moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański dowódca gościem Akademii

Albert Einstein powiedział, jeśli masz tylko godzinę na ocalenie świata, spędź 55 minut na zdefiniowaniu zagrożenia i pięć minut na działaniu. Tak samo jest w obronności – najpierw trzeba zrozumieć, gdzie kryje się zagrożenie, a dopiero potem działać – przekonuje gen. Martin E. Dempsey.

Gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant-rektor AON i gen. Martin E. Dempsey, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.

W swoim wykładzie w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa amerykański dowódca i przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA jako przykład zastosowania tej zasady podał sytuację w Syrii, gdzie trwa powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. W USA toczą się dyskusje dotyczące interwencji zbrojnej w tym kraju. – Trzeba rozważnie decydować o użyciu siły w Syrii, pamiętając, że najważniejsze w działalności sił zbrojnych jest, podobnie jak w lekarskim fachu, nie szkodzić – podkreślił gen. Dempsey.

Jak dodał, warto pamiętać, że każda interwencja wiąże się z kosztami, nie tylko finansowymi. – Odsunięcie od władzy Asada i zniszczenie jego reżimu może spowodować nagły rozpad państwa i wszystkich jego instytucji, a w konsekwencji chaos – ostrzegał. Dlatego, jak zaznaczył, sama interwencja zbrojna w Syrii nie wystarczy. Po jej zakończeniu trzeba będzie zabezpieczyć dalsze funkcjonowanie tego kraju. – Ponadto zaangażowanie Ameryki w syryjski konflikt spowoduje, że nie będziemy w stanie interweniować w razie kryzysu w innych częściach świata. Warto się nad tym zastanowić, zanim zrzucimy pierwsze bomby – dodał generał.

Mówiąc o zaangażowaniu USA w misje zagraniczne amerykański gość wspomniał też o Afganistanie. – Wróciłem z Kabulu przed dwoma dniami i jestem pod wrażeniem polskiego zaangażowania w tę misję – stwierdził generał. Amerykański dowódca dziękując Polakom za udział operacji ISAF podkreślił, że odnieśliśmy w niej wiele sukcesów. – W tym kraju dokonały się ogromne zmiany zarówno polityczne, jak dotyczące wojska i służb bezpieczeństwa.

Podkreślił też, jak ważne dla przyszłości Afganistanu jest szkolenie tamtejszej armii i policji. – To one zagwarantują bezpieczeństwo kraju po wycofaniu sił międzynarodowych – stwierdził. Ostrzegał przy tym, że zawsze najtrudniejsze są okresy przejściowe. – Dlatego najciężej było w Afganistanie na początku misji i tak też będzie pod jej koniec – tłumaczył.

W trakcie wykładu generał mówił też o współczesnych zagrożeniach. – Z jednej strony świat jest bezpieczniejszy niż kiedykolwiek, z drugiej pojawiły się nowe niebezpieczeństwa, wśród nich międzynarodowe grupy przestępcze, wielkie kartele narkotykowe, organizacje terrorystyczne i cyberterroryzm – wyliczał. Jego zdaniem ten ostatni problem należy traktować tak, jak każde inne zagrożenie. – Tak jak troszczymy się np. o bezpieczeństwo lotnicze, powinniśmy troszczyć się o kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego – zaznaczył gen. Dempsey.

Ostrzegał też, że z obecnego poczucia bezpieczeństwa wypływa chęć ograniczania wydatków na obronność, szczególnie w czasie kryzysu finansowego. – Dlatego musimy nieustannie uświadamiać naszym przywódcom, że nie powinni oszczędzać na siłach zbrojnych i obronności – przypominał.

Na koniec wystąpienia na wojskowej uczelni amerykański gość zwrócił uwagę na cechy ważne dla przyszłych dowódców. – Powinni być pełni pasji, ciekawości i chęci do nieustannego uczenia się i to warto wpajać waszym słuchaczom – mówił zwracając się do wykładowców AON.

* * * * *

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. Jest to forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszani są dowódcy i wojskowi, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Występują także osoby kształtujące podstawy światowego bezpieczeństwa lub które uczestniczyły w jego tworzeniu w przeszłości. Poprzednimi gośćmi wszechnicy byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen i gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nie szpital, a instytut
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO