moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pro Defense” w Ostródzie

Międzynarodowy Kongres Organizacji Proobronnych w Ostródzie odbędzie się na początku czerwca podczas targów „Pro Defense”. Na Mazury zjadą nie tylko członkowie organizacji proobronnych z Polski i innych krajów NATO, lecz także uczniowie klas mundurowych, studenci kierunków wojskowych i miłośnicy militariów, w sumie ok. 15 tys. osób. Goście będą mogli obejrzeć m.in. wojskowy sprzęt oraz pokaz wyszkolenia komandosów.

Marzec 2016. Minister Antoni Macierewicz na ćwiczeniach organizacji proobronnych w Mińsku Mazowieckim.

Od 2 do 5 czerwca w Ostródzie królować będzie obrona terytorialna. Na terenie Centrum Targowo­-Konferencyjnego Expo Mazury odbędą się targi „Pro Defense”. – Hasłem targów jest „Obrona Terytorialna Rzeczypospolitej Polskiej – zbudujmy ją razem”. Wydarzenie w Ostródzie będzie się składać z trzech części. Będą dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy i uczniów klas mundurowych, prawie 120 przedsiębiorstw zaprezentuje swój sprzęt, odbędzie się też część naukowo-konferencyjna – zapowiada Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Na 20 tys. m2 powierzchni polskie firmy pokażą produkty przeznaczone dla powstających jednostek obrony terytorialnej. Będzie można zobaczyć broń – karabiny, pistolety, granatniki czy strzelby, a także mundury i wyposażenie osobiste żołnierzy, środki łączności i dowodzenia oraz zwiadowcze i bojowe drony. – Największe stoisko będzie miała Polska Grupa Zbrojeniowa, która zaprezentuje w Ostródzie swoje najlepsze spółki i ich najciekawsze produkty – zapowiada Piotr Czuryłło, menadżer targów.

Międzynarodowy kongres

Organizatorzy „Pro Defense” podkreślają, że impreza będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż jej częścią będzie dwudniowy (2–3 czerwca) Kongres Organizacji Proobronnych. Wezmą w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń proobronnych z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA, a także z krajów nienależących do NATO: Szwecji, Szwajcarii i Finlandii.

– Obecnie mamy potwierdzonych przedstawicieli 10 państw NATO-wskich, w tym Stanów Zjednoczonych, między innymi z Gwardii Narodowej Illinois, z którą współpracujemy od dawna, zwłaszcza przy tworzeniu Obrony Terytorialnej – mówi Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią), które jest organizatorem kongresu, wyjaśnia, że zaproszenie otrzymali przedstawiciele wzorcowych organizacji. Celem kongresu jest przede wszystkim wymiana doświadczeń. – Będziemy dyskutowali między innymi o funkcjonowaniu organizacji proobronnych, a także o perspektywach ich rozwoju – zapowiada prezes Stowarzyszenia, które ma swoje oddziały w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Krakowie i Zamościu.


Podczas kongresu odbędzie się także (3 czerwca) konferencja naukowa nt. „Przygotowania proobronne na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”. Jej organizatorem jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

W dyskusji wezmą udział funkcjonariusze Policji i żołnierze oraz goście z zagranicy. Generał Valerii Sereda, rektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wygłosi referat nt. „Formacje ochotnicze jako forma realizacji prawa obywateli do bezpieczeństwa narodowego”. Natomiast Darius Žukauskas, szef Komendy Głównej Policji okręgu kowieńskiego opowie o tym, jak litewska policja przygotowuje się do zagrożeń hybrydowych.

Wystawa sprzętu i komandosi w akcji

Częścią targów „Pro Defense” będzie również przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystawa sprzętu i uzbrojenia polskiej armii.

– Zaprezentowanych zostanie ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, m.in. transportery KTO Rosomak, czołgi PT­91 oraz Leopardy 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW­4, stacja radiolokacyjna NUR­15M i bezzałogowe statki powietrzne – wylicza ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego.


To jednak nie wszystko. Będzie też można zobaczyć żołnierzy w akcji. – Na terenie targów odbędzie się pokaz praktycznego działania Żandarmerii Wojskowej. Natomiast na położonym obok jeziorze Sajmino swoje umiejętności zaprezentują jednostka wojsk specjalnych Formoza oraz Brzegowa Grupa Ratownicza Marynarki Wojennej – mówi ppłk Głuszczak.

Wojsko przygotowało też kilka stoisk promocyjnych, na których przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzą na pytania dotyczące rekrutacji ochotników.

– Targi skierowane są głównie do organizacji proobronnych, klas mundurowych, do ludzi młodych. Mamy do czynienia z ogromną modą na bezpieczeństwo. Rok temu mieliśmy w Polsce ponad 300 klas mundurowych. Dziś mamy blisko 100-procentowy wzrost i w związku z tym chcemy to wykorzystać. Duża część tych młodych ludzi potem znajdzie się w szeregach zawodowego wojska albo obrony terytorialnej – podkreśla Misiewicz.

W targach w Ostródzie ma wziąć udział blisko 15 tys. osób. Około tysiąca z nich to uczniowie z 38 klas mundurowych z całej Polski. Z kolei wśród 400 uczestników konferencji będą m.in. komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej płk dr Ryszard Parafianowicz, płk dr hab. Tomasz Kośmider z AON, dr hab. Wiesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dr Grzegorz Kwaśniak, dyrektor biura ds. utworzenia Obrony Terytorialnej w MON.

Wstęp na targi „Pro Defense”, organizowane pod patronatem ministra obrony narodowej, jest bezpłatny.

KW, TW

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON, Andrzej Wilkiel / 18pr

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO