moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko przetestuje nowe technologie

Wspólne testowanie nowych rozwiązań, które dotyczą systemów rozpoznania, dowodzenia czy łączności, przewiduje podpisane właśnie porozumienie pomiędzy 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną a Grupą WB. Polski koncern to producent m.in. wykorzystywanych przez polską armię dronów FlyEye i amunicji krążącej Warmate.

Zdjęcie ilustracyjne. W operacji „Horyzont” żołnierze WOT wykorzystują nowoczesne systemy rozpoznawcze, w tym bezzałogowe statki powietrzne FlyEye.

Porozumienie zostało zawarte pod koniec listopada. Dzięki niemu żołnierze jednej z najważniejszych jednostek liniowych polskiej armii będą mogli na bieżąco zapoznawać się z nowoczesnymi systemami projektowanymi i produkowanymi przez Grupę WB, oceniać je, a następnie przekazywać swoje wnioski i spostrzeżenia producentowi. Takie rozwiązanie pozwoli w optymalnym stopniu dostosowywać sprzęt do potrzeb armii.

 

REKLAMA

– Mówimy tutaj o technologiach dotyczących systemów dowodzenia, rozpoznania, łączności i zarządzania polem walki – wyjaśnia Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji w Grupie WB. Jak zauważa płk Marek Fiałka, zastępca dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, podlegli mu żołnierze będą występować niejako w roli testerów. – Współpraca obejmie sprzęt wykorzystywany w różnych domenach, od bezzałogowych systemów latających po systemy lądowe – tłumaczy oficer i dodaje, że ostatnio Grupa WB zaprezentowała żołnierzom prototyp lądowego pojazdu rozpoznawczego, który może być obsługiwany przez załogę, ale też operować jako dron.

Żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej poznawali nowoczesny sprzęt Grupy WB.

Jednak porozumienie dotyczy nie tylko testowania nowatorskich rozwiązań. Grupa WB to także producent licznych systemów używanych już przez polską armię. Wśród nich są choćby bezzałogowe statki powietrzne FlyEye, wykorzystywane podczas misji rozpoznawczych, czy amunicja krążąca Warmate. – W naszej jednostce trwa właśnie szkolenie dla operatorów FlyEye. W styczniu ruszamy z kolejnym – dla operatorów Warmate’ów. Liczymy, że specjaliści z Grupy WB nam w tym pomogą. Rozmawialiśmy na przykład o uruchomieniu specjalnej linii, na którą żołnierze będą mogli zadzwonić, gdyby potrzebowali konsultacji – zaznacza płk Fiałka.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana podlega 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jednostka może się pochwalić m.in. bogatym doświadczeniem, jeśli chodzi o misje poza granicami państwa. Jej żołnierze służyli m.in. w Iraku i Afganistanie. „Siedemnasta” zawsze uchodziła w Wojsku Polskim za prekursorkę we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań dotyczących choćby łączności, dlatego właśnie przylgnęło do niej określenie Cyfrowa Brygada.

Grupa WB – jeden z największych w Europie producentów bezzałogowców powietrznych – należy do najprężniej rozwijających się firm polskiej zbrojeniówki. Posiada biura i centra technologiczne m.in. w Azji i Ameryce Północnej, z jej rozwiązań zaś oprócz polskiej armii korzysta także wojsko USA, Szwecji, Ukrainy czy Węgier.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: WOT, st. szer. Robert Gradowski

dodaj komentarz

komentarze


Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Wojsko ma swojego satelitę!
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Komplet medali wojskowych na ringu
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Po co wojsku satelity?
The Darker, the Better
Wojsko na Horyzoncie
Mundurowi z benefitami
Nowe zasady dla kobiet w armii
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Plan na WAM
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Pancerniacy jadą na misję
Polscy marynarze na misjach
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Polski „Wiking” dla Danii
wGotowości do reakcji
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Razem na ratunek
Militarne Schengen
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Wojsko przetestuje nowe technologie
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Dzień wart stu lat
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Czwarta dostawa Abramsów
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Kapral Bartnik mistrzem świata
Nowe Kraby w Sulechowie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
AW149 made in Poland
W krainie Świętego Mikołaja
Gdy ucichnie artyleria
Noc Dnia Podchorążego
Pociski rakietowe dla Husarzy
Skytrucki dla Niemiec
Uczelnie łączą siły
Więcej Herculesów dla Abramsów
Wojskowy bus do szczęścia
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Najdłuższa noc
Niebo pod osłoną
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Zwrot na Bałtyk
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO