moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobacz, jak strzela wojsko

Takich ćwiczeń Wojska Polskiego jeszcze nie było! Już 17 września zmagania żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych będą mogli zobaczyć cywile. Wszystko za sprawą wydarzenia „Jesienny ogień”, które odbędzie się na poligonie w Orzyszu. Ogień otworzą wówczas m.in. czołgi K2, armatohaubice Krab i K9, a także wyrzutnie HIMARS.

Wrzesień zwiastuje nie tylko koniec lata, lecz także początek intensywnego szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego. Nie inaczej będzie w tym roku. Już wkrótce na polskie poligony wyruszą wojskowi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. 16 Dywizja Zmechanizowana będzie ćwiczyła przede wszystkim na poligonie w Orzyszu, a jeden z epizodów tych zmagań będą mogli obejrzeć cywile.

Wszystko za sprawą wydarzenia „Jesienny ogień”, które odbędzie się 17 września na orzyskim poligonie. Jak w poniedziałek mówił gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 DZ, będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie zrealizowane na tak dużą skalę. Do działania zostaną wówczas zaangażowane 15 i 20 Brygada Zmechanizowana, 1 Brygada Artylerii, a także żołnierze z 12 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, wojsk specjalnych i aeromobilnych oraz sił powietrznych. W sumie około tysiąca wojskowych. – To najlepsza okazja do tego, aby zobaczyć dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy i najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego – zaznaczył gen. Ziółkowski. Jak wyjaśnił, na poligonie wojskowi będą dysponowali 70 jednostkami sprzętu. Ogień otworzą m.in. czołgi K2, armatohaubice Krab i K9 czy wyrzutnie HIMARS. – To naprawdę będzie wyjątkowe wydarzenie – dodał dowódca 16 DZ.

REKLAMA

Film: MON

Pokaz wyszkolenia Wojska Polskiego rozpocznie się o godz. 13.00. Organizatorzy wydarzenia jednak zachęcają, aby stawić się na poligonie wcześniej. Już od 8.00 rano do późnych godzin popołudniowych bowiem będzie można tam z bliska oglądać sprzęt wojskowy. Na przygotowanej przez żołnierzy wystawie statycznej zostaną zaprezentowane m.in.: czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Borsuk czy bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar, a ponadto elementy zestawu przeciwlotniczego Hibneryt i przeciwrakietowego Poprad, transportery Rosomak w różnych wersjach, samochód dalekiego rozpoznania Żmija, specjalistyczne roboty LRR i Talon oraz bezzałogowce FlyEye. Każdy będzie miał też okazję odwiedzić stoiska promocyjne poszczególnych jednostek, porozmawiać z żołnierzami o ich służbie oraz sprawdzić swoją celność na wirtualnej strzelnicy. Ci zaś, którzy zastanawiają nad zasileniem szeregów polskiej armii, będą mogli się skonsultować z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Poczęstujemy naszych gości także chlebem wypiekanym w piekarni polowej oraz tradycyjną wojskową grochówką. Zapraszamy serdecznie – zachęca mjr Magdalena Kościńska, rzecznik prasowy 16 DZ.

Do udziału w wydarzeniu „Jesienny ogień” namawia również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą obejrzeć najnowszy sprzęt wojskowy podczas walki” – napisał na portalu X szef MON-u. – „Bądźmy w tym dniu razem z żołnierzami. Podziękujmy im swoją obecnością za służbę na rzecz naszego bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Udział w wydarzeniu „Jesienny ogień” jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. tras dojazdu na poligon znajdują się na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz
 

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy skok
 
Spadochroniarze na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Zielone światło dla Barbary
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rakietowy szach
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szef MON-u w Brukseli
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Bruksela przed szczytem
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Skromny początek wielkiej wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO