To miejsce jest ważne w naszej historii, a od dziś może służyć także pogłębianiu wiedzy i jej popularyzacji – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości inaugurującej otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli. Pierwsi goście już dziś mogli oglądać wystawę o dziejach polskiej wojskowości.
„Dzisiejsze wydarzenie, jak sama historia polskiego oręża, jest przepełnione symboliką. Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd wspaniałym armiom z przeszłości” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości, która odbyła się w warszawskiej Cytadeli. Wydarzenie zainaugurowało działalność nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że „koncepcja muzeum podąża z duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii”. „Będzie ono stanowić dla Polaków powód do dumy, ale też – o czym jestem przekonany – przyciągnie rzesze przyjaciół i pasjonatów historii polskiej wojskowości z całego świata” – zaznaczył.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że wcześniej Muzeum Wojska Polskiego mieściło się w budynkach nalężących do Muzeum Narodowego. Przez lata placówkę odwiedzały pokolenia Polaków. – Od dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w budynku, który został pobudowany na jego rzecz, zaprojektowanym tak, żeby można było jak najprościej, w jak najbardziej przystępny sposób wyeksponować zbiory – zaznaczył. Przypomniał, że muzeum dysponuje bardzo dużą liczbą eksponatów, ma ich być nawet 300 tysięcy, jednak z uwagi na brak miejsca, nie wszystkie mogły być udostępniane zwiedzającym.
Szef resortu obrony podkreślał także, że nie bez znaczenia jest fakt, iż nowa siedziba muzeum powstała na terenie Cytadeli. Jak mówił, przez lata był to obiekt niedostępny dla społeczeństwa, gdyż stacjonowały tu jednostki wojskowe. Teraz oprócz MWP, mieszczą się tu także Muzeum Katyńskie, X Pawilon (oddział Muzeum Niepodległości), wkrótce powstanie także Muzeum Historii Polski. – Te wszystkie muzea będą stanowiły jeden z największych tego typu kompleksów w Europie – zaznaczył.
Film: Maciej Bąkowski, Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV
Pierwsza wystawa, która została zaprezentowana już w nowej siedzibie w MWP, nosi tytuł „1000 lat chwały oręża polskiego”. – Ta wystawa zajmuje większą powierzchnię niż wystawa stała w dotychczasowej siedzibie. To pokazuje skalę możliwości, które daje nowa lokalizacja – podkreślił minister Błaszczak. Jak dodał, dziś „budujemy silne Wojsko Polskie, wzmacniamy je liczebnie, wyposażamy w nowoczesną broń”, ale „najważniejszy jest kod kulturowy i wszystko to, co dziedziczymy po naszych przodkach”. – To jest przesłanie, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. To przesłanie, wokół którego koncentrują się nasze działania związane z troską o zachowanie niepodległości i wolności – podkreślił.
W uroczystości wziął udział także Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – To będzie miejsce przyjazne, miejsce, które będzie edukowało. Piękno i pamięć tworzą naszą wspólnotę – mówił. – Muzeum Wojska Polskiego w końcu jest w swoim domu – podsumował Paweł Żurkowski, dyrektor MWP.
Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni pracownicy MWP otrzymali z rąk ministra obrony medale. Szef MON-u przekazał także placówce księgę z życzeniami dla Polski, które z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości wpisali do niej Polacy. Natomiast pierwsi zwiedzający mieli okazję zobaczyć pokaz rekonstrukcji historycznej i wziąć udział w pikniku. Muzeum będzie można zwiedzieć bezpłatnie 13, 14 i 15 sierpnia.
Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku, na mocy dekretu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. Ostatnia siedziba placówki mieściła się przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. W 2018 roku na terenie warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się budowa nowego budynku. Dziś otwarto jego pierwsze, południowe skrzydło.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON
komentarze