Najważniejszym zadaniem mojego rządu, obok demokratyzacji i zmiany systemu ekonomicznego, było zapewnienie Polsce bezpieczeństwa – mówił Tadeusz Mazowiecki. Pierwszy premier III RP był gościem Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.
Gość wojskowej uczelni podczas wykładu „Bezpieczeństwo Polski i Europy z perspektywy Sierpnia ‘80” podkreślał, że w 1989 roku sytuacja była bardziej skomplikowana niż wydaje się z dzisiejszej perspektywy. Mazowiecki przypominał, że najważniejszym zadaniem jego rządu, obok transformacji ustrojowej i gospodarczej, było zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. Zwrócenie się na Zachód, czego konsekwencją było podjęcie w przyszłości starań o wejście do NATO i Unii Europejskiej, było priorytetem. – Naciskałem, by Polska mogła brać udział w tzw. rozmowach 2+4, które miały uregulować proces zjednoczenia Niemiec. Chciałem, by kwestia naszej zachodniej granicy była ważnym punktem obrad. Obawiałem się, że jeżeli zostawimy tę sprawę otwartą, to zawsze będzie istniało ryzyko powrotu do renegocjacji granic – wspominał były premier.
Mazowiecki mówił też o ówczesnych relacjach ze Wschodem. – Przyjęliśmy koncepcję ministra Krzysztofa Skubiszewskiego. Rozmawialiśmy jednocześnie z Moskwą, wtedy jeszcze stolicą ZSRR, oraz z władzami coraz bardziej uniezależniających się od niej republik – opowiadał były premier. Podkreślał, że przez cały ten czas czuł na sobie presję, by działania jego rządu nie zdestabilizowały sytuacji w Europie. – Byliśmy nieustannie sondowani. Musieliśmy więc działać rozważnie i nie prowokować żadnych nerwowych reakcji – dodał.
Wszechnica Bezpieczeństwa to inicjatywa komendanta-rektora Akademii gen. dyw. Bogusława Packa. Jest to forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady i do uczestnictwa w dyskusji zapraszane są osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu lub obecnie kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa. Poprzednimi gośćmi Wszechnicy byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
autor zdjęć: Magdalena Rochnowska
komentarze