moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Logistycy na mokradłach

Kilkunastu żołnierzy z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej spędziło pięć dni na mokradłach w okolicach Bydgoszczy. Mając ograniczony dostęp do żywności i wody, próbowali przetrwać na wrogim terenie. Kurs SERE to podstawa dla każdego żołnierza, który planuje wyjazd na misję zagraniczną. Zadanie nie jest łatwe. Nie wszystkim logistykom udało się ukończyć szkolenie.

Kurs SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape, czyli przetrwanie, unikanie, opór w niewoli, ucieczka) składał się z trzech etapów. Podczas pierwszego – teoretycznego – żołnierze poszerzali wiedzę zdobytą w czasie szkolenia na poziomie podstawowym. Drugi, praktyczny etap to 72 godziny spędzone w nieznanym, wrogim terenie. Wnioski z tej części omawiano podczas końcowego, trzeciego etapu.

Na naukę przetrwania logistycy wyjechali na mokradła w okolicach miejscowości Samociążek pod Bydgoszczą. Kilkunastu żołnierzy z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej musiało pokonywać bagna, by dotrzeć do wyznaczonych przez instruktorów punktów. Tu liczyła się znajomość topografii, ale też zapobiegliwość, warto było np. dobrze zabezpieczyć swój ekwipunek przed wodą. Po drodze kursanci sami zdobywali pożywienie i wodę, którą musieli uzdatnić do picia. Wieczorem rozpalali ogień przy pomocy krzesiwa i budowali sobie schronienie na noc. A to tylko połowa zadań. Logistycy musieli także skutecznie unikać patroli przeciwnika, jeśli jednak wpadli w zasadzkę, czekało ich trudne przesłuchanie. Tak organizatorzy kursu sprawdzali, jak żołnierze radzą sobie w warunkach niewoli, pod silną presją.

– Szkolenia SERE prowadzi się na trzech poziomach zaawansowania: A, B i C. SERE A to szkolenie teoretyczne, obowiązkowe dla każdego żołnierza. Dopiero na poziomie B oprócz przypomnienia i poszerzenia zakresu wiedzy teoretycznej szkoleni spędzają kilka dni w trudnych warunkach, najczęściej w lesie, mając ograniczone racje żywnościowe i dostęp do wody pitnej – wyjaśnia por. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1BLog. W szkoleniu na mokradłach wzięli udział logistycy, którzy przygotowują się do udziału w misjach poza granicami kraju (kurs SERE jest obowiązkowy dla każdego żołnierza przed wyjazdem w ramach polskich kontyngentów wojskowych).

Szkolenie zostało tak przygotowane, aby jak najwierniej oddawało warunki, w których mogą znaleźć się żołnierze. Dlatego logistycy musieli radzić sobie przy niesprzyjającej pogodzie, wykazać się odpornością na głód, pragnienie czy brak snu, ale także na stres i presję czasu.

Ostatnim elementem kursu było tzw. podjęcie. Żołnierz musiał dotrzeć do punktu, z którego grupa poszukiwawczo-ratownicza, po potwierdzeniu jego tożsamości, miała przetransportować go w bezpieczne miejsce. Weryfikacja odbywała się po angielsku, w oparciu o dane, które kursanci podali wcześniej.

Dwóm żołnierzom nie udało się sprostać wszystkim zadaniom szkolenia. – Kurs ukończyli najbardziej wytrwali. Ci najbardziej zdyscyplinowani, którzy zachowali zimną krew w każdych warunkach i doskonale radzili sobie z podejmowaniem decyzji pod wpływem stresu. Umiejętność pracy zespołowej również była na wagę złota – podkreśla por. Kwiatkowska.

Żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej zabezpieczali polskie kontyngenty wojskowe na misjach m.in. w Iraku, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Mali.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Anna Wolska

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Abramsy w pętli
Piedimonte – samobójcza misja
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO