moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krótsza „unitarka” dla ochotników

Najpierw dwutygodniowe szkolenie e-learningowe, potem 3,5 tygodnia praktycznych, intensywnych zajęć w jednostkach – to nowy model szkolenia podstawowego dla osób chcących wstąpić do wojska. Dzięki niemu, powołania do służby będą odbywały się częściej, a w szkoleniach będzie mogło wziąć udział więcej ochotników. Zmiany wejdą w życie 1 września. Dwa tygodnie później ruszą pierwsze szkolenia.

Już w przyszłym tygodniu wojsko ma ogłosić wprowadzenie nowego systemu rekrutacji w swoje szeregi. Ma on zoptymalizować proces naboru do czynnej służby wojskowej i sprawić by był on prostszy i szybszy. Zgodnie z decyzją MON, nowymi elementami systemu staną się m.in. wojskowy portal rekrutacyjny, który umożliwi aplikację do wojska przez Internet oraz Wojskowe Centra Rekrutacji, gdzie kandydat w ciągu jednego dnia załatwi wszelkie formalności.

Jednym z założeń reformy było też opracowanie i wdrożenie zunifikowanego modelu szkolenia podstawowego w ramach czynnej służby wojskowej. Przez ostatnie kilka tygodni zajmowali się tym specjaliści ze Sztabu Generalnego WP z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7. Dokument jest już gotowy, ma obowiązywać od 1 września. – Znowelizowany program dotyczy wyłącznie szkolenia podstawowego, które przechodzą ochotnicy do służby. Zmiany miały na celu urealnić to szkolenie i bardziej dopasować je do rzeczywistości. Zamiast 230 godzin szkolenia, turnus przewiduje 196 godzin zajęć, w tym 44 godziny e-learningu – tłumaczy płk Krzysztof Żerański z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych – P3/P7 Sztabu Generalnego WP.

Zdalna nauka regulaminów

Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie modułu zdalnego. Każdy ochotnik z chwilą powołania otrzyma login i hasło do platformy e-learningowej (serwis ruszy za kilka dni). Zanim kandydat zostanie wcielony w szeregi armii, będzie musiał samodzielnie przyswoić podstawową wiedzę teoretyczną. – W module zdalnym została zawarta problematyka, którą ochotnicy mogą zrealizować w ramach samokształcenia. W ciągu dwóch tygodni będą mieli do zaliczenia w sumie 44 godziny teorii – wyjaśnia płk Żerański. Wśród zagadnień znajdą się: regulaminy, kształcenie obywatelskie, zagadnienia prawne, a także teoretyczne podstawy strzelectwa, terenoznawstwa, łączności, ochrony i obrony obiektów i szkolenia medycznego. – Będziemy mieli stały wgląd w realizowany przez ochotnika proces kształcenia. Będzie widać jakie ma braki, z czym ma problemy, co na dalszym etapie szkolenia umożliwi nam wyrównanie tej wiedzy. Sam moduł będzie się zresztą kończył sprawdzianem wiedzy – mówi oficer ze Sztabu Generalnego.

Później ochotników czeka szkolenie praktyczne, realizowane w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Zgodnie z nowymi założeniami, czas jego trwania zostanie skrócony z 47 dni do 27 dni (z 7 do 3,5 tygodnia). Szkolenie będzie za to bardziej intensywne, bo zajęcia będą się odbywać sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku po 10 godzin, a w sobotę – do 6 godzin. Szkolenie obejmie w sumie 152 godziny zajęć. – Założeniem tego etapu jest, by ochotnicy osiągnęli niezbędny w naszej ocenie poziom umiejętności potrzebnych żołnierzowi. To m.in. zasady żołnierskiego działania i zachowania się na polu walki, prowadzenie ognia z etatowej broni strzeleckiej oraz udzielanie sobie i kolegom pomocy na polu walki – wyjaśnia płk Żerański.

Więcej szkoleń dla ochotników

W ramach modułu stacjonarnego program przewiduje też tzw. dni dyspozycyjne. Jeśli dany ochotnik wyrazi akces wstąpienia do zawodowej służby wojskowej, będzie mógł w tym czasie przejść niezbędne badania lekarskie, odbyć rozmowy kwalifikacyjne czy załatwić procedury kadrowe. Inni będą mogli w czasie dni dyspozycyjnych uzupełnić braki szkoleniowe z etapu teoretycznego.

Całe szkolenie zakończy się egzaminem końcowym i przysięgą wojskową. Ci, którzy nie zdecydują się na dalszą, zawodową służbę wojskową, zostaną przeniesieni do rezerwy i otrzymają status żołnierza rezerwy.

Przyjęte rozwiązania sprawią, że szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, będą się odbywać znacznie częściej niż teraz i będzie w nich mogło wziąć więcej osób. Tak stanie się już w tym roku. Zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego WP, do końca roku 2020 zaplanowano sześć terminów powołań na szkolenia: 14 IX-10 X, 28 IX-24 X, 12 X-7 XI, 26 X-21 XI, 9 XI-5 XII, 23 XI-19 XII.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Tyszko

dodaj komentarz

komentarze

~amorpatriae
1619014020
Możliwe są też szkolenia sezonowe, wakacyjne z wyżywieniem i odpowiednim noclegiem. Takie możliwości dają stowarzyszenia. Takim przykładem może byc jedno ze stowarzyszeń Amor Patriae https://amorpatriae.pl/2021/04/21/oboz-szkolenia-poligonowego-spap-i. Takie szkolenie daje większą też elastyczność dostosowaną do uczestników.
E3-E7-D0-84

Pływacy i maratończycy na medal
 
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Uwaga, transformacja!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zapraszamy na Festiwal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO