Od 29 lutego przeciwlotnicy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej szkolą się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. To właśnie ten ośrodek szkolenia umożliwia im kompleksowe warunki do podnoszenia swoich umiejętności ogniowych.
Do Ustki, a w zasadzie do Wicka Morskiego, podążyło blisko 140 żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady oraz ponad 30 jednostek sprzętu, wśród nich samobieżne zestaw przeciwlotnicze Hibneryty z podwójnie sprzężoną armatą przeciwlotniczą ZU-23-2 oraz nowoczesna stacja radiolokacyjna Soła. Aby szkoleniu nadać realizm, wraz z przciwlotnikami nad morze udał się także wzmocniony pluton zmotoryzowany z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich. Warto wspomnieć że już sam marsz na dużą odległość był częścią ćwiczenia, podczas którego przeciwlotnicy prowadzili osłonę na rzecz zmotoryzowanych. - To bardzo istotne, aby mieć realny obiekt osłony, można wówczas uzyskać maksimum zaangażowania żołnierzy, którzy czują i widzą faktyczne tło taktyczne i chcą jak najlepiej wykonać swoje zadania, by zapewnić ochronę pododdziałom ogólnowojskowym – ocenia dowódca baterii por. Adam Szewczyk.
Nadmorski teren umożliwia bardzo dobrą obserwację, co pozwala obsługą i strzelcom doskonalenie swoich umiejętności ogniowych wykorzystując w pełni posiadany potencjał. Jak podkreśla dowódca dywizjonu ppłk Wojciech Szołtek: - Jesteśmy tu rokrocznie, znamy ten obiekt, ale z pewnością na nudę nie narzekamy. Mamy tu do wykonania jasno sprecyzowane cele i zadania jak choćby zgranie systemów dowodzenia, rozpoznania oraz rażenia. Kluczowym jednak będą dla moich żołnierzy kierowania ogniem z wykorzystaniem systemu ŁOWCZA/REGA.
Zadaniem systemów przeciwlotniczych jest precyzyjne rażenie konkretnie wybranych i wskazanych celów. Dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest zebranie wszelkiej dostępnej informacji o sytuacji powietrznej, następnie stworzenie obrazu sytuacji taktycznej z przydzielaniem kategorii poszczególnym obiektom (po ich wcześniejszym rozpoznaniu), wskazanie celów oraz ich zniszczenie Rozdział celów dla poszczególnych środków ogniowych wymaga wiedzy o ich dyslokacji i aktualnym stanie gotowości, ponieważ tylko wtedy dowodzący obroną przeciwlotniczą może zaplanować sposób zaangażowania sił na nagle pojawiające się, nowe zagrożenia.
Na poligonie w Ustce nasi żołnierze mają także inne ważne zadanie, posiadając solidny bagaż doświadczeń i wiedzę praktyczną w zakresie wykorzystania przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom szkolną nowych użytkowników tej precyzyjnej wyrzutni, a mianowicie żołnierzy Obrony Terytorialnej.
Przed dywizjonem blisko trzy tygodnie zgrupowania poligonowego w rejonie nadmorskim, które upłynie pod znakiem taktyki i ognia, ale dla dywizjonu z Wędrzyna to już tradycja.
Dywizjon przeciwlotniczy jest pododdziałem bojowym przeznaczonym do realizowania zadań w zakresie osłony przeciwlotniczej elementów ugrupowania bojowego pododdziałów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz innych ważnych obiektów. Prowadzi także rozpoznanie przed uderzeniami z powietrza: statków powietrznych, rakiet skrzydlatych i innych celów powietrznych. W skład dywizjonu wchodzą trzy baterie przeciwlotnicze posiadające po dwa plutony artylerii przeciwlotniczej wyposażonych w armaty ZU-23 HIBNERYT oraz jeden pluton przeciwlotniczy wyposażony w PPZR GROM. Dywizjon wspierają bateria dowodzenia oraz kompania logistyczna. W dywizjonie wykorzystuje się system dowodzenia i kierowania ogniem ŁOWCZA-REGA oraz stacje radiolokacyjne NUR-22 i ZDPSR SOŁA.
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
autor zdjęć: ppłk Wojciech Szołek
komentarze