„Odpowiedzialność za polskich żołnierzy jest dla mnie ogromnym zaszczytem i najważniejszym zadaniem w życiu” – powtarzał zawsze minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.
W środę, 25 października br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jezioranach odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. ministra Aleksandra Szczygło. Dla mieszkańców miejscowości, rodziny oraz przyjaciół był to bardzo wzruszający moment. Na marmurowej tablicy umieszczony jest napis: „W tym budynku 27 października 1963 roku urodził się Aleksander Marek Szczygło, Minister Obrony Narodowej, Poseł na Sejm RP IV, V, VI kadencji, Szef Kancelarii Prezydenta RP, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który zginął w służbie Ojczyzny 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Cześć Jego Pamięci".
Wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, przypominając sylwetkę ministra Szczygło, powiedział, że był państwowcem, wielkim patriotą i człowiekiem, który całym sercem służył Polsce. – Kochał wojsko. Wiele lat poświęcił pracując na rzecz obronności kraju. Dbał o poszanowanie tradycji i pamięć o zapomnianych bohaterach walki o wolność. Z jego inicjatywy 14 tys. oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze otrzymało pośmiertny awans na wyższe stopnie wojskowe i służbowe – wspominał wiceminister. - Był przedstawiany jako osoba surowa, zasadnicza i powściągliwa, ale w rzeczywistości był człowiekiem z bardzo dużym poczuciem humoru, wesołym, lubiącym sport, wymagającym, ale najwięcej wymagającym od siebie - mówił. Wiceszef MON wyraził nadzieję, że będą powstawały kolejne miejsca upamiętniające śp. Aleksandra Szczygło.
- Kiedy kierował resortem obrony, wprowadził pięć priorytetów. Były to: modernizacja i profesjonalizacja armii, uczciwość oraz przejrzystość w działaniu i poszanowanie tradycji – mówią współpracownicy. - Cenił i szanował tradycje wojskowe. W 2007 roku zgodnie z jego decyzją Marsz Pierwszej Brygady Legionów Marszała Józefa Piłsudskiego został ustanowiony pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego. Za jego zgodą i dzięki jego determinacji w 2007 roku w Warszawie po raz pierwszy odbyła się największa defilada wojskowa organizowana z okazji Dnia Święta Wojska Polskiego – dodają.
W środę wiceminister Bartłomiej Grabski przekazał uczniom szkoły 70 książek „Legiony to” oraz płyt „Pierwsza Brygada” wydanych z okazji 10. rocznicy ustanowienia pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Aleksander Szczygło ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Był stypendystą rządu amerykańskiego z zakresu prawa i administracji publicznej w University of Wisconsin (USA). Odbył również praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Problematyką bezpieczeństwa narodowego zajmował się przez wiele lat, pracując w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarii Prezydenta RP, Najwyższej Izbie Kontroli i Ministerstwie Obrony Narodowej. Przed powołaniem na stanowisko Szefa BBN, Aleksander Szczygło był Posłem na Sejm RP z województwa warmińsko–mazurskiego. Pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oraz przewodniczącego Podkomisji stałej ds. Współpracy z Zagranicą i NATO.
W latach 1990-1991 pełnił funkcję asystenta Senatora RP Lecha Kaczyńskiego w Biurze Prawnym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W latach 1992-1995 był dyrektorem Gabinetu Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pracował w latach 1991-1992 jako specjalista ds. legislacyjnych. W 1997 r. pełnił funkcję doradcy Głównego Inspektora w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1997-2000 był dyrektorem Departamentu Informacji i Kształcenia Europejskiego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W 2001 roku pełnił funkcję doradcy Prezesa Zarządu Banku PKO S.A.
W latach 2001, 2005 i 2007 był wybierany do Sejmu RP z list Prawa i Sprawiedliwości. Jako parlamentarzysta zajmował się również problematyką integracji europejskiej. W 2006 roku Aleksander Szczygło był Szefem Kancelarii Prezydenta RP.
Od 7 lutego 2007 r. do 16 listopada 2007 r. był Ministrem Obrony Narodowej. Jako szef tego resortu zainicjował liczne projekty, opracował m.in. koncepcję budowy zawodowych sił zbrojnych, program reorganizacji wyższego szkolnictwa wojskowego, kodyfikację prawa wojskowego oraz nową koncepcję szkolenia pilotów. Zaproponował zmiany w procedurach wyboru i dostaw uzbrojenia oraz zwiększenie polskiego udziału w międzynarodowych projektach badawczych.
Na stanowisko Szefa BBN został powołany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 15 stycznia 2009 r. Do najważniejszych dokumentów, które powstały w BBN pod jego kierownictwem należą opracowania dotyczące m.in. porwania, prób uwolnienia oraz śmierci polskiego geologa Piotra Stańczaka w Pakistanie (luty i maj 2009 r.), jedności Ukrainy (luty 2010 r.), a także analizy: „Rok po wojnie rosyjsko-gruzińskiej. Stan realizacji porozumień Sarkozy-Miedwiediew” (sierpień 2009 r.), „Propaganda historyczna Rosji w latach 2004-2009” (wrzesień 2009 r.), „Stan profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP” (styczeń 2010 r.), „Zagrożenia dla procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” (luty 2010 r.), „Okoliczności negocjacji kontraktu na sprzedaż do Rosji francuskich okrętów klasy Mistral” (marzec 2010 r.), „Analiza kwestionariusza BBN wysyłanego do dyrektorów szpitali, dotyczącego zabezpieczenia dostępności pacjentów do świadczeń lecznictwa szpitalnego” (kwiecień 2010 r.) oraz materiał „Ludobójstwo katyńskie w polityce władz sowieckich i rosyjskich (lata 1943 – 2009)”.
Źródło: MON
autor zdjęć: Sekcja Wychowawcza/ 9 Pułk Rozpoznawczy
komentarze