moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec krwawej konfrontacji

Tłumy Palestyńczyków przez całą noc świętowały na ulicach Strefy Gazy ogłoszenie zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem. Kilkudniowe negocjacje zakończyły się sukcesem dzięki naciskom politycznym Stanów Zjednoczonych i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wymiana ognia spowodowała śmierć ponad 160 osób.

Zniszczenia w Strefie Gazy

Informację o osiągnięciu porozumienia ogłosił szef egipskiej dyplomacji Kamel Amr. Kairski rząd był pośrednikiem w palestyńsko-izraelskich negocjacjach. W rozmowach uczestniczyli także Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ, i Hillary Clinton, amerykańska sekretarz stanu. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała obie strony do poszanowania porozumienia i podziękowała wszystkim zaangażowanym w proces dyplomatycznego zakończenia konfliktu.

Izrael zobowiązał się do zaprzestania ataków na Strefę Gazy i członków tamtejszych ugrupowań. Ma też rozpocząć rozmowy o otwarciu przejść granicznych z palestyńską enklawą oraz zmniejszeniu restrykcji w przepływie ludzi i dóbr. Natomiast zbrojne grupy ze Strefy Gazy mają zaprzestać ostrzału rakietowego Izraela, jak również organizowania ataków na pograniczu.

Izraelskie radio poinformowało, że pomimo ogłoszenia rozejmu Palestyńczycy wystrzelili jeszcze przed północą około 20 rakiet. Armia izraelska nie odpowiedziała ogniem. Dowództwo Obrony Wewnętrznej postanowiło, że na wszelki wypadek szkoły w miejscowościach w odległości do 40 km od Strefy Gazy w czwartek nadal będą zamknięte. Podtrzymano też dotychczasowe zalecenia dla mieszkańców.

W trakcie trwającej od 14 listopada operacji „Filar obrony” siły zbrojne Izraela zaatakowały 1500 celów w Strefie Gazy, w tym 980 podziemnych wyrzutni rakiet, 140 przemytniczych tuneli, 66 tuneli używanych do celów terrorystycznych, 19 stanowisk dowodzenia oraz 26 miejsc wytwarzania lub magazynowania broni. Na celowniku znalazło się także 30 ważnych członków zbrojnych grup działających w enklawie. Według izraelskich wojskowych przed ogłoszeniem rozejmu Palestyńczycy wystrzeli 1506 rakiet. 58 z nich wybuchło na terenach zamieszkałych. Większość z rakiet – 875 – spadła na teren otwarty. 421 przechwycił system przeciwrakietowy Iron Dome. Pozostałe 152 miały problemy techniczne podczas odpalania.

Pentagon podał, że sekretarz obrony Leon Panetta rozmawiał telefonicznie ze swym izraelskim odpowiednikiem Ehudem Barakiem. W rozmowie chwalił stworzony przy wsparciu USA system Iron Dome, który wykazał się około 85-procentową skutecznością.

Podczas ponad tygodniowej wymiany ognia zginęło pięcioro Izraelczyków, a 240 odniosło obrażenia. Bardziej krwawy jest bilans tej konfrontacji po stronie palestyńskiej. Życie straciły 162 osoby, w tym 37 dzieci. Ranny odniosły setki mieszkańców enklawy.

Rozejm wzbudził entuzjazm wśród Palestyńczyków, a ulgę i mieszane uczucia wśród Izraelczyków. W niektórych miejscowościach południowego Izraela doszło do demonstracji. Ich uczestnicy protestowali przeciwko przerwaniu działań zbrojnych. Pojawiły się transparenty potępiające „umowy z terrorystami”.

Szaul Mofaz, przywódca partii Kadima, stwierdził, że to nie Hamas a Izrael został zmuszony do rozejmu. – Nikt nie ma iluzji, że będzie to wieczne zawieszenie broni. Jest jasne dla wszystkich, że będzie ono tylko tymczasowe – powiedział korespondentowi agencji Reutersa Michael Herzog, emerytowany generał brygady, który w przeszłości zajmował wiele ważnych stanowisk w izraelskim ministerstwie obrony.

Wpływ na trwałość zawieszenia broni będzie miało to, czy obie strony w ten sam sposób będą interpretować jego warunki, np. te dotyczące otwarcia granic enklawy. Minister Barak już powiedział, że rozejm nie jest żadną umową z Hamasem.

Tymczasem przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani stwierdził 21 listopada, że jego kraj jest dumny z pomocy materialnej i militarnej udzielonej Palestyńczykom. Polityk zapowiedział jej kontynuację i wezwał państwa arabskie, by poszły w ślady Iranu. Za tę pomoc podziękował przebywający na wygnaniu lider Hamasu Chaled Meszal. Również wczoraj egipski dziennik „Al-Masry al-Youm” poinformował, że tamtejsze służby bezpieczeństwa przejęły transport broni przeznaczony dla Strefy Gazy. Jak podali Egipcjanie, było to 108 głowic bojowych do rakiet Grad i 19 646 sztuk amunicji.

Źródła: BBC News, Jerusalem Post, Reuters

O konflikcie na Bliskim Wschodzie czytaj także:

wr

autor zdjęć: PCHR

dodaj komentarz

komentarze


Wojna o porządek świata
 
Liban uznany za strefę działań wojennych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Śnieg może być groźną bronią
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Invictus w zimowym stylu
Ślubowanie kadetów OPW
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Dobrowolsi – czas start!
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
W rezerwie pasywnej będą oceny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Offset dla „Wisły”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwszy skok
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będą kolejne „Daglezje-P”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Nowe śmigłowce kawalerii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO