moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grób Nieznanego Żołnierza ma 96 lat

Jest symbolem walk o wolność ojczyzny, przy którym wartę honorową pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. We wtorek uczczono 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Trumnę z ciałem bezimiennego polskiego obrońcy Lwowa złożono w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego 2 listopada 1925 roku.

– To miejsce wyjątkowe, w którym w szczególny sposób pamiętamy o wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Szef MON-u podkreślał, że protokół dyplomatyczny nakazuje przybywającym do Polski zagranicznym delegacjom złożenie hołdu przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tutaj przysięgę składają żołnierze WP i odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. – Dziś, w Dniu Zadusznym, wspominamy w tym miejscu wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – dodał minister. Mówił o żołnierzach spoczywających na wojennych cmentarzach rozsianych po całym świecie oraz o tych, których miejsca spoczynku nie znamy m.in. żołnierzach niezłomnych.

– 96 lat temu rozpoczęła się historia Grobu Nieznanego Żołnierza, symbolu bezimiennej ofiary narodu polskiego w drodze do samostanowienia – podkreślił w czasie apelu płk Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa. Podlegli mu żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego WP pełnią wartę przy GNŻ.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaznaczył, że GNŻ to najświętsze miejsce dla Polaków. –Tutaj oddajemy hołd spoczywającemu pod płytą Grobu bezimiennemu obrońcy Lwowa oraz wszystkim, którzy walczyli o należne Polsce miejsce na mapie Europy – podkreślił minister Kasprzyk.

Rocznicę utworzenia Grobu uczczono uroczystą zmianą warty, oddaniem salwy honorowej i złożeniem kwiatów na płycie GNŻ. Odczytano także akt ustanowienia Grobu z 1925 roku.

Kwiaty złożono też przed tablicą, która znajduje się na ścianie budynku DGW i jest poświęcona pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej. – To ona 29 października 1925 roku wybrała trumnę, w której znajdowały się szczątki nieznanego żołnierza, złożone potem w GNŻ – przypomniał minister Błaszczak. Szef UdSKiOR dodał, że Zarugiewiczowa, polska Ormianka ze Lwowa, stracił syna Konstantego w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem.

Symbol poległych bohaterów

24 stycznia 1925 roku Rada Ministrów zdecydowała o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie. Budynek był wówczas siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pobojowisko, z którego miały zostać ekshumowane szczątki żołnierza, wybrał losowo – spośród 15 pól bitewnych z lat 1918–1920 – ogniomistrz Józef Buczkowski, najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. Los padł na Cmentarz Orląt Lwowskich.

Z bezimiennych grobów wydobyto tam 29 października 1925 roku trzy trumny: sierżanta, kaprala oraz ochotnika w maciejówce. Jadwiga Zarugiewiczowa wskazała trumnę 14-letniego szeregowca w maciejówce. 2 listopada prochy obrońcy Lwowa złożono w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego.

„Naród i rząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej (…) złożył w grobowcu (…) zwłoki żołnierza polskiego, który poległ za Ojczyznę, składając w ten sposób wspólny hołd tysiącom bohaterów, którzy w ciągu stutrzydziestoletniej walki o wolność legli na polu chwały za sprawę narodu”, głosił akt erekcyjny, który prezydent Stanisław Wojciechowski umieścił w grobie. Na mogile zapłonął wieczny znicz, a wartę objęli żołnierze.

Pod koniec 1944 roku niemieckie oddziały wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski, ale fragment arkad z grobowcem ocalał. Po wojnie odbudowano grób, odnawiając trzy środkowe arkady kolumnady i odsłonięto go ponownie 9 maja 1946 roku. W PRL-u władze dodały tablice upamiętniające walki stoczone podczas II wojny, natomiast usunięto przedwojenne płyty z nazwami pól bitew z lat 1914–1920.

Ich kopie zamontowano na filarach dopiero w 1990 roku. Odsłonięto też 14 nowych płyt upamiętniających 180 najważniejszych bitew w historii Polski. W Grobie złożono także ziemię z mogił katyńskich. W 2016 roku na filarach Grobu odsłonięto dwie tablice poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Rok później na kolumnach zamontowano dwie kolejne tablice. Wyryto na nich nazwy 22 miejscowości na Wołyniu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej, w których Polacy stoczyli walki z bojówkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

AD

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO