moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leszek Miller w Akademii Obrony

Tylko silne gospodarczo państwa mogą mieć silną armię, która zapewni im bezpieczeństwo – mówił były premier Leszek Miller podczas wykładu, który wygłosił w Akademii Obrony Narodowej. Lider SLD podkreślał, że pieniądze na modernizację armii należy w jak największym stopniu kierować do polskiego przemysłu, aby wsparły rozwój gospodarczy.


– Bezpieczeństwo, jak mówił amerykański polityk Henry Kissinger, to stan pozwalający rozwijać się, pracować i myśleć o przyszłości – mówił były premier w trakcie wykładu wygłoszonego w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej. Podkreślał, że bezpieczeństwo państwa zależy od sytuacji m.in. społecznej, ekonomicznej, politycznej i militarnej.

Podczas swojego wystąpienia Leszek Miller dużo miejsca poświęcił sprawom społecznym. – Polska transformacja po 1989 roku to bardzo udany eksperyment, ale pojawiły się też słabości, które trzeba likwidować. Państwo powinno być bardziej wrażliwe na pojawiające się zagrożenia społeczne – mówił polityk. Za takie uznał fakt, że ponad 2 miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie, a 2 miliony nie ma pracy. – Dla części obywateli państwo staje się coraz mniej sprawiedliwe.  W ten sposób rodzą się jego wrogowie, a to zagraża demokracji – przestrzegał, podkreślając, że od wyrównywania szans społecznych zależy poczucie bezpieczeństwa kraju.

Lekarstwem – jak podkreślał – jest szybszy rozwój gospodarczy. – Rozwój polskiej gospodarki jest na poziomie 0,5–0,8 proc., a według szacunków nowych miejsc pracy przybywa, jeśli gospodarka rozwija się przynajmniej na poziomie 3 procent  – wyliczał Leszek Miller. Przypominał, że rząd może wpływać na wzrost gospodarczy lokując środki w taki sposób, aby pobudzać wzrost produkcji.

– Z kolei w sprawach militarnych problemem naszego kraju było inwestowanie przez lata głównie w świetnie wyszkolone jednostki liniowe, a zaniedbanie jednostek mogących działać w razie sytuacji nadzwyczajnych – wytykał lider SLD.  Jego zdaniem niesłuszne było też stanowisko zakładające, że za bezpieczeństwo kraju odpowiada tylko wojsko. – Powinno się zwracać uwagę także na szkolenie rezerw, rozwijanie instytucji zarządzania kryzysowego, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży – wymieniał Miller. Podkreślał, że należy inwestować w żołnierzy, a środki przeznaczone na modernizację armii kierować w jak największym stopniu do polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Wtedy wrócą do nas jako nowe miejsca pracy, podatki, czy inwestycje – mówił.

Przypominał jednak, że jeśli chcemy być „solidnym” członkiem NATO, musimy brać udział w wzmacniających bezpieczeństwo misjach zagranicznych. – Niesie to także dodatkową korzyść, nasze siły zbrojne po misjach w Iraku i Afganistanie stanowią nową, lepszą jakość – zaznaczył były premier.

Na koniec wystąpienia były premier skonkludował: – Dziś o potędze państw decyduje wiele czynników, w tym silna gospodarka oparta na wiedzy, mądre inwestycje i doinwestowane siły zbrojne, dlatego musimy dbać o te kwestie, aby budować silną Polskę w silnej Europie.

*****

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej jest inicjatywą komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. To forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszani są wojskowi, byli prezydenci i szefowie rządów, autorytety w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i światowego.  Wśród gości byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki, sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen, gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz gen. Martin E. Dempsey, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA. Wszechnicę honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.

AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Afganistan. Czas wracać do domu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
O fali w Ludowym Wojsku Polskim
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Specjalsi lądują w wodzie
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Co ze sprawdzianem z WF?
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kuźnie oficerskich kadr
Nowe książeczki wojskowe
Raki w Toruniu
Śląskie salwy
„Czajka” po udanej operacji
Rumuński „Scorpion Spring”
MON robi zakupy amunicji
Abecadło wsparcia ogniowego
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kto otrzyma Buzdygana?
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom
WOT szkoli snajperów
Army of People with Passion
Kara śmierci za życie Zofii
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Jak wojsko walczy z pandemią
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Podchorążowie ćwiczą BLOS
St. szer. Miller gotowy do walki!
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Wojskowa gala MMA – to już dziś!
AFN znów w oktagonie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Sto sekund do zagłady
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Bój o czarną perłę w koronie
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Defender” dotarł do Europy
Jak pływają Rosomaki
Nowy karabin z Tarnowa
BME pod znakiem „Miecznika”
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
„Wolverine Strike” odpiera atak
Pomoc w walce z dezinformacją
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Tygrysi zlot myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO