Muzyka, wiadomości, prognoza pogody i newsy z regiony są wizytówką radia Hamdard. Dotąd prowadzili je Polacy, od kilku dni na falach eteru pracują afgańscy radiowcy wyszkoleni przez Polaków.
Oficjalne przekazanie działającej w polskiej bazie Ghazni rozgłośni Radia Hamdard odbyło się w ostatnich dniach w obecności dowódcy XIV zmiany PKW Afganistan gen bryg. Cezarego Podlasińskiego oraz dowódcy 3. Brygady Afgańskiej Armii. Uroczysty akt przekazania podpisał osobiście dowódca kontyngentu oraz dowódca 1 Batalionu 3. Brygady.
Początki Radia Hamdard w polskiej bazie w Ghazni sięgają 2009 roku. Uruchomienie oraz późniejszy rozwój rozgłośnia zawdzięczała żołnierzom Centralnej Grupy Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Przez lata funkcjonowania rozgłośnia bardzo rozwinęła swoją ramówkę, stając się konkurencją dla innych lokalnych stacji prowadzonych przez Afgańczyków. Uzyskała drugie miejsce w prowincji Ghazni pod względem słuchalności wśród dziewięciu stacji radiowych działających na całym terenie prowincji. Całodobowy program, oparty głównie na muzyce i wiadomościach, aktualna prognoza pogody, a przede wszystkim newsy poświęcone codziennemu życiu społeczności zamieszkującej prowincję Ghazni oraz audycje promujące działalność Afgańskich Sił Bezpieczeństwa – to główne obszary na których w swojej działalności koncentrowali się radiowcy prowadzący rozgłośnię. Na przestrzeni lat swojej obecności w eterze Radio Hamdard ewoluowało, zmieniając kształt swojej ramówki i wydłużając systematycznie czas nadawania. Robiono to wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu i oczekiwaniom coraz liczniejszej i wymagającej rzeszy słuchaczy.
Rozgłośnia Radia Hamrad przechodząc pod zwierzchnictwo armii afgańskiej będzie obsługiwana i prowadzona przez przeszkoloną i przygotowaną do tego grupę afgańskich żołnierzy.
– Udało nam się wszechstronnie przeszkolić siedmioosobową grupę żołnierzy, którzy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu radiowego. Podczas pakietu szkoleń afgańscy żołnierze opanowywali techniki nagrywania i edycji materiałów, tajniki obsługi oprogramowania edycyjnego i misyjnego, obsługi nadajnika radiowego. Starałem się im także przybliżyć sposoby pozyskiwania informacji, zasad etyki dziennikarskiej czy zasady zarządzania i organizacji pracy personelu stacji radiowej – o szkoleniu i wdrażaniu nowej ekipy radiowej opowiadał dotychczasowy szef Radia Hamdard kapral Jędrzej Miązek z Zespołu Wsparcia Psychologicznego XIV zmiany PKW Afganistan, obecny podczas oficjalnego przekazywania rozgłośni stronie afgańskiej.
Uroczyste przekazanie Radia Hamdard żołnierzom 3. Brygady ANA odbyło się w obecności lokalnych mediów.
– Wiedza i umiejętności nabyte podczas całego cyklu szkoleń, jaki przeprowadzili polscy żołnierze z Zespołu Wsparcia Psychologicznego z przyszłymi moderatorami Radia Hamdard, na pewno pomogą żołnierzom 3. Brygady ANA w przyszłej pracy, polegającej m.in. na budowaniu dobrych relacji z lokalną ludnością za pośrednictwem rozgłośni. Wiem z relacji moich podwładnych, że przyszli dziennikarze radiowi – żołnierze byli niezwykle zaangażowani podczas wdrażania się w ten specyficzny warsztat pracy. Jest to dobrym znakiem na przyszłość. Mam nadzieję, że dzięki nabytej wiedzy, praktyce oraz chęciom do działania i dalszego rozwoju afgańscy żołnierze z dużym powodzeniem będą kontynuować rozpoczętą przez polskich żołnierzy misję budowania pozytywnym relacji z ludnością cywilną – podsumował dowódca XIV zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Cezary Podlasiński.
Tekst: kpt. Justyna Balik
autor zdjęć: kpt. Justyna Balik
komentarze