moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać

Myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych wykonały w polskiej przestrzeni powietrznej swój pierwszy lot operacyjny w ramach misji NATO „Eastern Sentry” – podało Dowództwo Operacyjne RSZ. Było to działanie w ramach tzw. vigilance activity, czyli rutynowych operacji obronnych, które demonstrują zdolność NATO do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia.


W weekend polskie niebo patrolowały m.in. dwa myśliwce Eurofighter Typhoon z 3 Dywizjonu Myśliwskiego z bazy RAF Coningsby. Wspierał je wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Voyager ze 101 Dywizjonu. Był to pierwszy operacyjny udział myśliwców RAF-u w misji „Eastern Sentry” („Wschodnia straż”), powołanej dla wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO po tym, jak rosyjskie drony 10 września wtargnęły nad terytorium Polski.

Naruszanie polskiej przestrzeni powietrznej przez Rosję przy pomocy wielu dronów jest niedopuszczalne. Celem misji „Eastern Sentry” jest ochrona przestrzeni powietrznej NATO i wysłanie jasnego sygnału: jesteśmy zjednoczeni w obliczu wszelkich zagrożeń dla naszych sojuszników – mówi gen. Allan Marshall, dowódca sił powietrznych i kosmicznych Wielkiej Brytanii.

Marshall podkreśla, że rozmieszczenie brytyjskich samolotów z bazy RAF Coningsby i RAF Brize Norton świadczy o gotowości i zdolności brytyjskiego lotnictwa do szybkiego i zdecydowanego przerzutu sił powietrznych. – Te misje nie tylko wzmocnią obronę powietrzną NATO, lecz także będą służyć jako środek odstraszający przed rosyjską agresją. Jednocześnie utrzymują zaangażowanie RAF-u w obronę przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii i realizację wielu innych działań operacyjnych w kraju i za granicą – mówi dowódca. Generał zapewnia, że Typhoony będą wykonywać regularne loty bojowe, integrując się z innymi siłami powietrznymi NATO.

Celem operacji NATO „Wschodnia straż” jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu w obliczu agresywnych działań Rosji. Dowództwo Operacyjne RSZ podkreśla, że działania NATO nie ograniczają się do reakcji na pojedyncze zdarzenia. To systemowe wzmacnianie odporności i gotowości bojowej, która oznacza większy udział myśliwców i fregat w patrolowaniu Bałtyku, rozwinięcie systemów obrony przeciwlotniczej oraz wdrażanie nowych technologii przeciwdronowych i cybernetycznych.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Royal Air Force/ Portal X

dodaj komentarz

komentarze


Próba przed morską paradą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
PGZ o koalicji antybalistycznej
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Z prądem i pod prąd
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Morska parada 15 sierpnia
Coraz więcej Alpha Scramble
Bataliony przyszłości
Młodzi medycy na poligonie
„Wicher" wkrótce na wodzie
MON i MSZ o szczycie NATO
Cyfrowa tarcza F-16
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Lubawa wyposaży saperów
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Powietrzna defilada
Abordaż z polskim wsparciem
Wsparcie ma znaczenie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Szachownica na Wisłostradzie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Odnaleziono „Roja”
Generał w niewoli
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Walka, entuzjazm i nadzieja
Legion Medyczny na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Azjatycka szansa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Nocna próba na Wisłostradzie
Jak obronić się przed dronami?
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szkolenia na pomostówkę
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Gorący lipiec PKW Łotwa
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Zapraszamy na defiladę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO