moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atak o świcie

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny dokonały nad ranem inwazji na Polskę. Pierwsze bomby spadły na Tczew i Wieluń, została zaatakowana Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte. Przewaga technologiczna i liczebna wroga, opieszałość zachodnich sojuszników i atak na Polskę Armii Czerwonej przypieczętowały los II RP.

„Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje Westerplatte, wrzesień 1939 r.

Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji” – głosił poranny komunikat radiowy z 1 września 1939 roku. Chwilę potem nadano komunikat specjalny: „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa”.

– Niemcy dążyli do rewizji postanowień traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową. Te działania nasiliły się po dojściu do władzy w 1933 roku partii narodowosocjalistycznej NSDAP na czele z Adolfem Hitlerem – mówi dr Andrzej Rafalski, historyk zajmujący się okresem II wojny światowej. Jak dodaje, Niemcy podważali powojenny porządek w Europie i zgłaszali pretensje terytorialne, jednocześnie prowadząc intensywne zbrojenia.

REKLAMA

Po anektowaniu Austrii w marcu 1938 roku i zajęciu Czechosłowacji rok później III Rzesza zwróciła się przeciwko Polsce. W kwietniu 1939 roku na rozkaz Hitlera został opracowany plan inwazji na nasz kraj pod kryptonimem „Fall Weiss” („Wariant Biały”). Hitler wydał rozkaz wyznaczający termin ataku na 1 września.

Historycy spierają się, gdzie i o której godzinie rozpoczęły się działania zbrojne. Duża część badaczy przyjmuje, że jako pierwsze o godz. 4.34 zostały zaatakowane przez niemieckie bombowce polskie stanowiska przy mostach w Tczewie. – Celem ataku było niedopuszczenie do wysadzenia tych przepraw – podaje historyk.

Wieluń, Zniszczenia po nalocie.

O 4.40 niemieckie samoloty rozpoczęły bombardowanie bezbronnego Wielunia, niszcząc 60–70% zabudowy miasta i zabijając kilkaset osób. Z kolei o 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein, który kilka dni wcześniej wpłynął do portu w Gdańsku z kurtuazyjną wizytą, otworzył ogień w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. – Pomimo przewagi liczebnej oddziałów niemieckich około 200 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego broniło placówki przez tydzień, stając się symbolem niezłomności Polaków – mówi dr Rafalski.

Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny uderzyły na Polskę z trzech kierunków: na całej długości polsko-niemieckiej granicy zachodniej, z północy – z obszaru Prus Wschodnich i Pomorza – oraz z południa, z terenu zależnej od Niemiec Słowacji.

Związane sojuszami z Polską Francja i Wielka Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września, ale nie podjęły kroków zbrojnych. Z kolei 17 września Związek Radziecki zaatakował Polskę zgodnie z tajnym protokołem do zawartego 23 sierpnia z III Rzeszą paktu o nieagresji. – Dokument przewidywał podział Polski między oba mocarstwa – tłumaczy historyk.

Mimo to opór Polski trwał nadal. Po ciężkich walkach Warszawa skapitulowała 27 września, Hel – 2 października, a regularne walki zakończyła kapitulacja 6 października Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” pod Kockiem. Terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone pomiędzy Niemcy i Związek Radziecki, rozpoczęło się ponad pięć lat okupacji i walki podziemnej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Wyższe diety za służbę na granicy
 
Brązowa czwórka podwójna
Czerwona powódź
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Abramsy jadą na ukraiński front
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Śladem profesjonalistów
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Konsekwentnie dąży do celu
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Atak o świcie
Polsko-koreańskie rozmowy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Gdy zagraża ogień
Raki dla podhalańczyków
Nie uznaje półśrodków
"Jesienny ogień” z ministrem
Wirtualna walka na morzu
Spełnia marzenia
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wojskowe kontrakty w USA
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Lecimy F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Przysięga w Kolnie
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Plan misji „Air Defender”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Rakietowe kompetencje w Zielonce
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Długi marsz na wschód
Więcej miejsc dla dobrowolsów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Dwa medale w Budapeszcie
Stawia na dobrą komunikację
Odliczanie do przysięgi
16 Dywizja świętuje
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Szef rządu w Łuczniku
Okręt w matni, załoga walczy
Szwedzi na „Czernickim”
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
FA-50 doleciały!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO