moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemcy ostrożnie w sprawie Mali

Powściągliwy stosunek Niemców do interwencji w Mali pokazuje zmianę polityki angażowania się wojsk RFN za granicą – zauważa Justyna Gotkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Niemcy postrzegają interwencję francuską w Mali przede wszystkim jako zabezpieczającą interesy strategiczne i gospodarcze Francji, choć widzą również ryzyko budowy w Mali przyczółka radykalnych islamistów. Niemiecki rząd wyrażał początkowo jedynie polityczne poparcie dla francuskiej interwencji. Jednak ze względu na jednogłośne poparcie Francji przez RB ONZ i opinię publiczną oraz udzielenie wsparcia wojskowego przez m.in. USA, Wielką Brytanię i Danię, RFN nie wykluczył wsparcia medycznego, logistycznego czy humanitarnego, nie chcąc ponownie (po kryzysie w Libii) „odstawać” od swoich największych sojuszników.

Zakres udzielonej przez RFN pomocy jest jednak ograniczony obawą przed ponoszeniem zbyt dużego ryzyka. Udział RFN w interwencji francuskiej nie jest postrzegany jako istotny z punktu widzenia niemieckich interesów. Ponadto, wybory do Bundestagu na jesieni 2013 roku wzmagają ostrożność rządu w kwestii udziału w operacjach zagranicznych. Decyzja o udostępnieniu na potrzeby afrykańskiej operacji AFISMA (a nie siłom francuskim) dwóch samolotów transportowych, które nie mogą być jednak wykorzystywane w obszarze działań wojennych, jest więc ze strony RFN „salomonowym” rozwiązaniem. Ostrożność niemieckiego rządu dotyczy nawet wkładu w misję szkoleniową UE, w którą RFN się zaangażuje, jeśli zostaną spełnione określone warunki.

Ostrożne stanowisko Niemiec w sprawie interwencji w Mali, Syrii, a wcześniej Libii pokazuje rysującą się nową doktrynę zaangażowania wojskowego RFN za granicą w przypadku zarządzania kryzysowego. Niemcy nie są skłonni do udziału w interwencjach zbrojnych w konfliktach wewnątrzpaństwowych, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie UE, a tym bardziej w obcych kręgach kulturowych, nawet przy mandacie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Odpowiedzialność za wojskowe zarządzanie kryzysowe i interwencje zbrojne przenoszą przede wszystkim na organizacje regionalne, widząc swoje zaangażowanie militarne w kategoriach wsparcia logistycznego, szkoleniowego itp. Głoszą ponadto priorytet politycznych rozwiązań i stawiają przede wszystkim na dyplomację, chętnie podejmując rolę pośrednika w rozwiązywaniu kryzysów i konfliktów.

* * * * *

Konflikt w północnym Mali rozpoczął się w styczniu 2012 roku. Skutkował puczem wojskowym przeciwko urzędującemu prezydentowi z jednej strony oraz jednostronnym ogłoszeniem niepodległości przez północne Mali z drugiej. Następnie kontrolę nad północnym Mali przejęli islamiści powiązani z Al-Kaidą, którzy rozpoczęli ofensywę na południe. W celu jej powstrzymania rząd francuski zdecydował się na interwencję zbrojną.

11 i 13 stycznia szefowie niemieckiego MSZ i resortu obrony poparli francuską interwencję w Mali, określając ją jako zgodną z rezolucją 2085 RB ONZ z 20 grudnia 2012 roku i zwalczającą działalność terrorystyczną. MSZ wykluczył bezpośredni udział jednostek bojowych Bundeswehry w interwencji, 14 stycznia poinformował zaś o badaniu możliwości udzielenia Francji wsparcia medycznego, logistycznego i humanitarnego. 16 stycznia MSZ i resort obrony zadeklarowały wsparcie dla afrykańskich sił interwencyjnych w Mali (AFISMA), tworzonych na podstawie ww. rezolucji. Na potrzeby państw ECOWAS Niemcy przeznaczą dwa samoloty transportowe. Oba ministerstwa podtrzymały również poparcie dla unijnej misji szkoleniowej, o której postanowiła Rada UE w listopadzie 2012 roku, choć uzależniły udział RFN od ostatecznego kształtu misji. Warunkiem jest osiągnięcie wewnątrzpolitycznego porozumienia w Mali i ustalenia, jakie malijskie siły zbrojne będą szkolone przez UE.

Ośrodek Studiów Wschodnich

www.osw.waw.pl

 

Justyna Gotkowska
Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1358775480
Bardzo ważki i istotny artefakt. Rodzina,.
00-B3-ED-57

Saperzy rozminowują Kłaj
 
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Survival w Kosowie
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Pierwszy krok do zawodowców
Hiszpańskie dylematy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Zielony, żółty czy czerwony?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Z pomocą dla Libanu
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Bombardowanie Monte Cassino
Wiedza, która ratuje życie
Jak Perun z Piratem
Na wolność przez dwa mury
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Misja nie tylko wojskowa
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
MON: nie wyciekły tajne informacje
Rosomaki będą groźniejsze
Nowa Rada przy prezydencie
Nauka kruszenia lodu
W BBN o sytuacji na granicy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Oczy na wschodnią flankę
Bez AK, ale nadal w walce
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Border Protection Is a Priority
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Zostań wojskowym muzykiem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nowe garaże dla Leopardów
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Drony na fali
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Polak w szkole boardingu
W Brukseli o przyszłości NATO
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Nowe radary dla MW
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kolejna prowokacja na granicy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Zima, skały i kawalerzyści
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Rodzeństwo na medal
Przesiadka do klasy premium
Jakie zmiany dla podchorążych?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO