moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dziękujemy Wam, Polacy”, czyli wyzwolenie Bredy

29 października 1944 roku 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę. Dzięki śmiałemu manewrowi miasto zostało zdobyte bez krwawych walk, co uratowało życie jego mieszkańców i uchroniło od zniszczeń zabytkową zabudowę. Polscy wyzwoliciele byli witani przez Holendrów jak bohaterowie.

Polscy żołnierze na ulicach Bredy wyzwolonej przez 1 Dywizję Pancerna gen. Stanisława Maczka 29 października 1944 r. Fot. IPN

„Breda przeżywa w sposób nie do opisania swe pierwsze chwile wolności. Istny karnawał – ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festyny, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: »Dziękujemy Wam, Polacy«” – tak gen. Stanisław Maczek, dowódca 1 Dywizji Pancernej, wspominał momenty po wyzwoleniu przez jego żołnierzy holenderskiego miasta w październiku 1944 roku.

Polscy pancerniacy mieli za sobą długi szlak bojowy. 1 Dywizja Pancerna na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku wylądowała w Normandii, gdzie wzięła udział w ciężkich walkach, m.in. w bitwie pod Falaise. Następnie ruszyła w pościg za wycofującymi się wojskami niemieckimi przez tereny Francji, Belgii i Holandii.

REKLAMA

20 października rozpoczęła się aliancka operacja Pheasant, czyli ofensywa, której celem było opanowanie Brabancji Północnej, leżącej w południowo-zachodniej Holandii oraz linii rzeki Mozy. 27 października gen. Maczek otrzymał rozkaz zajęcia Bredy, stolicy Brabancji, stanowiącej ważny węzeł komunikacyjny. Niemcy uczynili z miasta silny punkt obrony, obsadzając je trzema dywizjami piechoty: 256, 711 i 719.


Mieszkańcy Bredy dziękują żołnierzowi polskiej 1 Dywizji Pancernej za wyzwolenie ich miasta, 30 października 1944 roku. Fot. Wikipedia

Następnego dnia rozpoczęły się walki o Bredę. – Zgromadzone w mieście jednostki niemieckie były przygotowane na szturm od strony zachodniej, od której szła aliancka ofensywa, i tam mieli rozmieszczone stanowiska obronne – opisuje dr Janusz Kowalewski, historyk specjalizujący się w dziejach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Tymczasem gen. Maczek nakazał 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej dowodzonej przez płk. Tadeusza Majewskiego obejście Bredy łukiem od północy, zwrot o niemal 90 stopni i natarcie na wschodnią część miasta. To całkowicie zaskoczyło Niemców. W tym czasie 3 Brygada Strzelców płk. Franciszka Skibińskiego uderzyła na Bredę od południowego zachodu. Niemcy, obawiając się okrążenia, zaczęli się wycofywać. Po dwudniowych walkach miasto zdobyto, a dzień później zlikwidowano w nim ostatnie punkty niemieckiego oporu.

– Dzięki śmiałemu manewrowi gen. Maczka oraz jego rezygnacji z artyleryjskiego przygotowania szturmu uniknięto krwawych walk na ulicach, niepotrzebnych strat w ludności cywilnej i zniszczeń zabytkowej zabudowy miasta – mówi historyk. Wkraczających Polaków owacyjnie witały tłumy Holendrów, wszędzie rozwieszone były biało-czerwone flagi, a wiwatujący mieszkańcy obdarowywali żołnierzy kwiatami. „Mimo tak wielkiej różnicy w uosobieniach i zwyczajach, nieznajomości języka holenderskiego, żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem, przewyższającym wszystko, co go spotkało nie tylko we Francji, ale i gościnnej Flandrii; poczuł się jakby we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem, gdy było trzeba” – wspominał gen. Maczek.


Mieszkańcy Bredy witają polskich wyzwolicieli. Fot. IPN

Żołnierze, który uczestniczyli w wyzwalaniu miasta, otrzymali honorowe obywatelstwo Bredy, a sam gen. Maczek także honorowe obywatelstwo holenderskie. 1 Dywizja Pancerna została natomiast uhonorowana Wojskowym Orderem Wilhelma, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Królestwa Niderlandów.

Po oswobodzeniu Bredy maczkowcy spędzili w mieście zimę, dozorując zdobyty obszar. W kwietniu 1945 roku ruszyli do walk na terenie Niemiec, które zakończyły się w maju zdobyciem bazy marynarki wojennej w Wilhelmshaven.

Po wojnie wielu polskich żołnierzy osiedliło się w Bredzie, a mieszkańcy miasta do dziś pamiętają o wyzwolicielach. Znajduje się tam Muzeum gen. Maczka, w parku miejskim stoi poświęcony Polakom pomnik, a w jednym z kościołów jest witraż przedstawiający wyzwolenie Bredy. Polacy, którzy polegli podczas walk, spoczywają na trzech polskich cmentarzach wojennych. Na największej nekropolii, zgodnie ze swoim życzeniem, w 1994 roku został pochowany zmarły w Edynburgu gen. Maczek.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: IPN, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Polska przystań brytyjskich jeńców
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zimowy sprawdzian podchorążych
Skromny początek wielkiej wojny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Avenger” na Monte Cassino
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO