moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaki będzie Pałac Saski

Koncepcja pracowni architektonicznej WXCA zwyciężyła w konkursie na projekt odbudowy Pałacu Saskiego, pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. To architekci, którzy zaprojektowali już m.in. Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Kompleks na pl. Piłsudskiego ma zostać oddany do użytku w 2030 roku.

– Pałac Saski, pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej to miejsca znaczące, wpisane w historyczną pamięć Warszawy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas ogłoszenia wyników konkursu na najlepszy projekt odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent dodał, że już najwyższy czas, aby na nowo odzyskać ten stary fragment Warszawy wpisany w historię, ale jednocześnie w rozwijającą się nowoczesną stolicę. – Nie mam żadnych wątpliwości, że Warszawa i warszawiacy na to zasługują – stwierdził Andrzej Duda na spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Do współczesności nawiązywał także minister kultury Piotr Gliński: – Przywracając te budynki, dając im przy tym nowe funkcje i znaczenie, przywracamy przeszłe symbole, ale zarazem kierujemy nasze myśli ku przyszłości.

REKLAMAHistoryczna stopklatka

Jak zapowiedział Piotr Gliński, w Pałacu Saskim będzie się mieścić wielkie centrum kulturalno-edukacyjne. I będzie działać, opierając się na programach, nad którymi pracują już Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Biuro Programu „Niepodległa” oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Konkurs na projekt odbudowy Pałacu Saskiego wraz z towarzyszącymi mu budynkami wygrała pracownia WXCA z Warszawy. Tworzą ją architekci, którzy zaprojektowali otwarte niedawno na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Czym się wyróżnia zwycięski projekt? „Praca w największym stopniu nawiązuje do oryginalnego kształtu kolumnady z sierpnia 1939 roku. Walorem pracy jest zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie i zaprezentowanie reliktów wpisanych do rejestru zabytków. Proponowane rozwiązania funkcjonalno-użytkowe wydają się w wysokim stopniu odpowiadać potrzebom przyszłych użytkowników” – uzasadnia swoją decyzję jury konkursowe.

Architekci z WXCA informują, że ich koncepcja nie jest jedynie odtworzeniem murów z przeszłości. „To nie powrót do tego, co było, ale poszukiwanie dialogu między dbałością o pamięć a zaadresowaniem aktualnych potrzeb i uwarunkowań” – napisali projektanci w mediach społecznościowych. Dla architektów wygląd pałaców w dniu 31 sierpnia 1939 roku stanowił główny, ale nie jedyny punkt odniesienia. „To raczej stopklatka w długiej historii trwania tej części miasta, w trakcie której plac Piłsudskiego i otaczające go budynki ulegały wielu zmianom oraz były przedmiotem niezliczonych dyskusji i niezrealizowanych koncepcji na ich przebudowę” – podkreślili architekci.

Według zwycięskiej koncepcji w miejscu dotychczasowych dziedzińców Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej mają powstać reprezentacyjne wnętrza połączone przejściami. „Tak skonstruowane prześwity i dziedzińce będą stanowić przedłużenie przestrzeni ulic i placów, co zapewni swobodę poruszania się” – tłumaczyli twórcy z WXCA.

Prace ruszą w przyszłym roku?

Decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego i sąsiednich gmachów została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji odbudowy gmachów został ogłoszony w marcu tego roku. Konkurs zorganizowała spółka Pałac Saski we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Biorący w nim udział mieli przedstawić plany odtworzenia zespołu pałaców i kamienic na podstawie ich zewnętrznego kształtu architektonicznego z 31 sierpnia 1939 roku, czyli tuż przed wybuchem II wojny. Natomiast wnętrza miały zostać tak zaprojektowane, by mogły w nich działać: Kancelaria Senatu, Mazowiecki Urzą Wojewódzki oraz instytucje prowadzące działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną.

Jednym z najtrudniejszych wymagań konkursowych było czytelne wyodrębnienie zrekonstruowanego tuż po wojnie Grobu Nieznanego Żołnierza od odbudowanej kolumnady, której stanowił on integralną część do grudnia 1944 roku. Podobnie nienaruszalny był fragment zachowanych piwnic Pałacu Saskiego wpisanych w 2007 roku do rejestru zabytków. W konkursie określono, że po odbudowie gmachu mają one zostać wyeksponowane i udostępnione zwiedzającym.

Konkurs był podzielony na dwa etapy. W pierwszym udział wzięło 11 pracowni architektonicznych i konsorcjów. Do drugiego etapu zakwalifikowano pięć projektów. Oceniał je 12-osobowy sąd konkursowy (jury) pod przewodnictwem architekta Marka Dunikowskiego. Drugie miejsce w konkursie zajęło konsorcjum pracowni FS&P Arcus & K. Ingarden, J. Ewy Architekci & Asman Pieniężny Architekci. Trzecią nagrodę otrzymał zespół LAN & P2PA. Przyznano również dwa wyróżnienia dla: Piotr Płaskowicki Architekt oraz AMC - Andrzej M. Chołdzyński.

W specustawie z 2021 roku o odbudowie Pałacu Saskiego wraz z towarzyszącymi mu budynkami zapisano, że inwestycja ma kosztować 2,4 mld zł. Możliwe, że prace budowlane ruszą w przyszłym roku. Plany zakładają, że oba pałace i kamienice zostaną oddane do użytku w 2030 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: PalacSaski.pl, Przemysław Keler, NAC,

dodaj komentarz

komentarze

~harcerzyk
1699038480
Czy po odbudowie Pałacu Saskiego i Pałacu Bruhla nie możnaby tam przenieść instytucji, które znajdują się teraz w PKiN w Warszawie? Oczywiście PKiN w Warszawie ma teraz status zabytku, ale parlament może w drodze ustawowej poczynić wyjątek od reguły. Wszystko po to, aby można się było pozbyć z Warszawy tego sowieckiego straszydła (symbolu sowieckiej i rosyjskiej dominacji) tak jak za czasów II Rzeczpospolitej pozbyto się z Warszawy soboru św Aleksandra Newskiego, który pełnił tą samą rolę.
D4-3E-DD-1D

F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tajna misja polskiej agentki
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pierwszy skok
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wojenny bohater na szubienicy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO