moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lepsza amunicja dla Leopardów

Zmodyfikowano układ zapłonowy, zmieniono geometrię i układ prochów, czarny proch zastąpiono nowym typem prochu zapłonnikowego. Firma Mesko dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków odłamkowo-burzących do czołgów. Bezpieczniejsza w stosowaniu i skuteczniejsza amunicja do Leopardów 2 powstała we współpracy z wojskowymi inżynierami.

Spółka Mesko, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków czołgowych z ładunkiem odłamkowo-burzącym (oznaczonych jako 120 mm HE). Jak podkreślają przedstawiciele PGZ, specjaliści z oddziału Meska w Pionkach (dawny Zakład Produkcji Specjalnej sp. z o.o.) oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia podjęli się ich modernizacji na prośbę polskiej armii. Wojsku zależało, aby poprawić bezpieczeństwo oraz skuteczność amunicji używanej przez załogi czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A5.

Co zostało zmodernizowane? W największym uproszczeniu mówiąc, ładunek miotający, jak wyjaśniają inżynierowie. – Zmieniono jego konstrukcję przez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego. Zupełnie inne są geometria i układ prochów, a zamiast prochu czarnego zastosowano nowy typ prochu zapłonnikowego. Dzięki temu całkowicie wyeliminowano siarkowodór z produktów spalania – poinformował nas Departament Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Przedstawiciele Departamentu podkreślają, że zarówno nowy ładunek miotający, jak i nowy typ prochu zapłonnikowego zostały opatentowane.

Poza nabojami odłamkowo-burzącymi kalibru 120 mm nowy ładunek miotający zostanie – po przejściu odpowiednich badań – zastosowany w pociskach szkolno-treningowych. Specjaliści z PGZ podkreślają, że doświadczenia zdobyte w czasie modernizacji amunicji do czołgów Leopardów 2 oraz wyciągnięte na ich podstawie wnioski zostaną wykorzystane w ramach kolejnego programu – unowocześniania amunicji kalibru 125 mm, która jest stosowana do strzelania z uzbrojenia m.in. czołgów T-72 i PT-91.

Mesko to największy w Polsce producent amunicji oraz systemów rakietowych, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz przeciwlotniczych rakiet Grom i Piorun. Firma dostarcza polskiej armii kilka typów nabojów do czołgów Leopard 2.

W 2014 roku spółka zawarła dwa duże kontrakty. Pierwszy na dostawę 14 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T o wartości 114 mln zł, drugi – wyceniony na ponad 240 mln zł – na dostawę 13 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T. Natomiast w ubiegłym roku Mesko podpisało umowę na dostawę 2 tys. sztuk 120 mm nabojów szkolno-treningowych z pociskiem odłamkowo-burzącym, opiewającą na prawie 25 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Szaman365
1568144340
Mareczku1 tą twoją dziurkę balistyczną ma Hinduski Arjun daj spokój może tym biednym Leopardom pozatym w 21wieku czołgi nie walczą na dystsnsach 50m więc mało kto trafi w ten tunel opytki tyle w temacie.
BA-59-47-45
~Marek1
1546080420
Niestety, ale standard 2PL, to klasyczna dla WP tzw. bieda modernizacja. W zasadzie WSZYSTKIE kraje użytkujące jeszcze model Leopard A4 zdecydowały się na pełną modernizację do najwyższego obecnie standardu A7. Tylko nasi "fachowcy" musieli oczywiście znaleźć "unikalne" i wyłącznie polskie rozwiązanie "po taniości". W efekcie za i tak potężną kasę będziemy mieli za parę lat MBT z wielką "dziurą balistyczną" po prawej stronie jarzma armaty we frontowym pancerzy wieży(odkryty tunel optyki SKO), czyli w najczęściej trafianym miejscu wałczącego czołgu. Dodatkowo MON w projekcie 2PL nawet słowem nie wspomina o jakimkolwiek syst. aktywnej osłony czołgu(ASOP), a nawet o wzmocnieniu najsłabszych fragmentów pancerza Leopoarda 2PL polskim pancerzem reaktywnym klasy ERAWA -1/2. Można sie tylko obawiać jaką kolejną bieda modernizację "fachowcy" z IU wymyślą dla wozów modelu A5 ...
C3-56-02-02

Telefon zaufania dla żołnierzy
 
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Priorytety dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Kleszcze dla wojska
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Zamiana po włosku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO