moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON rozpoczęło program naukowy z udziałem noblistów

Ministerstwo obrony rozpoczyna serię spotkań z naukowcami i noblistami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki. Pierwszy wykład dotyczył zagrażających życiu zmian skórnych wywoływanych lekami. Wygłosił go światowej klasy dermatolog – prof. Robert A. Schwartz z USA. Spotkanie odbyło się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

– Celem programu „Nobliści” jest zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, nawiązanie kontaktów z najlepszymi naukowcami oraz promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami, instytutami badawczymi i szpitalami klinicznymi – mówił dziś prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, podczas inauguracji programu. Profesor podkreślał, że przedsięwzięcie jest częścią nowej polityki naukowej MON. – Niestety, Polska wciąż pozostaje na uboczu, jeśli chodzi o kontakty naukowe. Chcemy to zmienić, dlatego inwestujemy w naukę i wojskowe placówki, aby stały się wybitnymi centrami badawczymi na międzynarodową skalę – tłumaczył wiceminister.

Resort obrony wspiera wojskowe ośrodki naukowe

Profesor Fałkowski przypomniał, że resort obrony prowadzi obecnie kilka przedsięwzięć naukowych m.in. programy „Katedry ad hoc” i „Kościuszko”. Ten ostatni zakłada, że młodzi polscy naukowcy, którzy wyjechali z Polski, wrócą do kraju, by tu prowadzić badania. Komisja konkursowa zakwalifikowała do tego programu sześć osób. – Do końca roku podpiszemy z nimi umowy i wtedy podamy ich nazwiska – mówił prof. Fałkowski. Badacze rozpoczną pracę w ciągu kilku najbliższych miesięcy m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym, Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Inauguracyjny wykład w programie „Nobliści” wygłosił w WIM-ie prof. Robert A. Schwartz, kierujący katedrą dermatologii w Rutgers Medical School w New Jersey. – Z profesorem współpracujemy od lat, to jego czwarta wizyta w WIM-ie – zauważył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Instytutu.

Prof. Robert A. Schwartz specjalizuje się w wykrywaniu zmian związanych z nowotworami skóry. Tematem dzisiejszego wykładu były zagrażające życiu zmiany skórne wywoływane lekami. – To ważny temat także dla żołnierzy, tym bardziej, że choroby skóry są jednym z trzech najczęstszych problemów zdrowotnych wśród żołnierzy na misjach, zaraz po chorobach układu pokarmowego i urazach niezwiązanych z działaniami bojowymi – mówił płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM. – Są to zwykle choroby alergiczne, ropne zapalenia mieszków włosowych, stany zapalne skóry – wyliczał płk Korzeniewski. Przyznał jednak, że wciąż nie ma badań dotyczących tego, czy słońce wywołuje reakcje uczuleniowe u żołnierzy, którzy przebywając na misjach, przyjmują leki, np. przeciwmalaryczne.

Naukowcy światowej klasy z wykładami w Polsce

16 grudnia profesor Schwartz poprowadzi też seminarium naukowe na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kolejne spotkania z cyklu „Nobliści” odbędą się już w 2017 roku. Na przełomie kwietnia i maja zaplanowano wizytę Roberta Gallo, amerykańskiego lekarza, wirusologa, odkrywcy pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywcy wirusa HIV. W maju Polskę odwiedzi Shuji Nakamura, japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w 2014 roku za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, pionier badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło. Z kolei w czerwcu odbędzie się wykład Kurta Wüthricha, szwajcarskiego chemika, laureata Nagrody Nobla w 2002 roku za pracę nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach. We wrześniu ma natomiast przyjechać do Polski Andrew Schally, amerykański biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 roku, otrzymanej za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO