Uroczystą przysięgą wojskową zakończył się pierwszy turnus tegorocznych „Wakacji z wojskiem”. Ochotnicy skoszarowani w wybranych jednostkach wojskowych na terenie całego kraju przechodzili intensywne szkolenie. Program obejmował m.in. musztrę, strzelectwo, taktykę, terenoznawstwo, pierwszą pomoc i podstawy survivalu. Tymczasem armia czeka na kolejnych chętnych.
Ćwiczenia w ramach programu „Wakacje z wojskiem”.
Druga edycja programu „Wakacje z wojskiem” jest realizowana w 74 jednostkach rozlokowanych w całej Polsce. Wszystkie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzenia 27-dniowego intensywnego szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i zapewniają odpowiedni standard zakwaterowania oraz wsparcie logistyczne. Pierwszy tegoroczny turnus zakończył się uroczystą przysięgą 5 lipca w macierzystych jednostkach ochotników. Kolejne dwa odbędą się w dniach 14 lipca – 9 sierpnia oraz 18 sierpnia – 13 września.
Skąd pomysł na „Wakacje z wojskiem”?
Młodzi dorośli, którzy „złapali bakcyla” podczas zajęć w ramach programu „Trenuj z wojskiem” lub w kontakcie z żołnierzami zawodowymi czy WOT-u, często zgłaszali, że chcieliby odbyć szkolenie właśnie w czasie wakacji, gdy mają więcej czasu wolnego. – Projekt „Wakacje z wojskiem” jest skierowany do osób w wieku 18–35 lat, szczególnie do tegorocznych maturzystów i studentów, osób szukających pracy czy zajęcia na wakacje – mówi por. Michał Gełej, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Wśród benefitów, na jakie mogą liczyć ochotnicy, są wyżywienie, zakwaterowanie czy opieka medyczna. Dodatkowo otrzymają oni uposażenie w kwocie około 6 tys. złotych. Po zakończeniu projektu, złożeniu przysięgi i otrzymaniu książeczki wojskowej żołnierze ci mają pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej lub dodatkowe punkty w rekrutacji do czterech akademii wojskowych: Lotniczej, Wojsk Lądowych, Technicznej i Akademii Sztuki Wojennej.
Pierwsza edycja „Wakacji z wojskiem” cieszyła się bardzo dużą popularnością. W wakacje 2024 roku w trzech turnusach uczestniczyło ponad 11 tys. ochotników. Wśród nich około 2,5 tys. to kobiety. – W porównaniu z innymi formami służby wojskowej w „Wakacjach z wojskiem” udział bierze relatywnie więcej pań – zauważa ppłk Michał Tomczyk z Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Obrony Narodowej. – Najwyraźniej elastyczność czasu i miejsca służby stanowi o przewadze tego rodzaju ćwiczeń nad innymi oferowanymi przez wojsko szkoleniami podstawowymi – dodaje.
Wiele wskazuje na to, że również tegoroczna odsłona „Wakacji z wojskiem” spotka się z podobnym zainteresowaniem wśród młodych Polaków. Z danych zebranych przez CWCR do 7 lipca wynika, że wydano już 7,5 tys. decyzji administracyjnych o przyjęciu w szeregi Wojska Polskiego, a ponad tysiąc jest wciąż procedowanych. – Na pierwszy turnus wcielonych zostało 3,2 tys. ochotników – podsumowuje dotychczasową frekwencję por. Gełej. To wynik zbliżony do analogicznego okresu z ubiegłego roku, dlatego organizatorzy zakładają, że również tegoroczna edycja programu może liczyć na frekwencję ponownie sięgającą ponad 10 tys. osób. – Taki wynik potwierdza stabilne zainteresowanie programem i świadczy o skuteczności dotychczasowych działań promocyjnych i rekrutacyjnych – podsumowuje ppłk Tomczyk.
Ćwiczenia w ramach programu „Wakacje z wojskiem”.
Źródła sukcesu
Program „Wakacje z wojskiem” zyskał popularność dzięki swojej elastycznej formule, lokalnemu charakterowi oraz dostosowaniu do potrzeb młodego pokolenia – zarówno tych związanych z logistyką, jak i społecznych. Wojskowi rekruterzy starają się grupować w jednostkach uczestników w podobnym wieku, co sprzyja integracji i budowaniu relacji opartych na współpracy, zaufaniu i poczuciu wspólnoty. Organizatorzy nie ukrywają, że ważne jest dla nich to, aby ochotnicy wspominali swoje szkolenie nie tylko jako intensywne, lecz także pozytywne i budujące trwałe wspomnienia doświadczenie. – Dobre doświadczenia z wojska najczęściej wiążą się z ludźmi, z którymi się służyło. Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby tworzyć grupy rówieśnicze – zaznacza ppłk Tomczyk.
Ochotnicy mają do wyboru 74 lokalizacje w całym kraju. Dla części z nich najważniejsze są odległość jednostki od miejsca zamieszkania lub dostępny termin ćwiczeń. Drugą grupę rekrutów zgłaszających się na „Wakacje z wojskiem” stanowią osoby podążające za swoimi marzeniami czy fascynacją daną formacją. – Stale monitorujemy liczbę zgłoszeń do poszczególnych jednostek. Dlatego limity miejsc na szkoleniach mogą zostać zwiększone w zależności od zainteresowania kandydatów – mówi por. Gełej.
W zakończonej 5 lipca turze największą popularnością cieszyły się: Centrum Szkolenia Logistyki w miejscowości Grupa w woj. kujawsko-pomorskim, 16 Brygada Zmotoryzowana w Załuskach i 20 Brygada Zmechanizowana w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim oraz 15 Brygada Łączności w Sieradzu w woj. łódzkim.
Ale wspomnienia i przyjaźnie nawiązane podczas szkolenia podstawowego to nie wszystko. Dzięki temu, że program „Wakacje z wojskiem” realizowany jest w ponad 70 jednostkach wojskowych, ochotnicy mają szansę zapoznać się ze wszystkimi głównymi typami sił zbrojnych: zmechanizowanymi, zmotoryzowanymi, powietrznymi, a także jednostkami Żandarmerii Wojskowej. Osoby, które zdecydują się służyć nadal, mogą pozostać w tej samej jednostce lub kontynuować szkolenie w innym miejscu. Możliwe są różne ścieżki: od przejścia do armii zawodowej, przez służbę w WOT, po rozpoczęcie studiów na uczelni wojskowej lub przejście do rezerwy.
Jak się zgłosić na „Wakacje z wojskiem”?
Osoby zainteresowane wstąpieniem do Sił Zbrojnych RP mogą składać wnioski bezpośrednio w jednym z 86 wojskowych centrów rekrutacji na terenie całego kraju, za pomocą skrzynki ePUAP lub przez specjalny portal Zostań Żołnierzem, którego użytkownicy mogą rejestrować się online, składać dokumenty oraz uzyskiwać na bieżąco informacje o rekrutacji. – Ponadto można skorzystać z infolinii Zostań Żołnierzem pod numerem telefonu 800 180 110 – mówi por. Gełej.
O udział w „Wakacjach z wojskiem” mogą ubiegać się wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, mają polskie obywatelstwo, wykształcenie co najmniej podstawowe (dla korpusu szeregowych), zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej orzeczoną przez wojskową komisję lekarską oraz nieposzlakowaną opinię. Kandydaci nie mogą być również karani za przestępstwa umyślne.
Nabór prowadzony jest praktycznie do samego końca: dopiero na około tydzień przed startem danego turnusu listy są zamykane administracyjnie. Mimo to rekruterzy z WCR-ów pomagają wszystkim chętnym znaleźć alternatywne terminy i jednostki, w których można odbyć podstawowe szkolenie.
Program „Wakacje z wojskiem” to przykład tego, jak nowoczesne podejście do edukacji obronnej i elastyczność w planowaniu służby mogą przyciągać młodych ludzi i skutecznie budować społeczną odporność. Dla jednych to przygoda życia, dla innych – początek kariery. Dla wszystkich – realna służba i wartość dla państwa.
autor zdjęć: WCR Toruń, 16 DZ

komentarze