Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powstanie wydział medyczny. Jego współtwórcą będzie Wojskowy Instytut Medyczny. Przyszli lekarze będą się tu uczyć m.in. jak leczyć ofiary zamachów terrorystycznych. Dziś rektor UKSW i szef Instytutu podpisali list intencyjny dotyczący współpracy. Otwarcie nowego wydziału – w ciągu dwóch lat.
– Nowy wydział medyczny to odpowiedź na brak lekarzy w Polsce – mówił Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia podczas uroczystości na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnia będzie tworzyć wydział we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Dziś przedstawiciele uniwersytetu i WIM podpisali list intencyjny w tej sprawie.
– To dobra inicjatywa, która kładzie nacisk na jakość kształcenia, profesjonalizm, potrzebę badań naukowych i łączy cywilną społeczność akademicką z wojskową placówką badawczą – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony. Za przygotowanie zawodowe przyszłych lekarzy będą odpowiadać specjaliści z WIM, wykładowcy UKSW zadbają natomiast m.in. o kształcenie postaw etycznych oraz wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
– Nasza współpraca pozwoli stworzyć nowoczesny ośrodek dydaktyczno-badawczy – zapewniał ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. Dodawał, że uniwersytet chce skorzystać z doświadczenia WIM w zakresie wdrażania wyników badań naukowych oraz z bazy klinicznej Instytutu. – My otrzymamy natomiast dostęp do nowoczesnych laboratoriów chemicznych i biologicznych UKSW, które są nam potrzebne do prowadzenia badań naukowych – stwierdził gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że nowy ośrodek kształcenia ma się odróżniać od funkcjonujących obecnie w kraju. – Chcemy, aby nasi absolwenci byli przygotowani do działania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa związanych m.in. z terroryzmem czy konfliktami o charakterze hybrydowym, w tym do leczenia szeroko rozumianych obrażeń pola walki – mówił gen. Gielerak. Dyrektor WIM zaznaczył, że obecnie w Polsce brakuje lekarzy wykształconych w takim kierunku, ratowników medycznych i pielęgniarek. Na nowym wydziale WIM zamierza wykorzystać doświadczenia, jakie medycy zdobyli na misjach, lecząc rannych żołnierzy i pomagając cywilnym ofiarom zamachów terrorystycznych. – Tak przygotowani lekarze będą profesjonalnym zapleczem np. dla tworzących się wojsk obrony terytorialnej – dodał gen. Gielerak.
Inicjatorzy powołania nowego wydziału zaznaczają, że ma on być kierunkiem elitarnym. Plany zakładają, że na pierwszy rok na kierunek lekarski zostanie przyjętych 60-70 słuchaczy. W kolejnych latach mają zostać uruchomione także inne kierunki kształcenia. Wydział medyczny na UKSW ma zostać otwarty w ciągu dwóch lat.
autor zdjęć: UKSW
komentarze