moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Symulator dla artylerzystów

Premiery MSPO. Podczas kieleckich targów firmy WITU i AutoComp zaprezentowały artyleryjski symulator treningowy. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które umożliwia żołnierzom doskonalenie umiejętności strzelania oraz prowadzenia treningu kierowania ogniem w wirtualnym środowisku z wykorzystaniem m.in. armatohaubic Krab oraz moździerzy Rak i M-98.

Artyleria nie bez powodu jest nazywana bogiem wojny. O tym, jak istotną rolę pełni na polu walki, przekonujemy się, śledząc przebieg wojny w Ukrainie. Jednak szkolenie żołnierzy, którzy będą potrafili efektywnie posługiwać się nowoczesnym sprzętem artyleryjskim, nie jest ani łatwe, ani tanie. Propozycję rozwiązania tego problemu przedstawiły podczas MSPO dwa podmioty: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i AutoComp Management. Opracowany przez te firmy artyleryjski symulator treningowy umożliwia żołnierzom doskonalenie umiejętności strzelania oraz realizowania treningu kierowania ogniem w wirtualnym środowisku.

Artyleryjski symulator treningowy to urządzenie wizualnie przypominające dobrze znany żołnierzom symulator strzelecki „Śnieżnik”. Składa się on z wyposażonego w wirtualną lornetkę stanowiska dla obserwatora, który wykrywa cel oraz określa jego azymut i odległość. Te dane są wprowadzane do systemu i na ich podstawie, już na kolejnym stanowisku są przeliczane nastawy działa. Kiedy wszystko jest gotowe, rozpoczyna się strzelanie. Jego efekty można zobaczyć na ekranie, a jeśli nie są one zadowalające, możliwa jest korekta danych i powtórzenie całej procedury.

Zaprezentowany po raz pierwszy na MSPO symulator jest przeznaczony do szkolenia przede wszystkim dowództw i sztabów pododdziałów artylerii, ale mogą z niego skorzystać także żołnierze innych rodzajów wojsk, m.in. ci, którzy realizują procedurę „call for fire”. – Chodzi o sytuację, kiedy żołnierz na polu walki zauważy np. wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych przeciwnika, której sam nie może zneutralizować. Wówczas wzywa wsparcie, które wykonuje to zadanie – wyjaśnia Piotr Ciepliński z WITU. – Jednak aby takie działanie mogło zostać zrealizowane skutecznie, trzeba zastosować specjalne procedury. A tego jak to robić, można nauczyć się trenując na symulatorze – zaznacza.

Obsługa symulatora opracowanego przez konstruktorów z WITU i firmy AutoComp nie jest skomplikowana. Co istotne, uwzględnia on realne parametry balistyczne uzbrojenia, jakim współcześnie dysponuje Wojsko Polskie. Obecnie żołnierze mogą ćwiczyć prowadzenie działań z wykorzystaniem armatohaubic Krab oraz moździerzy M 98 czy Rak. – Jeśli jednak użytkownik stwierdzi, że chciałby aby system uwzględnił także inne rodzaje broni, bez problemu można wprowadzić ich dane do systemu – zaznacza przedstawiciel WITU.

Producenci zapewniają, że symulator jest gotowy do tego, aby żołnierze mogli rozpocząć szkolenie. A jaka jest cena tego sprzętu? – Można powiedzieć, że koszt pozyskania symulatora jest zbliżony do wartości dwutygodniowego pobytu dywizjonu na poligonie – ocenia Piotr Ciepliński. – Pamiętajmy jednak, że wówczas strzelania są realizowane w ograniczonym zakresie, choćby ze względu na warunki bezpieczeństwa, pożarowe, atmosferyczne. Nasz produkt nie ma takich ograniczeń, użytkownik może zrealizować tyle strzelań, ile będzie potrzebował – zaznacza.

Zaprezentowany na MSPO artyleryjski symulator treningowy został nominowany do przyznawanej podczas targów nagrody Defender.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Bez zmian w emeryturach
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Nowy Grot zatwierdzony
Czerwieńsze będą…
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marsz prawdę ci powie
Koszykarskie widowisko
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
F-35 zmienia wszystko
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Studia z obrony granic
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Generał z cienia
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Merops nad Ustką
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Groźny incydent w Libanie
Wyjątkowy przelot polskich F-35
NATO rozkłada lotniczy parasol
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Litwini z polskimi Gromami
Za sterami Husarza
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wsparcie ma znaczenie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Natowskie manewry na Bałtyku
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Kraków zaprosił weteranów
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Drugi dom efów
Husarze dla mieszkańców Polski
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polski wkład w operację „Overlord”
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wielka gra na ukraińskim froncie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Biało-czerwona na Monte Cassino
Sojusz kontra drony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO