Dwadzieścia siedem nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych trafi do wojskowych pododdziałów straży pożarnej, które działają przy jednostkach, ośrodkach szkolenia poligonowego, lotniskach, portach marynarki wojennej i składach materiałowych. Przetarg na zakup wozów został już ogłoszony, a kontrakt wart jest kilkadziesiąt milionów złotych.
Polska armia ma ponad dwieście wozów strażackich. Dziewięćdziesiąt sześć to samochody ratowniczo-gaśnicze klasy średniej, siedemdziesiąt dziewięć to auta klasy ciężkiej, a trzydzieści sześć to pojazdy lotniskowe. Jednak w najbliższych latach wozy na podwoziach Stara oraz Jelcza będą wycofywane ze służby. Powodem jest ich stan techniczny i brak dalszych możliwości serwisowania. Dlatego od 2010 roku wojsko sukcesywnie kupuje nowe pojazdy. W przyszłym roku strażacy otrzymają kolejną partię wozów.
– Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022 zakłada, że w 2015 roku kupionych zostanie dwadzieścia siedem samochodów ratowniczo-gaśniczych klasy: lekki poligonowy, średni, ciężki, ciężki lotniskowy – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.
Przetarg został już ogłoszony. 3 Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa czeka do 26 listopada na zgłoszenia od firm zainteresowanych kontraktem. Można też podpisać kilka kontraktów, gdyż zamawiający dopuszcza zawarcie osobnych umów na dostawę poszczególnych typów wozów – lekkiego poligonowego, średniego, ciężkiego, ciężkiego lotniskowego. Umowa (lub umowy) warta jest kilkadziesiąt milionów złotych.
Najwięcej, bo dziesięć, wojsko zamówi średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, wyposażonych w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów. Dostaną je: 20 Brygada Zmechanizowana, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, 1 Regionalna Baza Logistyczna, batalion ochrony bazy w Redzikowie, 21 CPL w Nadarzycach, 38 dywizjon zabezpieczenia obrony powietrznej w Sochaczewie, KPW w Gdyni oraz do Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Osiem ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, wyposażonych w zbiornik wody o pojemności 8000 litrów, trafi do: 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej, 49 BL w Pruszczu Gdańskim, 32 BLT w Łasku, 22 BLT w Malborku, BLT w Warszawie, 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu, Zespołu Ratowniczo-Gaśniczego z Poznania oraz do Grupy Lotniczej z Darłowa.
Sześć lekkich poligonowych samochodów ratowniczo-gaśniczych (wyposażonych w zbiornik wody o pojemności 300 litrów ) trafi do ośrodków szkolenia poligonowego wojsk lądowych w: Żaganiu, Wędrzynie, Nowej Dębie i Orzyszu oraz do Centrum Szkolenia WL w Drawsku Pomorskim oraz do Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.
Trzy ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze (wyposażone w zbiornik wody o pojemności 10 000 dm3) trafią do: 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu, Zespołu Ratowniczo-Gaśniczego z Poznania oraz do Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie.
Na zakup nowych wozów strażackich w 2011 roku armia wydała już ponad piętnaście milionów złotych. Z kolei dwa lata temu 33 nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze kupiono za ponad trzydzieści milionów złotych.
autor zdjęć: www.wop.wp.mil.pl
komentarze