Utrzymanie gotowości pododdziałów wojskowych do wykonywania zadań to nie tylko szkolenie na poligonach czy placach ćwiczeń. To także codzienny wysiłek wkładany w zachowanie sprawności sprzętu. Kulminacją tych wysiłków jest roczna obsługa sprzętu.
Zgodnie z przyjętym rocznym planem zamierzeń to właśnie październik został wyznaczony na to ważne przedsięwzięcie. Głównym celem rocznej obsługi sprzętu jest wykonanie prac zapewniających możliwość ciągłej eksploatacji sprzętu wojskowego w toku codziennego szkolenia. Podczas tego przedsięwzięcia sprawdzeniu, naprawom oraz konserwacji podlega nie tylko codziennie eksploatowane mienie, ale również to, którego użycie jest planowane w sytuacjach szczególnych.
Obsługiwanie roczne jest również czasem, kiedy większość pojazdów przechodzi badania diagnostyczne, co pozwala wychwycić oraz usunąć ukryte usterki. Jest to także czas na uzupełnienie zużytych płynów eksploatacyjnych oraz innego wyeksploatowanego wyposażenia, a także dokonanie okresowych wpisów w dokumentacji eksploatacyjnej.
Żmudne i statyczne prace przy sprzęcie mogą wydawać się mało efektowne, jednak zaangażowanie żołnierzy jest duże. Wszyscy zdają sobie sprawę, że właściwie obsłużony sprzęt swoją niezawodnością „odwdzięczy się” podczas ćwiczeń.
Tekst: kpt. Marcin Stajkowski
autor zdjęć: kpt. Marcin Stajkowski
komentarze