W najważniejszych imprezach mistrzowskich 2013 roku sportowcy-żołnierze wywalczyli 37 medali. Z mistrzostw świata wrócili z czterema krążkami, a z czempionatów Starego Kontynentu z czternastoma. 19 medali – to dorobek reprezentantów Wojska Polskiego w Wojskowych Mistrzostwach Świata.
Kapral Krystyna Pałka została pierwszą w historii polską biatlonistką, która zdobyła medal indywidualny na mistrzostwach świata.
Medalową passę rozpoczęła w lutym kapral Krystyna Pałka. Biatlonistka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyła w miejscowości Nové Mêsto na Morawach tytuł wicemistrzyni świata w biegu pościgowym. W sierpniu po srebro mistrzostw świata sięgnął również st. kpr. Piotr Małachowski. Dyskobol z WZS Wrocław tytuł wicemistrzowski wywalczył w Moskwie. Natomiast z dwoma medalami wrócił we wrześniu z Pragi kajakarz górski st. szer. Mateusz Polaczyk. Zawodnik z WZS Bydgoszcz wywalczył srebro w wyścigu drużynowym K1x3 oraz brąz w rywalizacji indywidualnej K1.
W mistrzostwach Starego Kontynentu przedstawiciele Wojska Polskiego zdobyli 14 krążków: 5 srebrnych i 9 brązowych. Najwięcej – pięć – wywalczyli strzelcy. W chorwackim Osijeku tytuły wicemistrzów Europy w konkurencji karabin 3x20, 300 m zdobyli: indywidualnie – st. szer. Karolina Kowalczyk (WZS Wrocław) i w klasyfikacji drużynowej – st. szer. Karolina Kowalczyk, kpr. Sylwia Bogacka (WZS Zegrze) i st. szer. Alicja Ziaja (5 Pułk Chemiczny, Tarnowskie Góry). Strzelcy wywalczyli jeszcze trzy medale brązowe w klasyfikacji drużynowej. Drużyna w składzie: Bogacka, Ziaja i Paula Wrońska (WZS Zegrze) zajęła trzecie miejsce w strzelaniach w postawie leżąc, Bogacka zaś, Wrońska i st. szer. Agnieszka Nagay (WZS Poznań) w strzelaniach z trzech postaw. Trzeci brąz zdobyła męska drużyna w pistolecie szybkostrzelnym 2x30, 25 m. Na podium stanęli: bosm. Radosław Podgórski, bosm. Piotr Daniluk (obaj WZS Gdynia) oraz cywil Dariusz Klimek.
Film: Jacek Szustakowski, portal polska-zbrojna.pl
Po dwa brązowe medale z mistrzostw Europy przywieźli szermierze i spadochroniarze. Na podium w Zagrzebiu stanęli szablistka st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski i szpadzista st. szer. Krzysztof Mikołajczak (obydwoje z WZS Zegrze). Natomiast medale mistrzostw w spadochroniarstwie wywalczyły w skokach na celność lądowania panie. Indywidualnie trzecie miejsce w rosyjskim mieście Cheboksary zajęła kpt. Monika Sadowy-Naumienia (Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu), a w drużynie wraz z nią kpr. pchor. Agnieszka Wiesner z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina oraz Bogna Bielecka, Ewa Wesołowska i Irena Paczek-Krawczak (wszystkie z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków).
Po jednym medalu wywalczyli na mistrzostwach Starego kontynentu przedstawiciele zapasów, triatlonu, kajakarstwa, wioślarstwa i pięcioboju nowoczesnego. Na czempionacie w zapasach w Tbilisi srebrny medal w kategorii 63 kg zdobyła st. szer. Monika Michalik (WZS Poznań). Jej koleżanka z poznańskiego WZS st. szer. Maria Cześnik wróciła z kolei z brązem z Barcelony, gdzie o medale walczyli triatloniści na średnim dystansie. Z kolei z Portugalii, z miasta Montemor-o-Velho, brązowy krążek przywiózł st. szer. Mariusz Kujawski (WZS Bydgoszcz). Kajakarz ze Stowarzyszenia Kajakowego Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz wraz z Pawłem Szandrachem, klubowym partnerem, zajęli trzecie miejsce w wyścigu na 500 m. Srebro w mistrzostwach wioślarzy w Sewilli wywalczyła ósemka ze sternikiem, w której składzie płynęło pięciu żołnierzy z WZS Bydgoszcz: st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, szer. Michał Szpakowski i sternik st. szer. Daniel Trojanowski. Srebrny medal zdobyły również pięcioboistki nowoczesne w rywalizacji sztafet na mistrzostwach, które odbyły się w Drzonkowie. W jej składzie na drugiej zmianie znakomicie się spisała szer. Oktawia Nowacka z WZS Zegrze.
St. kpr. Piotr Małachowski w 2013 roku listę swoich sportowych dokonań powiększył o tytuł wicemistrza świata.
W 2013 roku pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire – CISM) odbyły się we francuskim Annecy II Wojskowe Igrzyska Sportów Zimowych oraz dziesięć wojskowych mistrzostw świata. Reprezentanci Wojska Polskiego startowali w igrzyskach we Francji oraz w dziewięciu czempionatach. Nie wysłaliśmy ekipy tylko do Belgii na 23. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Kolarstwie. Niestety, nie miał tam nas kto reprezentować, gdyż obecnie w naszej armii nie ma żołnierzy ścigających się na rowerach na wysokim poziomie.
Z najważniejszej imprezy roku w wojskowym kalendarzu jedenaścioro reprezentantów WP, którzy startowali w biatlonie, biegu patrolowym i narciarskim biegu na orientację, wróciło bez medalu. Natomiast na mistrzostwach świata ich łupem padło krążków: po pięć złotych i srebrnych oraz dziewięć brązowych.
Najwięcej medali – sześć – wywalczyli zapaśnicy. W 28. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Zapasach, które odbyły się w Teheranie, srebrne medale zdobyli: kpr. Damian Janikowski (WZS Wrocław), st. szer. Maciej Balawender i szer. Radosław Baran (obaj WZS Poznań). Ponadto na trzecim stopniu podium stanęli: st. szer. Łukasz Banak, szer. Michał Tracz (obaj WZS Wrocław) i st. szer. Mateusz Gucman (WZS Poznań).
Z pięcioma medalami z dwóch czempionatów wrócili lekkoatleci. W marcu walczyli o miejsca na podium w 55. WMŚ w Biegach Przełajowych w serbskim Apatin, a w listopadzie w 45. WMŚ w Maratonie w stolicy Surinamu – Paramaribo. Z Serbii przywieźli złoto i brąz. Na najwyższym stopniu podium stanęła męska drużyna w składzie: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, st. szer. Mateusz Demczyszak (wszyscy WZS Wrocław) i kpr. Hubert Prokop (WZS Poznań). Natomiast trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej wywalczył szer. Błażej Brzeziński. W Surinamie biało-czerwoni wypadli jeszcze lepiej. Złoto w drużynie zdobyli: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szer. Mariusz Giżyński (WZS Poznań) i plut. Michał Kaczmarek (WZS Poznań). W rywalizacji indywidualnej Polacy wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie: st. szer. Olga Kalendarova-Ochal (WZS Poznań) i szer. Błażej Brzeziński.
W nieoficjalnej wewnętrznej klasyfikacji medalowej trzecie miejsce zajęli judocy, którzy z 35. Wojskowych Mistrzostw Świata w Judo wrócili z Astany (Kazachstan) z czterema krążkami: złotym – st. szer. Kacper Larem (WZS Wrocław) oraz brązowymi – st. mar. Daria Pogorzelec (WZS Gdynia), st. szer. Janusz Wojnarowicz (WZS Wrocław) i drużyna (st. szer. Mariusz Janicki, st. szer. Sebastian Janicki, st. szer. Łukasz Błach, st. mar. Robert Krawczyk, Wojnarowicz i Larem.
Na st. szer. Aleksandrę Sochę-Szelagowski (z lewej) zawsze można liczyć. W tym roku zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy w Zagrzebiu.
Trzy medale wywalczyli natomiast zawodnicy z Wojskowego Zespołu Sportowego Gdynia w 46. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie, które odbyły się w norweskim Bergen. Złoto w rywalizacji kobiet zdobyła załoga w składzie: sternik – st. mar. Katarzyna Tylińska, st. mar. Zofia Truchanowicz i bosm. pchor. Aleksandra Tułodziecka. Natomiast męska załoga wywalczyła dwa brązowe medale – w rywalizacji mężczyzn i open. Na wodach w okolicach Bergen pływali: sternik – mar. Maciej Grabowski, mar. Marcin Czajkowski i mar. Piotr Przybylski.
Z jednym medalem, ale za to tym najcenniejszym, wrócili nasi marynarze z 49. Wojskowych Mistrzostw Świata w Pięcioboju Morskim. W Rio de Janeiro na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna w składzie: mat Jacek Śliwiński, st. mar. Mateusz Szurmiej, st. mat Karol Morek i mar. Mateusz Kierzkowski. Sportowcy z WZS Gdynia przy okazji pobili również w Brazylii rekord świata w punktacji drużynowej.
Żadnego krążka nie udało się wywalczyć reprezentantom Wojska Polskiego na: 49. WMŚ w Biegach na Orientację (Eksjo – Szwecja), 37. WMŚ w Spadochroniarstwie (Qionglai – Chiny) i 60. WMŚ w Pięcioboju Wojskowym (Rio de Janeiro). Niestety, z kalendarza tegorocznych mistrzostw wypadły 22. WMŚ w Taekwondo. Zawody, które w październiku miały się odbyć w Fort Bliss w Stanach Zjednoczonych, odwołano.
Poza mistrzowskimi imprezami w 2013 roku na uwagę zasługują również sukcesy żołnierzy w zawodach o Puchar Świata. Klasyfikację generalną rywalizacji o PŚ po raz pierwszy w historii polskiego spadochroniarstwa wygrała kpt. Monika Sadowy-Naumienia. W imprezach zaliczanych do PŚ widoczni byli szermierze: st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski zajęła trzecie miejsce na turniejach w Londynie, Orleanie i Gandawie, a st. szer. Radosław Zawrotniak był trzeci w Heidenheim i Buenos Aires. Wioślarska ósemka ze sternikiem zajęła drugie miejsce w Londynie, a kajakarski duet Kujawski-Szandrach wygrał wyścig K-2 na 1000 m w Poznaniu. Z kolei kajakarz górski st. szer. Mateusz Polaczyk zwyciężył w zawodach o PŚ w Bratysławie (z kolegami z drużyny) oraz zajął w nich trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej. W zawodach zaliczanych do PŚ sukcesy odniosły również biatlonistki. St. szer. Magdalena Gwizdoń wygrała sprint w Soczi, a kpr. Krystyna Pałka była trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen.
Kalendarz wojskowych mistrzostw na 2014 rok
24-29 marca: 52. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Narciarstwie i Biatlonie (Sodankyla – Finlandia) kwiecień: 2. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Jeździectwie (Dubaj – Zjednoczone Emiraty Arabskie) 26 maja – 4 czerwca: 55. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Boksie (Astana – Kazachstan) 21-30 czerwca: 1. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej (Warendorf – Niemcy) 11-16 czerwca: 46. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Pływaniu (Tenero – Szwajcaria) 21-31 lipca: 34. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Koszykówce (Rio de Janeiro – Brazylia) 13-17 sierpnia: 56. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych (Bejrut – Liban) 24-30 sierpnia: 47. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach na Orientację (Gussing – Austria) 17-28 września: 38. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Spadochroniarstwie (Solo/Java – Indonezja) 1-9 października: 29. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Zapasach (Fort Dix – Stany Zjednoczone) 2-11 października: 61. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Pięcioboju Wojskowym (Mungyeong – Korea Południowa) 9-14 października: 46. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Maratonie (Eindhoven – Holandia) 13-21 listopada: 8. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Golfie (Riffa – Bahrajn) 22-30 listopada: 47. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie (Doha – Katar) termin do ustalenia: 22. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Taekwondo (Teheran – Iran). |
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze