W reakcji na sytuację za wschodnią granicą nie trzeba zmieniać polskiej strategii bezpieczeństwa. Powinniśmy za to przyspieszyć realizację jej założeń – mówił Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji podczas wkładu w Akademii Obrony Narodowej. Dodał, że doktryna musi zakładać najgorsze scenariusze i mieć na nie odpowiedź.
Radosław Sikorski w ramach działającej w Akademii Obrony Narodowej Wszechnicy Bezpieczeństwa wygłosił wykład „Bezpieczeństwo w stosunkach międzynarodowych Rzeczpospolitej Polskiej”.
Szef polskiej dyplomacji, podkreślał, że to co dzieje się za naszą wschodnią granicą uzasadnia utrzymanie na dotychczasowym poziomie wydatków na obronność i kontynuowanie modernizacji sił zbrojnych.
Sikorski podkreślił, że dla bezpieczeństwa Polski ważna jest nie tylko silna armia, ale też silna gospodarka. Tym pilniej, jego zdaniem, trzeba myśleć o członkostwie w strefie euro, aby jeszcze mocniej związać nasz kraj z Unią Europejską. Gość AON zaznaczył, że silna musi być też Unia, której skuteczna polityka zagraniczna będzie służyć naszemu bezpieczeństwu.
Film: Akademia Obrony Narodowej
Minister podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin działaniami na Ukrainie spowodował, iż NATO wraca do pierwotnego zadania, czyli obrony swoich terytoriów. Przyznał jednocześnie, że rosyjska operacja na Krymie była dobrze przemyślana i przeprowadzona. – Rosjanom udało się przejąć półwysep i ukraińską flotę właściwie bez jednego wystrzału – stwierdził szef MSZ.
Rosja, jak podkreślał Sikorski, zajmując Krym złamała wiele punktów prawa międzynarodowego i oznajmiła, że nie jest już partnerem Europy, ale jej rywalem. Państwa zachodnie muszą teraz przekonać Rosję, że na dłuższą metę skończy się to tak samo, jak w czasach zimnej wojny, czyli jej porażką.
Zdaniem Sikorskiego wrześniowy szczyt NATO zostanie zdominowany przez wydarzenia na Ukrainie. – Politycy będą też mówić o kończącej się misji ISAF w Afganistanie – dodał.
Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. Jest to forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata wygłaszanych przez osoby, które uczestniczyły lub uczestniczą w kształtowaniu tego bezpieczeństwa. Do tej pory gośćmi wszechnicy byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz byli premierzy Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Józef Oleksy i Jerzy Buzek.
* * * * *
Radosław Sikorski w latach 1998-2001 był podsekretarzem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącym Rady Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie. W latach 2005-2007 kierował Ministerstwem Obrony Narodowej, a od 2007 r. jest szefem polskiej dyplomacji.
autor zdjęć: Jagoda Gawliczek
komentarze