moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Atak o świcie

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny dokonały nad ranem inwazji na Polskę. Pierwsze bomby spadły na Tczew i Wieluń, została zaatakowana Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte. Przewaga technologiczna i liczebna wroga, opieszałość zachodnich sojuszników i atak na Polskę Armii Czerwonej przypieczętowały los II RP.

„Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje Westerplatte, wrzesień 1939 r.

Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji” – głosił poranny komunikat radiowy z 1 września 1939 roku. Chwilę potem nadano komunikat specjalny: „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa”.

– Niemcy dążyli do rewizji postanowień traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową. Te działania nasiliły się po dojściu do władzy w 1933 roku partii narodowosocjalistycznej NSDAP na czele z Adolfem Hitlerem – mówi dr Andrzej Rafalski, historyk zajmujący się okresem II wojny światowej. Jak dodaje, Niemcy podważali powojenny porządek w Europie i zgłaszali pretensje terytorialne, jednocześnie prowadząc intensywne zbrojenia.

REKLAMA

Po anektowaniu Austrii w marcu 1938 roku i zajęciu Czechosłowacji rok później III Rzesza zwróciła się przeciwko Polsce. W kwietniu 1939 roku na rozkaz Hitlera został opracowany plan inwazji na nasz kraj pod kryptonimem „Fall Weiss” („Wariant Biały”). Hitler wydał rozkaz wyznaczający termin ataku na 1 września.

Historycy spierają się, gdzie i o której godzinie rozpoczęły się działania zbrojne. Duża część badaczy przyjmuje, że jako pierwsze o godz. 4.34 zostały zaatakowane przez niemieckie bombowce polskie stanowiska przy mostach w Tczewie. – Celem ataku było niedopuszczenie do wysadzenia tych przepraw – podaje historyk.

Wieluń, Zniszczenia po nalocie.

O 4.40 niemieckie samoloty rozpoczęły bombardowanie bezbronnego Wielunia, niszcząc 60–70% zabudowy miasta i zabijając kilkaset osób. Z kolei o 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein, który kilka dni wcześniej wpłynął do portu w Gdańsku z kurtuazyjną wizytą, otworzył ogień w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. – Pomimo przewagi liczebnej oddziałów niemieckich około 200 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego broniło placówki przez tydzień, stając się symbolem niezłomności Polaków – mówi dr Rafalski.

Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny uderzyły na Polskę z trzech kierunków: na całej długości polsko-niemieckiej granicy zachodniej, z północy – z obszaru Prus Wschodnich i Pomorza – oraz z południa, z terenu zależnej od Niemiec Słowacji.

Związane sojuszami z Polską Francja i Wielka Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września, ale nie podjęły kroków zbrojnych. Z kolei 17 września Związek Radziecki zaatakował Polskę zgodnie z tajnym protokołem do zawartego 23 sierpnia z III Rzeszą paktu o nieagresji. – Dokument przewidywał podział Polski między oba mocarstwa – tłumaczy historyk.

Mimo to opór Polski trwał nadal. Po ciężkich walkach Warszawa skapitulowała 27 września, Hel – 2 października, a regularne walki zakończyła kapitulacja 6 października Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” pod Kockiem. Terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone pomiędzy Niemcy i Związek Radziecki, rozpoczęło się ponad pięć lat okupacji i walki podziemnej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
 
Mark Rutte pokieruje NATO
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Spędź wakacje z wojskiem!
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oczy na Kijów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szpital u „Troski”
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Walka – tak, ale tylko polityczna
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Strzelnice dla specjalsów
Szkolenie do walk w mieście
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szkolenie na miarę czasów
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Nowy porządek w Europie
Śmierć przyszła po wojnie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
RBN przed szczytem NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Lato pod wodą
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ostatnia niedziela…
Biało-czerwona nad Wilnem
Miliardy na modernizację armii
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
„Jaguar” z Gujany
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Prezydent Zełenski w Warszawie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Pancerny sznyt
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Wsparcie MON-u dla studentów
Spadochroniarze na warcie w UE
Ludzie bez twarzy
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Olimp gotowy na igrzyska!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Serwis bliżej domu
Za zdrowie utracone na służbie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO