moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe Abramsy już w Wesołej

Pierwsze czołgi Abrams w wersji M1A2SEPv3 dotarły już do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Wcześniej na tych samych wozach żołnierze jednostki przeszli kurs w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Teraz będą szlifować umiejętności na placach ćwiczeń i poligonach.

Pierwsze czołgi Abrams w wersji M1A2SEPv3 dotarły już do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Abramsy przyjechały z Poznania na zestawach niskopodwoziowych. Jeszcze tej samej nocy zostały rozładowane i umieszczone w garażach. Wojsko nie podaje, ile wozów dotarło do Wesołej. Wiadomo jednak, że zostaną one od razu włączone do szkolenia. Niebawem powinny zadebiutować na placach ćwiczeń i poligonach.

Abramsy, które dotarły do Wesołej to pierwsze w historii jednostki maszyny w wersji M1A2 SEPv3. W Polsce jest ich niespełna 30. Czołgi przypłynęły z USA w styczniu tego roku. Najpierw trafiły do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, gdzie przeszły tzw. deprocessing, czyli kompleksowy przegląd po transporcie. Potem część została przekazana poznańskiemu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. – Nasze załogi korzystały z nich podczas kursu w Akademii Abrams – wyjaśnia kpt. Jacek Piotrowski, rzecznik 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zajęcia rozpoczęły się w marcu. Żołnierze przez sześć tygodni poznawali nowe czołgi pod kierunkiem instruktorów z USA. Był to kurs uzupełniający, ponieważ załogi już wcześniej brały udział w pełnowymiarowym szkoleniu w oparciu o Abramsa w starszej wersji M1A2 SEPv2. W kwietniu „trójki” po raz pierwszy otworzyły ogień na poligonie w Biedrusku. Był to końcowy etap kursu, po którym żołnierze wrócili do macierzystej jednostki. W ślad za nimi dotarły czołgi. Tymczasem do CSWL trafiły już kolejne „trójki” i... kursanci – przede wszystkim z Wesołej.

Abramsy w wersji SEPv3 to kolejne czołgi z USA, które otrzymała warszawska brygada. – Mamy już cały batalion wyposażony w wozy starszej wersji M1A1 – dodaje kpt. Piotrowski.


Film: 1 WBPanc

Abramsy uchodzą za jedne z najnowocześniejszych czołgów świata. W ostatnich latach resort obrony kupił ich aż 366 – 116 używanych maszyn M1A1 i 250 fabrycznie nowych M1A2 SEPv3. Pierwsze dotarły do Polski w komplecie, dostawy drugich powinny się zakończyć w przyszłym roku. Przez pewien czas CSWL korzystało też ze wspomnianych czołgów w wersji M1A2 SEPv2. Zostały one wypożyczone od Amerykanów na potrzeby szkolenia, ale wróciły już za ocean.

Czołgi wyposażone są w gładkolufową armatę M256 kalibru 120 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm, dwa karabiny kalibru 7,62 mm, a także nowoczesny system kierowania ogniem. Ich jednostkę napędową stanowi turbowałowy silnik Honeywell o mocy 1500 KM. Zastosowane w Abramsach rozwiązania konstrukcyjne gwarantują załodze komfort służby i ponadprzeciętne bezpieczeństwo. Przykład – magazyny amunicji są oddzielone od przedziału bojowego pancernymi grodziami. Znajdują się one w tylnej części kadłuba. W razie trafienia siła wybuchu kierowana jest w górę, co znacząco zwiększa szanse załogi na przeżycie. Wersja SEPv3 od starszych różni się między innymi rozwiązaniami obejmującymi system kierowania ogniem i celowniki. Czołgi zyskały też pomocniczą jednostkę napędową APU.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Noc Dnia Podchorążego
Gdy ucichnie artyleria
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Wojsko na Horyzoncie
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Czwarta dostawa Abramsów
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
W krainie Świętego Mikołaja
Kapral Bartnik mistrzem świata
Pancerniacy jadą na misję
Po co wojsku satelity?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Komplet medali wojskowych na ringu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Mundurowi z benefitami
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Razem na ratunek
Zwrot na Bałtyk
Militarne Schengen
Więcej Herculesów dla Abramsów
Wojskowy bus do szczęścia
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Przygotowani znaczy bezpieczni
Nowe zasady dla kobiet w armii
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojsko przetestuje nowe technologie
Nowe Kraby w Sulechowie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
AW149 made in Poland
Plan na WAM
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojsko ma swojego satelitę!
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Zmierzyli się z własnymi słabościami
The Darker, the Better
Niebo pod osłoną
Uczelnie łączą siły
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Skytrucki dla Niemiec
Dzień wart stu lat
Polski „Wiking” dla Danii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Najdłuższa noc
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Pociski rakietowe dla Husarzy
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Z Su-22 dronów nie będzie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
wGotowości do reakcji
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO