moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Opracowany w WAT schron trafi do produkcji

W czasie pokoju i wojny ochroni przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi, jest odporny na działania balistyczne, powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie i pożary zewnętrzne. Modułowy schron, opracowany przez ekspertów z Wojskowej Akademii Technicznej, będzie produkowany przez polską firmę. Spółka nabyła od WAT-u licencję i wprowadzi produkt na rynek.


Pomieszczenie techniczne schronu modułowego. Fot. MAHTON

Do produkcji ma trafić modułowy schron podwójnego przeznaczenia, zaprojektowany przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej oraz inż. Michała Lorka, właściciela firmy budowlanej, która wykonała prototyp obiektu. Umowę licencyjną w sprawie produkcji schronu podpisano 13 grudnia. Porozumienie sygnowali: rektor-komendant WAT-u gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Michał Lorek jako licencjodawcy oraz Paulina Mrotek, pełnomocnik przedsiębiorstwa Mahton Schrony sp. z o.o., które będzie odpowiadać za produkcję. Jak informuje WAT, w podpisaniu umowy uczestniczyli także: prof. dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, który jest rzeczoznawcą w zakresie budownictwa fortyfikacyjnego, ppłk dr inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, oraz dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.

– Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, lecz także w wielu dziedzinach polskiej gospodarki. Projektujemy i tworzymy urządzenia oraz innowacyjne rozwiązania, które są chętnie wdrażane do produkcji przez polskie firmy i trafiają na rynek. Nie pracujemy w izolacji, ale działamy wspólnie z innymi podmiotami, uczelniami, firmami i instytucjami, cywilnymi i wojskowymi, by proponowane rozwiązania były przydatne społeczeństwu – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT-u. Michał Lorek zaznacza natomiast, że zaprojektowany schron modułowy jest innowacją na skalę światową.

Dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, wykładowca WAT-u i współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, wyjaśnia, że schron jest odporny na zagrożenia chemiczne, biologiczne i radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Ma także zabezpieczać przed powietrzną falą uderzeniową, zagruzowaniem, odłamkami różnego pochodzenia i długotrwałym pożarem zewnętrznym. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

– Schron zapewnia najlepsze warunki do zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych oraz działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi – wyjaśnia prof. Szcześniak. Jak dodaje, do wykonania obiektu nie potrzeba dużo czasu. Schron modułowy buduje się bowiem z gotowych elementów.

Zgodnie z koncepcją znajdzie się w nim wejście główne i ewakuacyjne, a poza tym salon, sypialnia, kuchnia, łazienka, pomieszczenie techniczne i przedsionek hermetyzujący. Jak informują naukowcy, w czasie pokoju obiekt może być wykorzystywany jako pomieszczenie magazynowe, a po odpowiednim doposażeniu także jako komora normobaryczna.

Prace projektowe nad schronem trwały kilka lat. Finalnie Michał Lorek, inżynier z Bydgoszczy, oraz eksperci z WAT-u stworzyli wspólnie projekt polskiego schronu modułowego. Został on opatentowany, przeszedł też odpowiednie badania i testy doświadczalne. Produkt był prezentowany podczas MSPO w Kielcach w 2019 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MAHTON, Mariusz Maciejewski / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
„Avenger” na Monte Cassino
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ślubowanie kadetów OPW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Spadochroniarze na Podlasiu
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowoczesna łączność dla armii
Cud w Trewirze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Eurofightery znowu w Polsce
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szef MON-u w Brukseli
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zielone światło dla Barbary
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO