moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli premierzy w Akademii Obrony

Świat przestał być dwubiegunowy. Jeśli Europa chce wpływać na jego losy, musi stać się globalnym graczem. Do tego potrzebna jest jej jednak wspólna polityka bezpieczeństwa – podkreślali zgodnie byli premierzy Jerzy Buzek i Józef Oleksy podczas wykładów, które wygłosili w Akademii Obrony Narodowej.


Byli szefowie rządu swoje wystąpienie poświęcili przyszłości Unii Europejskiej. – W czasie zimnej wojny to Stany Zjednoczone brały na siebie ciężar światowej rywalizacji i rozwiązywania konfliktów. Teraz Unia Europejska sama musi zająć się swoimi problemami, budując wspólne polityki: zagraniczną i bezpieczeństwa – mówił Jerzy Buzek podczas wykładu w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.

Występujący po nim były premier Józef Oleksy zaznaczył, że świat przestał być dwubiegunowy. Stwierdził, że teraz przyszłość UE będzie określana przez procesy globalne. – Pytanie tylko, czy Unia zechce być globalnym graczem i wpływać na losy świata – zastanawiał się Oleksy.

Obaj politycy wśród zagrożeń dla Europy wymienili przestępczość, terroryzm, masowe migracje, zmniejszanie się zasobów naturalnych i bezrobocie.

Jerzy Buzek dodawał, że Unia stoi teraz przed czterema głównymi wyzwaniami. Są to kwestie ekonomiczne, czyli konieczność ożywienia gospodarki, demograficzne związane ze starzeniem się europejskiego społeczeństwa, klimatyczne oraz dotyczące bezpieczeństwa.

– Na tym ostatnim polu konieczna jest współpraca UE z NATO – podkreślał były szef rządu AWS i Unii Wolności. Jego zdaniem Polska ma tu dużą rolę do odegrania, ponieważ w UE jest postrzegana jako silny kraj i ma jednocześnie dobry kontakt ze Stanami Zjednoczonymi.


Mówiąc o światowych konfliktach politycy wspomnieli też o sytuacji w Syrii. – Ten kraj oczekuje pomocy i interwencji Europy – przypominał Buzek. Dodał, że 200 tysięcy zabitych cywili i 2 miliony uchodźców to cena dystansowania się przez Unię od syryjskiego konfliktu. Jego zdaniem UE powinna przeprowadzić w Syrii akcję na wzór tej w Libii. Jednak Oleksy podkreślał: – Taka interwencja zawiera w sobie ziarno obłudy, bo przecież wszystkie reżimy, także ten w Syrii, powstawały za zgodą Zachodu.

Politycy dyskutowali także o europejskich problemach gospodarczych. – Zagrożeniem jest odpływ inwestycji do krajów Azji. Dla Polski sposobem na rozwiązanie tej kwestii jest powrót do produkcji przez tworzenie specjalnych okręgów przemysłowych – mówił były premier SLD. Przyznał przy tym, że wymaga to czasu i finansowych nakładów.

Natomiast zdaniem Jerzego Buzka receptą na rozwiązanie problemów gospodarczych kraju jest takie powiązanie działalności cywilnej i wojskowej, aby nawzajem się wspierały. – Musimy budować nasz rozwój gospodarczy w oparciu o rodzimy przemysł obronny, fundując nowe technologie wojskowe, wprowadzać nowoczesne rozwiązania w przemyśle cywilnym – argumentował.

Obaj goście AON zgodzili się, że Polska słusznie zrobiła nie wstępując na razie do strefy euro. Dzięki temu mieliśmy szansę lepiej przetrwać kryzys, wpływając na poziom naszych stóp procentowych, kredytowych czy deficyt budżetowy.

Zdaniem polityków Polska nie powinna jednak rezygnować z udziału w strefie euro, tyle, że powinno do tego dojść za kilka lat. – Na razie musimy przygotować się do tego procesu m.in. zmniejszając nasz deficyt budżetowy – uzasadniali.

Józef Oleksy pointował: – Pojawiają się głosy o zmierzchu Europy, Unia jest jednak zbyt dojrzałym organizmem, aby się rozpaść. Wierzę, że da sobie radę, tym bardziej, że wprowadzony przez nią ład jest sensowny i daje perspektywę rozwoju.

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. Jest forum wymiany poglądów na temat Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszane są osoby mające wpływ teraz lub w przeszłości na podstawy światowego bezpieczeństwa. Gośćmi wszechnicy byli m.in. prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, premierzy: Tadeusz Mazowiecki i Leszek Miller, sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen i gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wszechnicę honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.
AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1384614660
Kto jak kto ale ci dwaj politycy nie powinni się tutaj pojawić. Znamy ich, znamy z działań przeciwko państwu polskiemu i społeczeństwu dla którego nic nie zrobili dobrego.
DE-9D-7F-68

Emerytura wypłacana w … karmie
 
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Raki dla podhalańczyków
Duch Invictus jest, czas na formę
Advantages of Efficient Organization
Kraby dla podhalańczyków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczury Torbuku
Szef MON odwiedził USA
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ciemne strony Facebooka
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Dron z LAW-u
Legia Akademicka po raz piąty
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ogień na alpejskich szczytach
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wzmocnione siły na granicy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Czy będą podwyżki?
Inwestycje Stoczni Wojennej
Kobiety a pokój
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Course on Diplomacy
Wilk na poligonie
AZOR – podwodny specjalista
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Saper robi przejście
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
O bezpieczeństwie państw NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polityka nie znosi próżni
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Dron dla hydrografów
Time for Miecznik
Star Army
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wybierz się na wojskowe studia
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Eto, pies na misje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO