moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Francuskie Rafale wylądowały w Malborku

Cztery francuskie myśliwce Rafale przyleciały do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wielozadaniowe samoloty bojowe wzmocnią natowską misję Baltic Air Policing – ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Zostaną w Malborku przez cztery miesiące, do czasu zakończenia służby PKW Orlik na Litwie.

Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przyleciały cztery myśliwce Rafale oraz 60 żołnierzy: piloci i personel techniczny z dwóch dywizjonów z Saint-Dizier i Mont-de-Marsan. Dowodzi nimi ppłk Yann Malard. To realizacja obietnicy złożonej przez francuskiego ministra obrony Jeana-Yves’a Le Driana. W marcu polityk zapowiedział, że Francja na potrzeby natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich wyśle samoloty bojowe. To nie jedyna odpowiedź Francji na kryzysową sytuację na Ukrainie. Na początku kwietnia Paryż wysłał do patrolowania przestrzeni powietrznej w Europie Wschodniej także samolot AWACS.

– Podczas dyżuru Francuzami dowodzić będzie Centrum Operacji Powietrznych NATO. Piloci myśliwców będą ćwiczyć patrolowanie przestrzeni powietrznej w lotach nad Polską i wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ. – Będą trenować w powietrzu z polskimi i amerykańskimi pilotami. Być może wezmą też udział w czerwcowych ćwiczeniach lotniczych „Eagle Talon”.

W malborskiej bazie francuscy lotnicy spędzą cztery miesiące i zajmą miejsce czterech myśliwców MiG-29 i 90 lotników, którzy za dwa dni rozpoczną służbę w składzie piątej zmiany kontyngentu wojskowego Orlik. Polscy żołnierze w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing stacjonować będą w litewskiej miejscowości Szawle od 1 maja do 31 sierpnia.

We wtorek francuscy lotnicy uczestniczyć będą w pożegnaniu polskiego kontyngentu. W uroczystości weźmie też udział prezydent Bronisław Komorowski i przedstawiciele władz Francji, m.in. minister obrony.

Minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił w ubiegłym tygodniu, że samoloty będą się w trakcie misji zmieniały. Być może za cztery miesiące do Polski przylecą francuskie Mirage 2000.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia poprosiły NATO o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo. Ze względu na kryzys na Ukrainie wzmocnienie misji Baltic Air Policing zadeklarowała także Wielka Brytania.

Polscy żołnierze w misji Baltic Air Policing wezmą udział już po raz piąty. „Orlik 5” utworzy około 90 lotników. Większość z nich to żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Polacy będą pełnić dyżury, latając na czterech myśliwcach MiG-29. Dwa uzbrojone będą sprawować całodobowy nadzór bojowy. Głównym zadaniem żołnierzy będzie pilnowanie nienaruszalności przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich oraz udzielanie pomocy załogom wojskowych i cywilnych samolotów, które znajdą się w sytuacjach awaryjnych.

Poza francuskimi samolotami w Polsce przebywa 12 amerykańskich samolotów F-16 oraz 200 lotników USAF. Piloci z USA stacjonują w Łasku i trenują wspólnie z polskimi żołnierzami. Niedawno Amerykanie zdecydowali także o wysłaniu do Polski dodatkowych 18 maszyn F-16. Będą one stacjonowały w naszym kraju od czerwca przez kolejne miesiące bez określania daty ich powrotu. Myśliwce przylecą z jednej z baz w Niemczech.

Prototyp samolotu Rafale „A” wytwórnia Dassault Aviation zaprezentowała w 1985 roku. Testy myśliwca wypadły pomyślnie, dlatego już sześć lat później francuskie siły powietrzne otrzymały ten jednomiejscowy samolot. Obecnie francuskie lotnictwo ma ponad 60 egzemplarzy myśliwca w trzech wersjach: jednomiejscowej, dwumiejscowej i morskiej przystosowanej do startów z lotniskowca. Wszystkie maszyny mogą prowadzić walkę w powietrzu i atakować cele naziemne. Rafale osiągają prędkość 1,8 Ma i pułap 18 tysięcy metrów. Długość samolotu to ponad 15 metrów, a rozpiętość skrzydeł w kształcie delta wynosi 10,90 metra. Obecnie jedynym użytkownikiem tego samolotu są Francuzi. O zakup 126 myśliwców stara się armia indyjska.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398783900
Zróbcie jakąś "integrę".
39-FF-C3-6D

Bohater odtrącony
 
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO