: fot. kpr. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Wschodnia flanka walczy w przeciwnikiem
 
Umarł król, niech żyje król!
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Nasi czołgiści najlepsi
Na RBN o jedności w kwestiach bezpieczeństwa
Jak czynić dobro, czyli Buzdygan w akcji
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Dzień, który zmienił bieg wojny
O ochronie infrastruktury i morskich szlaków
Film o Feniksie i terytorialsach
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Święto sportów walki w Warendorfie
Kolejny model Grota dla żołnierzy
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Wyższe stawki dla niezawodowych
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Podejrzane manewry na Bałtyku
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Śmierć gorsza niż wszystkie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
„Baltops” także na lądzie
Ewakuacja Polaków z Izraela
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Abrams M1A2SEPv3 – wzorzec nowoczesnych czołgów
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
„Baltops” – co potrafią bezzałogowce
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Apache’e z szachownicą
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Gen. Sosabowski upamiętniony
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Droga do zespołu bojowego GROM
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Misja PKW „Olimp” doceniona
Wieczór pełen koszykarskich emocji
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Srebrni wioślarze, brązowa szablistka
Setka lotów w „Akcji Serce” za nimi!
Podróż w ciemność
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
DNA GROM-u
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Wykuwanie interoperacyjności
Letni wypoczynek z MON-em
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
Nowy rozdział w historii Mesko
Specjalsi opanowali amerykański okręt
Lekcje na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
Kolejni Polacy ewakuowani z Bliskiego Wschodu
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej na ostatniej prostej
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO