Przed wizytą w Stanach Zjednoczonych i rozmowami z sekretarzem obrony USA wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak rozmawiał dziś w Warszawie z Thomasem A. Kennedym, prezesem Zarządu i dyrektorem generalnym Raytheon, firmy produkującej zestawy Patriot.
Rada Ministrów przyjęła w kwietniu br. rekomendację MON do udzielenia rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki zamówienia na dostawę na potrzeby Sił Zbrojnych RP zestawów Patriot i upoważniła go do wynegocjowania oraz zawarcia w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej umowy międzyrządowej.
Pozyskanie zestawów obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej Wisła, wynika bezpośrednio z realizacji priorytetów w ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Zakup systemów obrony powietrznej u dostawcy amerykańskiego wpisuje się w strategiczne partnerstwo Polski ze Stanami Zjednoczonymi.
Podczas spotkania w MON minister obrony narodowej podkreślił, że elementem oferty USA i firmy Raytheon jest włączenie polskiego przemysłu obronnego do realizacji przedsięwzięcia, transfer nowoczesnych technologii i tworzenie nowych miejsc pracy, a strona polska oczekuje ścisłej współpracy właśnie m.in. w tym zakresie. Prezes Thomas Kennedy potwierdził swoje zobowiązania oraz zapewnił o woli strategicznego, długookresowego zaangażowania swojej firmy w Polsce.
***
Planuje się pozyskanie 8 baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej Wisła do roku 2025. W celu zapewnienia tymczasowej zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zaplanowano pozyskanie 2 baterii w ciągu 3 lat od podpisania umowy. Oferta Stanów Zjednoczonych została uznana za najkorzystniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i realizacji zobowiązań sojuszniczych. Zestawy Patriot są używane w kilkunastu krajach.
Źródło: MON
autor zdjęć: Arch. MON
komentarze