moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Westerplatte

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję projektu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czyli placówki, która jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wygrała propozycja trzech współpracujących ze sobą łódzkich pracowni: Muro Architekci, Lachman Pabich Architekci i Pracowni Architektonicznej „Projektownia”. Nowe muzeum ma być gotowe do 2027 roku.

– Kolejny etap starań o stworzenie muzeum plenerowego na terenie Westerplatte mamy za sobą. Naszym głównym celem jest rewaloryzacja jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przez Polaków miejsc bitewnych – mówił pod koniec października Jarosław Sellin, wiceminister kultury, podczas ogłaszania wyników konkursu na opracowanie koncepcji projektu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dwuetapowy konkurs rozpisano na początku tego roku. Najpierw uczestnicy składali opracowania studialne, w drugim etapie autorzy pięciu najlepszych prac musieli uszczegółowić swoje propozycje. Wyboru dokonał sąd konkursowy, w którym zasiedli historycy, konserwator zabytków, architekci i muzealnicy. Jurorzy przyznali pierwszą nagrodę pracy przygotowanej przez współpracujące ze sobą trzy łódzkie biura architektoniczne: MURO architekci, Lachman Pabich Architekci oraz Pracownię Architektoniczną „Projektownia”.

REKLAMA

– Ich praca w udany sposób realizuje koncepcję upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, a jednocześnie zapewnia ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie – uzasadniała prof. Lucyna Nyka, przewodnicząca sądu konkursowego, podczas konferencji w siedzibie MIIWŚ. Jej zdaniem na uwagę zasługuje wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych projektu, podkreślający charakter miejsca i uwzględniający przywrócenie historycznego układu komunikacyjnego. – Zwycięska praca charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi – oceniła prof. Nyka. Za niezwykle cenne uznano też przedstawienie wejścia do głównego budynku muzeum w formie szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość.

Jak wygląda zwycięski projekt? Na terenie Westerplatte powstanie pawilon wystawienniczy zlokalizowany pod ziemią na głębokości około 6 m pod placem między Pomnikiem Obrońców Wybrzeża a napisem „Nigdy Więcej Wojny”. – Dzięki temu budowla nie będzie naruszać struktury przestrzennej Westerplatte – tłumaczył wiceszef resortu kultury. Przestrzeń użytkowa muzeum wyniesie 7,5 tys. m2, na wystawę przewidziano około 3 tys. m2.

Ekspozycja opowie historię wrześniowych walk na Westerplatte i zaprezentuje sylwetki około 210 obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przedstawi również szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku. Na półwyspie zostanie zrekonstruowanych kilka budowli, które były tam w 1939 roku: budynek zawiadowcy stacji oraz pięć magazynów. Ogółem teren do plenerowego zwiedzania zajmie około 26 ha.

Zwycięskie pracownie podkreśliły w mediach społecznościowych, że to dla nich zaszczyt, iż będą odpowiedzialne za projekt tak ważnego miejsca na mapie Polski, Europy i świata. – Projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku to wyzwanie teraźniejszości, ale przede wszystkim szacunek do przeszłości – napisali przedstawiciele zwycięskich pracowni. Podkreślili także, że od niemal 84 lat Westerplatte jest kojarzone z miejscem rozpoczęcia II wojny światowej oraz z heroizmem polskich żołnierzy w obronie naszej ojczyzny. – Na nas spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci o tych wydarzeniach, ale również zadbania o należyty szacunek do miejsca, które było świadkiem walki o wolność i suwerenność – napisali architekci.

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ma się zakończyć do 2027 roku. Wiceminister Sellin podkreślił, że środki na pokrycie kosztów tej inwestycji są zabezpieczone, ponieważ rząd przyjął niedawno uchwałę zapewniającą finansowanie budowy muzeum na Westerplatte na kolejne pięć lat. Do 2027 roku zagwarantowano na ten cel 304,5 mln zł. – To jest plan, który zakłada też rewitalizację pola bitwy na Westerplatte, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z II wojną – dodał Sellin.

Na Westerplatte w okresie międzywojennym funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. Niemiecki atak na to miejsce we wrześniu 1939 roku został uznany za symboliczny początek II wojny światowej. Obrona Westerplatte stała się przykładem bohaterstwa polskich żołnierzy. Od kilku lat na terenie półwyspu są prowadzone badania archeologiczne. Dzięki nim odnaleziono ponad 60 tys. artefaktów, z których najcenniejsze będzie można obejrzeć na ekspozycjach w nowym muzeum.

Jesienią 2019 roku zespół archeologów odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte, którzy w ubiegłym roku spoczęli wraz ze swoim dowódcą mjr. Henrykiem Sucharskim na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało utworzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Dwa lata później placówka stała się filią Muzeum II Wojny Światowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum II Wojny Światowej

dodaj komentarz

komentarze


Terytorials na etacie
 
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Śmiertelny wypadek żołnierza
Narodziny polskich sił morskich
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Zanim wyruszą do Bagdadu
Unijna pomoc dla Ukrainy
„Sokół” wylądował
Zielony talizman Polaków
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Pierwszy polski Homar
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polski dzień strzelania w Rumunii
Out of the Shadow
Orka po koreańsku
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Laureaci cyberkonkursu MON
Abramsy jadą na ukraiński front
Witkacy – piąty wieszcz?
Polsko-koreańskie rozmowy
Ekspresowa pomoc
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Uwolnić zakładników
PKW Orlik gotowy na misję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojsko pomoże Słoweńcom
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Nowe AWACS-y dla NATO
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko wraca do Babimostu
Armia Polska w drodze do Europy
Najdłuższa noc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik już w Estonii
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
„Pług” idzie na śmierć
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Podchorążowie świętują
Fiński debiut w Sojuszu
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Kolejne zakupy dla wojska
Realia, a nie teoria

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO