moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje

Budowa tego wspaniałego gmachu świadczy o tym, że jesteśmy na drodze do odbudowania właściwej roli Polski na mapie Europy i świata – mówili uczestnicy uroczystości otwarcia siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Dziś w nocy wystawę inauguracyjną MHP będą oglądać pierwsi zwiedzający, a od jutra placówka zaprasza wszystkich chętnych.

Muzeum Historii Polski to największa, najpiękniejsza i najnowocześniejsza taka placówka w Polsce – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia siedziby Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Dodał, że będzie ono kształtowało przyszłą Rzeczpospolitą poprzez pokazywanie dobrze udokumentowanej przeszłości. Na uroczystości w nowym gmachu MHP obecni byli m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński.

– To tutaj za trzy lata będzie wystawa stała pokazująca ponad tysiąc lat naszego państwa, a już dziś można zobaczyć pierwszą wystawę czasową prezentującą proces gromadzenia zabytków, które w przyszłości będą stanowiły pełną ekspozycję muzeum – mówił prezydent. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania MHP, Duda przypomniał, że budowa siedziby muzeum była ideą i marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

REKLAMA

Godne miejsce

Andrzej Duda zaznaczył, że placówka posadowiona jest w bardzo ważnym miejscu dla historii Polski, czyli na Cytadeli będącej symbolem zniewolenia narodu polskiego przez 123 lata zaborów. – To miejsce oglądało też wielkie zwycięstwo Polaków, kiedy odzyskali swoją niepodległość, dlatego trudno znaleźć lepszą lokalizację dla dokumentowania naszej historii – podkreślił prezydent.

Do ulokowania MHP nawiązał również premier Mateusz Morawiecki. – Jest rzeczą symboliczną, że w miejscu męczeństwa narodu polskiego, gdzie mordowani byli polscy patrioci, stanęło Muzeum Historii Polski, które będzie służyło wszystkim pokoleniom Polaków – mówił szef rządu. Zaznaczył przy tym, że polskie dzieje są jednymi z najpiękniejszych historii narodowych na świecie. – Historia jest nie tylko nauczycielką życia, lecz także orężem do walki o silną Polskę i jej lepszą przyszłość. Wierzę, że budowa tego wspaniałego gmachu świadczy o tym, iż jesteśmy na drodze do odbudowania właściwej roli Polski na mapie Europy i świata – podkreślił Morawiecki.

Z kolei Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że budowa siedziby MHP to największa polska inwestycja w dziedzinie kultury spośród ponad 300 projektów muzealnych zrealizowanych w ciągu ostatnich ośmiu lat. – Historia Polski zyskała godne miejsce, w jakim możemy ją prezentować, dokładnie tak powinno wyglądać miejsce opowiadające o tysiącu lat dziejów Polski i Polaków, o wolności i naszej tożsamości – mówił minister. – To opowieść o sile wspólnoty, wolności, solidarności, o wartościach, z jakich Polska wyrasta – dodał Gliński.

 
Film: Muzeum Historii Polski

Do zgromadzonych zwrócił się także Robert Kostro, dyrektor MHP. – 17 lat od chwili, kiedy muzeum formalnie zostało powołane, zapraszamy w mury jego gmachu – zachęcał. Dodał, że jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających w Europie, które w przyszłości udostępniać będzie największą wystawę historyczną w Polsce.

Dyrektor zaznaczył, że placówka będzie miejscem przechowywania pamięci, ale też areną dialogu i dyskusji o polskich dziejach. – Historia tu pokazywana dotyczy wielkich wydarzeń i pomnikowych eksponatów, ale interesuje nas także historia losów ludzkich, bo to wszystko składa się na dzieje naszego narodu – zakończył Kostro.

Wielkie i małe historie

W ramach uroczystości otwarcia MHP dzisiaj o godzinie 19.00 w jego nowym gmachu odbędzie się koncert, podczas którego wykonane zostaną utwory Fryderyka Chopina i „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura oraz w Programie 2 Polskiego Radia. Natomiast w godzinach od 22.00 do 24.00 osoby, które zarejestrowały się na stronie placówki, będą mogły zwiedzić budynek oraz wystawę inauguracyjną.

Z okazji otwarcia obiektu zaplanowano festiwal, który potrwa do 1 października. W programie są koncerty, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci i warsztaty. Więcej informacji na stronie www.muzhp.pl.

Od jutra od godziny 13.00 muzeum zostanie otwarte dla wszystkich zwiedzających. Czeka na nich inauguracyjna wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Prezentuje ona około 500 z ponad 60 tys. obiektów z kolekcji MHP. Można na niej zobaczyć przedmioty związane z kluczowymi wydarzeniami z dziejów państwa i narodu, a także z darczyńcami muzeum, znaleziskami archeologicznymi i odzyskiwaniem zagrabionych zabytków. Wśród nich zobaczymy m.in. strzelbę hr. Wincentego Krasińskiego z epoki napoleońskiej, mundur gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej, wydobyte z Wisły przez archeologów detale architektoniczne pałacu Villa Regia wybudowanego przez Władysława IV, kopie aktu unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej, a ponadto eksponaty współczesne związane z agresją rosyjską na Ukrainę oraz pomocą udzieloną narodowi ukraińskiemu przez Polaków.

Największe muzeum w kraju

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku. Jego stała siedziba początkowo miała powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji w tej kwestii. Dopiero na przełomie lat 2015 i 2016 rząd zatwierdził lokalizację placówki na warszawskiej Cytadeli. W 2016 roku zaprezentowano projekt budynku autorstwa pracowni WXCA sp. z o.o., a w lipcu 2018 roku wbito pierwszą łopatę pod jego budowę. Generalnym wykonawcą prac była firma Budimex SA.

MHP to największy obiekt muzealny w kraju, o powierzchni ponad 44 tys. m2. W środku znalazło się miejsce na wystawę stałą i ekspozycje czasowe, sale konferencyjne, edukacyjne i warsztatowe, bistro, restauracje, kawiarnie, bibliotekę, sklep muzealny, taras widokowy, magazyny i pracownię konserwatorską oraz audytorium na blisko 580 miejsc i salę kinowo-teatralną mieszczącą 135 widzów.


Wizualizacja muzeum

Kolekcja muzeum liczy nieomal 60 tys. eksponatów, z tego około dwie trzecie stanowią dary. Najstarsze muzealia pochodzą z epoki średniowiecza, najnowsze dokumentują czasy współczesne. Tworzenie kolekcji rozpoczęło się krótko po powstaniu instytucji. Ważnym etapem była zainaugurowana w 2016 roku akcja „Małe wielkie historie”. W jej ramach wiele osób przekazało do MHP cenne przedmioty przechowywane w rodzinnych zbiorach.

Jesienią tego roku rozpoczną się prace nad produkcją wystawy stałej MHP „Tysiąc lat państwa i narodu” według koncepcji konsorcjum pracowni WWAA oraz firmy Platige Image. Na powierzchnia 7,3 tys. m2 zaprezentowane zostanie około 3,5 tys. eksponatów. Wśród najciekawszych muzealiów znajdą się m.in.: polska Enigma, czyli maszyna zbudowana przez polski wywiad, służąca do łamania niemieckich szyfrów, pasy kontuszowe, przykłady nowożytnego złotnictwa i ceramiki, dawne stroje, zabytki techniki.


Wizualizacja muzeum

W sali wystawy stałej stoją już pierwsze eksponaty. W 2020 roku przed zamknięciem dachu budynku wstawiono tam największe z nich, w tym pień dębu czarnego pochodzący z początków państwa polskiego, transporter opancerzony SKOT z okresu stanu wojennego czy warszawski pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, którego zburzenie w 1989 roku było jednym z symboli upadku komunizmu. Muzeum będzie wykorzystywało też nowoczesne narzędzia interaktywne i multimedialne. Wystawa stała zostanie otwarta w 2026 roku.

Cytadelę Warszawską wzniesiono w I połowie XIX wieku na rozkaz cara Mikołaja I. W kolejnych latach więziono w niej osoby podejrzane o działalność niepodległościową, była również miejscem ich kaźni. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Cytadela została przejęta przez Wojsko Polskie i jako obiekt wojskowy funkcjonowała do czasów współczesnych. Na jej terenie od lat sześćdziesiątych XX wieku działa Muzeum X Pawilonu, w 2015 roku otwarto Muzeum Katyńskie, a w sierpniu tego roku nowy gmach Muzeum Wojska Polskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski, Jakub Szymczuk / KPRP, UDSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
 
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Co może Hugin
Certyfikacja Eurokorpusu
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zimowy test dobrowolsów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Unijna pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Misja: obronić Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Out of the Shadow
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polsko-koreańskie rozmowy
AW101 już w Darłowie
Wiara bez wiedzy
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Laserowa rewolucja
Orka po koreańsku
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
PKW Orlik gotowy na misję
PKW Orlik już w Estonii
Terytorials na etacie
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Kolejne Kraby dla wojska
Wszystkie Pilice w wojsku
Porozumienie Sikorski-Stalin
Debiutancka misja Hugina
Ekspresowa pomoc
Loty M-346 wstrzymane
Uwolnić zakładników
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Realia, a nie teoria
Kolejne zakupy dla wojska
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Polski dzień strzelania w Rumunii
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zielony talizman Polaków
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
32 krążki pływaków-żołnierzy
Podchorążowie świętują
Abramsy jadą na ukraiński front
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sokół czuwa w Tatrach
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
PGZ rośnie w siłę
Fiński debiut w Sojuszu
Spoczęli w ojczyźnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO