O roli neurohormonów w organizmie oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu m.in. guzów prostaty, na które zapada wielu mężczyzn, w tym żołnierzy, mówił doktor Andrew Schally, amerykański twórca neuroendokrynologii i laureat Nagrody Nobla. Wykład wygłoszony w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie był częścią programu „Nobliści”.
Dr Schally, jeden z najbardziej znanych endokrynologów na świecie i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1977 roku za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności, gości w Polsce na zaproszenie resortu obrony w ramach programu „Nobliści”. – Ta wizyta to dla mnie podróż sentymentalna – stwierdził pochodzący z Polski amerykański naukowiec. Podziękował jednocześnie prof. Wojciechowi Fałkowskiemu, wiceministrowi obrony, za zaproszenie.
Na WIM dr Schally wygłosił wykład „Hormony podwzgórza: od neuroendokrynologii do terapii nowotworów i innych chorób”. Podczas spotkania opowiedział o badaniach prowadzonych pod jego kierownictwem, dotyczących powiązań między ośrodkowym układem nerwowym a układem hormonalnym. – Wykazaliśmy, że układ nerwowy steruje gruczołami wydzielania wewnętrznego i wyizowaliśmy kilka hormonów podwzgórza – mówił gość Z USA. Jak wyliczał dr Schally te hormony to: tyreoliberyna (TRH) wpływająca na pracę tarczycy, gonadoliberyn (LH-RH) stymulująca wydzielanie hormonów płciowych, kortykoliberyna (CRH), która odgrywa ważną rolę w odpowiedzi organizmu na stres oraz somatostatyna blokująca wydzielanie hormonu wzrostu.
Naukowiec opowiedział też o pracach nad określeniem roli tych hormonów w organizmie oraz możliwości ich zastosowania w leczeniu, głównie w onkologii i endokrynologii. Mówił także o składzie i działaniu leków opartych na tych odkryciach.
Na przykład somatostatytyna i leki od niej pochodzące, są stosowane w leczeniu guzów przysadki prowadzących do zaburzeń wzrostu oraz nowotworów endokrynnych. Z kolei leki związane z LH-RH wykorzystywane są w leczeniu nowotworów piersi, jajników, łagodnego przerostu gruczołu krokowego czy terapii raka prostaty. – Ten ostatni typ nowotworu interesował mnie szczególnie, kiedy kierowałem laboratorium polipetydów i endokrynologii w Szpitalu Weteranów w Nowym Orleanie – zaznaczył dr Schally. Jak tłumaczył, rak prostaty dotyka bowiem wielu mężczyzn w starszym wieku, w tym żołnierzy i weteranów.
– Dzisiejsze nowoczesne leczenie nowotworów, prowadzone także w WIM, nie byłoby możliwe bez pracy i odkryć dr Schally’ego, tysiące osób korzysta z leków opartych na działaniu odkrytych przez niego hormonów – podkreślił dr hab. n. med. Przemysław Witek, adiunkt w Klinice Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM.
Naukowy cykl
Program „Nobliści” to cykl spotkań naukowych organizowanych w wojskowych instytucjach naukowych z noblistami oraz światowej sławy naukowcami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki. Pomysłodawcą i koordynatorem programu jest prof. Fałkowski.
W ramach programu wykłady wygłosili: prof. Robert A. Schwartz, dermatolog z USA, prof. Shuji Nakamura, japoński fizyk i noblista, wynalazca niebieskiej diody LED, Szwajcar prof. Kurt Wüthrich, chemik i laureat Nagrody Nobla za prace nad wykorzystaniem jądrowego rezonansu magnetycznego. Do Polski ma przyjechać jeszcze Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV.
autor zdjęć: U.S. Department of Veterans Affairs
komentarze