moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie zwierzchnika sił zbrojnych w Belwederze spotkali się przedstawiciele rządu i opozycji.

W poniedziałek po południu odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda do Belwederu zaprosił marszałek Sejmu, marszałka Senatu, premiera wraz z ministrami oraz przedstawicieli opozycji. Rozmowy dotyczyły ustaleń szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który zakończył się w ubiegłym tygodniu, oraz sytuacji w Ukrainie.

– Będziemy mówić o tym, co kilka dni temu działo się w Madrycie w czasie szczytu NATO, gdzie przywódcy państw dyskutowali o bezpieczeństwie. O tym, jak w przyszłości Sojusz powinien działać, by zapewnić bezpieczeństwo państwom członkowskim i o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie. Chcę się podzielić tym z uczestnikami polskiej sceny politycznej, przedyskutować z nimi te kwestie – mówił prezydent Andrzej Duda krótko przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że w stolicy Hiszpanii, dyskutowano także o tym, jaką postawę wobec aktualnych zagrożeń powinny przyjąć państwa członkowskie i cały Sojusz Północnoatlantycki. Ponadto przywódcy zastanawiali się nad tym, jakie działania powinny być podjęte, by wzmocnić bezpieczeństwo krajów natowskich, szczególnie tych, które na wschodniej flance graniczą z Ukrainą lub Rosją.

– Ważne jest to, że NATO zachowało jedność: od początku do końca, czyli od momentu napaści Rosji na Ukrainę aż do zakończenia obrad w Madrycie. Dziś państwa Sojuszu w kwestii bezpieczeństwa mówią jednym głosem – powiedział Andrzej Duda. – Putin sądził, że rozegra NATO, że uda się mu rozbić Sojusz, poróżnić państwa członkowskie, sądził, że nie będziemy umieli wspólnie decydować o bezpieczeństwie. Tymczasem takie decyzje zostały podjęty i w wielu aspektach są one bardzo konkretne – dodał prezydent.

Przypomniał także, że podczas szczytu przyjęto nową koncepcję strategiczną NATO, wspólną deklarację oraz zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do Sojuszu. – Dzięki temu Morze Bałtyckie stanie się basenem wewnętrznym NATO, a granice Rosji z Sojuszem wydłużą się o prawie 1400 km. To bez wątpienia nie jest dobrą wiadomością dla rosyjskich władz, które są tu agresorem – przyznał Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Po kilkugodzinnych obradach prezydent Duda podkreślił dobrą atmosferę spotkania, podziękował za propaństwową i merytoryczną dyskusję. – To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO. Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa podchodzą bardzo poważnie – zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski to dla niego zagadnienie najważniejsze, dlatego szczególnie cieszy się z podjętej w Madrycie decyzji dotyczącej ulokowania w naszym kraju stałego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierali także premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


D-Day, czyli aliancki sukces
 
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Razem gotowi na wszystko
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Litwini kupią zestawy Grom
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Przysięga dobrowolsów
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Polska potrzebna od zaraz
B9 stawia na solidarność
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Do końca walczył z tyranią
Breakthrough for the Polish Armed Forces
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Maszerowali, lecz nie ginęli
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Gotowi na dyżur w SON
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Piekielny ogień dla polskiej armii
Wojny wygrywają logistycy
Amunicja dla artylerzystów
Topaz dla Bułgarii
Słowa jak pociski
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Śladem profesjonalistów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Więcej miejsc na studiach w LAW
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Finlandia w NATO
„Anakonda” inna niż wszystkie
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wśród światowych liderów
Wojsko poza schematem
WOT i „Anakonda”
Najsprawniejsi wieloboiści
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Nowy regulamin dla żołnierzy
Nowy wymiar wojska
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO