moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Westerplatte

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję projektu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czyli placówki, która jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wygrała propozycja trzech współpracujących ze sobą łódzkich pracowni: Muro Architekci, Lachman Pabich Architekci i Pracowni Architektonicznej „Projektownia”. Nowe muzeum ma być gotowe do 2027 roku.

– Kolejny etap starań o stworzenie muzeum plenerowego na terenie Westerplatte mamy za sobą. Naszym głównym celem jest rewaloryzacja jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przez Polaków miejsc bitewnych – mówił pod koniec października Jarosław Sellin, wiceminister kultury, podczas ogłaszania wyników konkursu na opracowanie koncepcji projektu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dwuetapowy konkurs rozpisano na początku tego roku. Najpierw uczestnicy składali opracowania studialne, w drugim etapie autorzy pięciu najlepszych prac musieli uszczegółowić swoje propozycje. Wyboru dokonał sąd konkursowy, w którym zasiedli historycy, konserwator zabytków, architekci i muzealnicy. Jurorzy przyznali pierwszą nagrodę pracy przygotowanej przez współpracujące ze sobą trzy łódzkie biura architektoniczne: MURO architekci, Lachman Pabich Architekci oraz Pracownię Architektoniczną „Projektownia”.

REKLAMA

– Ich praca w udany sposób realizuje koncepcję upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, a jednocześnie zapewnia ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie – uzasadniała prof. Lucyna Nyka, przewodnicząca sądu konkursowego, podczas konferencji w siedzibie MIIWŚ. Jej zdaniem na uwagę zasługuje wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych projektu, podkreślający charakter miejsca i uwzględniający przywrócenie historycznego układu komunikacyjnego. – Zwycięska praca charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi – oceniła prof. Nyka. Za niezwykle cenne uznano też przedstawienie wejścia do głównego budynku muzeum w formie szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość.

Jak wygląda zwycięski projekt? Na terenie Westerplatte powstanie pawilon wystawienniczy zlokalizowany pod ziemią na głębokości około 6 m pod placem między Pomnikiem Obrońców Wybrzeża a napisem „Nigdy Więcej Wojny”. – Dzięki temu budowla nie będzie naruszać struktury przestrzennej Westerplatte – tłumaczył wiceszef resortu kultury. Przestrzeń użytkowa muzeum wyniesie 7,5 tys. m2, na wystawę przewidziano około 3 tys. m2.

Ekspozycja opowie historię wrześniowych walk na Westerplatte i zaprezentuje sylwetki około 210 obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przedstawi również szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku. Na półwyspie zostanie zrekonstruowanych kilka budowli, które były tam w 1939 roku: budynek zawiadowcy stacji oraz pięć magazynów. Ogółem teren do plenerowego zwiedzania zajmie około 26 ha.

Zwycięskie pracownie podkreśliły w mediach społecznościowych, że to dla nich zaszczyt, iż będą odpowiedzialne za projekt tak ważnego miejsca na mapie Polski, Europy i świata. – Projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku to wyzwanie teraźniejszości, ale przede wszystkim szacunek do przeszłości – napisali przedstawiciele zwycięskich pracowni. Podkreślili także, że od niemal 84 lat Westerplatte jest kojarzone z miejscem rozpoczęcia II wojny światowej oraz z heroizmem polskich żołnierzy w obronie naszej ojczyzny. – Na nas spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci o tych wydarzeniach, ale również zadbania o należyty szacunek do miejsca, które było świadkiem walki o wolność i suwerenność – napisali architekci.

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ma się zakończyć do 2027 roku. Wiceminister Sellin podkreślił, że środki na pokrycie kosztów tej inwestycji są zabezpieczone, ponieważ rząd przyjął niedawno uchwałę zapewniającą finansowanie budowy muzeum na Westerplatte na kolejne pięć lat. Do 2027 roku zagwarantowano na ten cel 304,5 mln zł. – To jest plan, który zakłada też rewitalizację pola bitwy na Westerplatte, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z II wojną – dodał Sellin.

Na Westerplatte w okresie międzywojennym funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. Niemiecki atak na to miejsce we wrześniu 1939 roku został uznany za symboliczny początek II wojny światowej. Obrona Westerplatte stała się przykładem bohaterstwa polskich żołnierzy. Od kilku lat na terenie półwyspu są prowadzone badania archeologiczne. Dzięki nim odnaleziono ponad 60 tys. artefaktów, z których najcenniejsze będzie można obejrzeć na ekspozycjach w nowym muzeum.

Jesienią 2019 roku zespół archeologów odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte, którzy w ubiegłym roku spoczęli wraz ze swoim dowódcą mjr. Henrykiem Sucharskim na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało utworzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Dwa lata później placówka stała się filią Muzeum II Wojny Światowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum II Wojny Światowej

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO