moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zaprasza na poligon

Jak sprawuje się w akcji najnowszy sprzęt polskiej armii? Możecie się o tym przekonać, oglądając pokaz „Jesienny ogień”. W najbliższą niedzielę na poligonie w Orzyszu żołnierze zaprezentują możliwości m.in. czołgów Abrams, K2 czy wyrzutni HIMARS. W akcji zobaczymy też wojskowych z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz JW GROM.

17 września to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy Wojska Polskiego. Wówczas na poligonie w Orzyszu odbędzie się pokaz „Jesienny ogień”, podczas którego cywile będą mieli okazję zobaczyć najnowocześniejsze uzbrojenie Wojska Polskiego w akcji!

Na poligonie w Orzyszu już zameldowali się wojskowi z 15 i 20 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Artylerii, a także żołnierze z 12 i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz wojsk specjalnych. Żołnierze przywieźli ze sobą sprzęt, który w ostatnim czasie trafił do służby. Dzięki temu w najbliższą niedzielę na poligonie ogień otworzą m.in. czołgi Abrams, K2, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie HIMARS, a także zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, przeciwrakietowe Poprad czy transportery Rosomak w różnych wersjach.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Zaplanowany na 17 września pokaz będzie również okazją, by zobaczyć w akcji Borsuka, zaprojektowany przez polskich konstruktorów bojowy wóz piechoty, który niedługo wejdzie do służby. Z powietrza uderzą samoloty F-16, a żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej zaprezentują, jak wygląda desant. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej odbije obiekt zajęty przez przeciwnika, a GROM przeprowadzi atak na jego konwój. Podczas tych działań wojskowi będą korzystać ze śmigłowców Black Hawk i W3 Sokół.

– Oczywiście każdy etap tych działań będzie opatrzony komentarzem, aby nasi goście wiedzieli, co dokładnie się dzieje i dlaczego – wyjaśnia gen. bryg. Piotr Fajkowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, który odpowiada za część dynamiczną wydarzenia. Dodaje, że żołnierze już rozpoczęli przygotowania, tak aby w niedzielę wszystko poszło zgodnie z planem. – Może się wydawać, że to tylko pokaz, ale my, żołnierze, traktujemy to wydarzenie jako element szkolenia. Ćwiczymy poszczególne manewry, elementy taktyki, działania ogniowe, musimy też zadbać o łączność i logistykę – podkreśla.

Dynamiczny pokaz szkolenia rozpocznie się na poligonie w Orzyszu o godzinie 13.00. Jednak por. Małgorzata Misiukiewicz, oficer prasowy 15 BZ, zachęca, aby stawić się na poligonie znacznie wcześniej. Już o 8.00 startuje piknik wojskowy, podczas którego będzie można z bliska zobaczyć ponad 30 egzemplarzy najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. Każdy będzie miał też okazję odwiedzić stoiska promocyjne poszczególnych jednostek, porozmawiać z żołnierzami o ich służbie oraz sprawdzić swoją celność na wirtualnej strzelnicy. Żołnierze przygotowali też sporo atrakcji dla najmłodszych, zapewniają także, że każdy będzie miał okazje skosztować wojskowej grochówki i chleba wypiekanego w polowej piekarni. – Naprawdę warto być z nami już od rana. Atrakcji na pewno nie zabraknie – zaznacza por. Misiukiewicz.

Jak najlepiej dojechać na poligon? Oficer informuje, że parking dla uczestników będzie się w miejscowości Wierzbiny. Stamtąd na miejsce pokazu będą zabierały gości – bezpłatnie – wojskowe autokary. Osoby niezmotoryzowane będą miały możliwość skorzystania z takiego transportu także z innych miejscowości. Kursujące co dwie godziny wojskowe autobusy mają zabierać cywilów z miejscowości: Pisz, Ełk, Mikołajki, Giżycko i Orzysz. Kursy zaplanowano co dwie godziny. – Prosimy też wszystkich, aby przygotowując się do tego wydarzenia, uwzględnili to, iż odbędzie się ono w warunkach poligonowych. Tu nie sprawdzą się klapki czy buty na obcasie. Przygotujmy się dobrze, aby nic nie popsuło nam zabawy tego dnia – mówi oficer.

Oczywiście na poligonie nie zabraknie też przedstawicieli wojskowych centrów rekrutacji, więc wszyscy ci, którzy zastanawiają się nad tym, czy warto zasilić szeregi armii, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji, a także dowiedzieć się, jaki rodzaj służby byłby dla nich najlepszy.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie defilada pododdziałów.

Udział w wydarzeniu „Jesienny ogień” jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, dotyczące m.in. tras dojazdu na poligon, znajdują się na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Walka – tak, ale tylko polityczna
 
Nowy porządek w Europie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
„Jaguar” z Gujany
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ostatnia niedziela…
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Parasol nad Morzem Bałtyckim
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Wsparcie MON-u dla studentów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ludzie bez twarzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Ameryka daje wsparcie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Szkolenie do walk w mieście
Oczy na Kijów
Olimp gotowy na igrzyska!
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Za zdrowie utracone na służbie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Szkolenie na miarę czasów
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Lato pod wodą
Polsko-litewskie konsultacje
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Jak usprawnić działania służb na granicy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Biało-czerwona nad Wilnem
Spędź wakacje z wojskiem!
RBN przed szczytem NATO
Śmierć przyszła po wojnie
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Miliardy na modernizację armii
Mark Rutte pokieruje NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Spadochroniarze na warcie w UE
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Strzelnice dla specjalsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO