Od 6 do 8 marca żołnierze „Dwunastki” wzięli udział w zajęciach z obrony przed bronią masowego rażenia przeprowadzonych na obiektach szkoleniowych CSWL Drawsko.
Szkolenie żołnierzy dowództwa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich zorganizowano w oparciu o rejon skażeń CSWL Drawsko. Głównymi celami zajęć było doskonalenie umiejętności żołnierzy w posługiwaniu się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami, a także pokonywanie terenu skażonego.
Kierownikiem zajęć był dowódca ośrodka analizy skażeń 12 SDZ kpt. Bartosz Łukowski. Szkolenie było podzielone każdego dnia na 2 części: w pierwszej była praktyczna nauka na 5 punktach nauczania, w drugiej natomiast pokonywano teren skażony. W poniedziałek szkolili się żołnierze dowództwa „Dwunastki” oraz kompanii łączności, we wtorek kompanii ochrony i regulacji ruchu, a w środę nieetatowe zespoły OPBMR. – Zgodnie z programem szkolenia żołnierze dowództwa 12 Dywizji muszą wziąć udział w takim szkoleniu przynajmniej raz na 3 lata. Na początku zajęć trzeba sprawdzić szczelność masek w komorze klosz z wykorzystaniem chloropikryny, pokonać teren skażony iperytem technicznym, a po wyjściu z rejonu przeprowadzić natychmiastową likwidację skażeń w oparciu o indywidualne pakiety do likwidacji skażeń – podkreślił kpt. Jarosław Krauze z Pionu Szkolenia 12 Dywizji.
Wielowymiarowość szkolenia spowodowała, że żołnierze nie kryli swojego zadowolenia. – Zajęcia były bardzo atrakcyjne, ponieważ wykorzystując w szkoleniu takie środki jak chloropikryna czy iperyt techniczny, musimy działać bardzo szybko – podsumował mł. chor. Krystian Krzysztofik z dowództwa 12 Dywizji.
Podobnego zdania był jeden z instruktorów na punkcie nauczania. – Dzięki zorganizowaniu wielu punktów nauczania szkolenie przebiegło ciekawie zarówno dla szkolonych, jak i dla szkolących - zaznaczył st. szer. Zbigniew Pieścikowski z drużyny likwidacji skażeń (koirr/12bdow).
Tekst: por. Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: st. chor. Artur Walento
komentarze