moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żelazna Dywizja uczciła gen. Buka

Uczestnicy I Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wyruszyli w trasę rankiem 10 kwietnia ze Spały. Przebiegli w sumie 195 km i w poniedziałek rano zameldowali się przed Dowództwem 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. W ten sposób żołnierze z Żelaznej Dywizji upamiętnili generała Buka, dowódcę wojsk lądowych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Sztafetę dla uczczenia pamięci gen. broni Tadeusza Buka, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej, zorganizowano z inicjatywy gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. Dowodzona przez niego 18 Dywizja Zmechanizowana w 2019 roku przyjęła za patrona generała Buka. W poprzednich latach bieg upamiętniający dowódcę wojsk lądowych organizowali żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. – W ostatnich latach, z powodu pandemii, pancerniacy kontynuowali swoją akcję biegając na bieżni. My postanowiliśmy od tego roku zainicjować swoją sztafetę w nowej formule – tłumaczy gen. Gromadziński.

Biegacze sztafety 34 Brygady Kawalerii Pancernej pokonywali dystans ze Spały do Żagania przez dziewięć dni z przerwami na nocny wypoczynek oraz wizyty np. w szkołach, w których pancerniacy opowiadali uczniom o wojsku. Natomiast ideą siedleckiej sztafety jest bieg non stop. – Wyliczyliśmy, że przedstawiciele poszczególnych jednostek będą mieli do pokonania po około 38 km – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Trasa została podzielona na pięć odcinków. – Na pierwszym i ostatnim odcinku naszym żołnierzom towarzyszyli spadochroniarze z amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej – dodaje mjr Lipczyński.

Uczestnicy I Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wystartowali spod cmentarza w Spale, gdzie znajduje się grób patrona Żelaznej Dywizji. Sygnał do rozpoczęcia sztafety dał syn generała Buka – Mariusz.

Na pierwszym odcinku sztafety stawili się żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Po czterech godzinach przekazali pałeczkę reprezentantom 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Po nich na trasę wybiegli zawodnicy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Na czwartym odcinku pobiegli reprezentanci 18 Pułku Logistycznego z Łomży. W ostatnim etapie biegu uczestniczyli wojskowi z 18 Batalionu Dowodzenia i Dowództwa 18 DZ w Siedlcach. – Sztafeta o piątej rano dobiegła pod budynek sztabu Dowództwa 18 DZ i przekazała pałeczkę naszemu dowódcy – relacjonuje major Lipczyński.

Jednym z biegaczy był plut. Artur Błaszczyk z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który przebiegł 21 km. – Uczczenie w taki sposób pamięci naszego patrona było dla mnie zaszczytem – mówi plutonowy.

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka ma być cyklicznym przedsięwzięciem. – Na pewno będziemy się starali, aby uczestniczyło w niej jak najwięcej żołnierzy. Pozostaniemy przy równym podziale poszczególnych odcinków do pokonania przez ekipy z jednostek wchodzących w skład Dywizji – zapowiedział gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Generał dodaje, że chciałby wprowadzić też pewną formę rywalizacji. Dzięki temu co roku każda drużyna będzie mogła pobić swój rekord, a tym samym cała sztafeta pobiegnie szybciej. Dowódca Żelaznej Dywizji przypomniał też powiedzenie generała Buka, aby walczyć o osiągnięcie celu i dążyć do stworzenia zespołu, który będzie „pięścią powalającą przeciwnika, szybko i skutecznie”. 

SZUS

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
Przysięga w Limanowej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Centrum Szkolenia WOT świętuje
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO