moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pogromca Sowietów i King Konga

W 1920 roku amerykańscy lotnicy bronili Polski przed Rosjanami. Jednym z nich był kpt. Merian Cooper, przyszły producent hollywoodzkich hitów. To on zorganizował Eskadrę Kościuszkowską, jeden z najaktywniejszych naszych oddziałów lotniczych walczących w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kpt. Merian C. Cooper i mjr Cedric Fauntleroy, piloci 7 Eskadry Myśliwskiej.

„Amerykanie, mimo wycieńczenia, walczą jak opętani. Bez ich pomocy dawno by nas diabli wzięli” – raportował w 1920 roku jeden z polskich dowódców piechoty. Na pomysł utworzenia w polskich siłach zbrojnych jednostki lotniczej złożonej z amerykańskich ochotników wpadł młody pilot z USA Merian Caldwell Cooper.

– Cooper miał sentyment do Polaków. Jego przodek, płk John Cooper, walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość pod dowództwem gen. Kazimierza Pułaskiego. W 1779 roku wyniósł rannego generała z pola bitwy pod Savannah – opowiada dr Janusz Laskowski, historyk zajmujący się okresem I wojny światowej. Merian najpierw walczył jako pilot w I wojnie światowej przeciw Niemcom. A wiosną 1919 roku przyjechał do Polski wraz z amerykańską agencją pomocy humanitarnej. Zaproponował wtedy Józefowi Piłsudskiemu, żeby utworzyć w naszych wojskach eskadrę lotniczą złożoną z amerykańskich ochotników.

Dowódcą jednostki nazwanej 7 Eskadrą Myśliwską im. Tadeusza Kościuszki został mjr Cedric Fauntleroy, a kpt. Cooper był jego zastępcą. Służyło w niej 21 Amerykanów oraz kilku polskich pilotów. Eskadra włączyła się do walki w kwietniu 1920 roku. Brała m.in. udział w wyprawie na Kijów, gdzie namierzała i ostrzeliwała radzieckie pociągi pancerne i piechotę, prowadziła też loty rozpoznawcze. „Latając i walcząc cały dzień, Merian wydaje się niestrudzony i nieustraszony. Im bardziej zaciekła walka, tym bardziej mu się podoba” – pisał do ojca Coopera mjr Fauntleroy.

Amerykanie walczyli też z 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. Zrzucali na czerwonoarmistów bomby i ostrzeliwali ich z karabinów maszynowych. Budionny depeszował wtedy do Moskwy: „Pułki kawalerii naszej armii doznały wielkich strat ze strony nieprzyjacielskich aeroplanów, które bombardowały naszą armię z powietrza, jak również dziesiątkowały ogniem z kulomiotów”.

Eskadra Kościuszkowska w 1920 roku wykonała 462 loty bojowe i straciła trzech amerykańskich lotników. Pod nieprzyjacielski ogień dostał się też kpt. Cooper. 13 lipca został zestrzelony przez bolszewików. Udało mu się uciec z niewoli i po przejściu 700 kilometrów dotarł w kwietniu 1921 roku do Polski. Zdążył na 10 maja, gdy Józef Piłsudski przyznawał medale za zasługi wojenne. Cooper odebrał Order Wojskowy Virtuti Militari.


Po zdemobilizowaniu piloci wrócili do Stanów. Merian zajął się branżą filmową i odniósł sukces. Wyprodukował ponad sześćdziesiąt hollywoodzkich hitów, w tym słynnego „King Konga”, w którym sam zagrał pilota samolotu atakującego wielką małpę. Zarobione pieniądze inwestował w przemysł lotniczy i w latach 30. został dyrektorem linii Pan Am. Podczas II wojny światowej był szefem sztabu dowódcy amerykańskich sił powietrznych w Chinach. Zmarł w 1973 roku.

Tradycje amerykańskiej eskadry kultywował w czasie II wojny światowej słynny polski Dywizjon 303 nazwany „Kościuszkowskim”. O udziale pilotów z USA w wojnie z 1920 roku pamięta też 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jej MiG-i ozdabiają portrety asów lotnictwa, w tym mjr. Fauntleroya i kpt. Coopera.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: wikipedia, RKO Pictures

dodaj komentarz

komentarze


AFN znów w oktagonie
 
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kuźnie oficerskich kadr
Sto sekund do zagłady
Nowe książeczki wojskowe
Raki w Toruniu
„Czajka” po udanej operacji
Wojskowa gala MMA – to już dziś!
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Jak pływają Rosomaki
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
MON robi zakupy amunicji
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Rumuński „Scorpion Spring”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
St. szer. Miller gotowy do walki!
Kto otrzyma Buzdygana?
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kurs na dyplomację
BME pod znakiem „Miecznika”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowy karabin z Tarnowa
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Afganistan. Czas wracać do domu
O fali w Ludowym Wojsku Polskim
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Wolverine Strike” odpiera atak
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom
Co ze sprawdzianem z WF?
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Army of People with Passion
Abecadło wsparcia ogniowego
Tygrysi zlot myśliwców
Nagroda nie tylko od dowódcy
Śląskie salwy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Bój o czarną perłę w koronie
WOT szkoli snajperów
„Defender” dotarł do Europy
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kara śmierci za życie Zofii
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Jak wojsko walczy z pandemią
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Specjalsi lądują w wodzie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Course on Diplomacy
Pomoc w walce z dezinformacją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO