moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA nakładają kolejne sankcje na Rosję

Agresja Putina wobec Ukrainy będzie kosztować Rosję bardzo dużo pod względem ekonomicznym i strategicznym – powiedział dziś Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych. Poinformował o nowym pakiecie sankcji, które nałożył na Federację Rosyjską, a także o skierowaniu do Europy kolejnych żołnierzy US Army.

– Przeniósł ponad 175 tys. żołnierzy i sprzęt wzdłuż granicy z Ukrainą. Rozbudował szpitale polowe, co mówi wszystko o jego intencjach. Putin odrzucił nasze wysiłki, by rozwiać nasze obawy w formie dialogu, by uniknąć niepotrzebnego konfliktu, niepotrzebnego cierpienia – powiedział w czwartek wieczorem Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił oświadczenie, po obradach Grupy G7 (siedem państw z najlepiej rozwiniętą gospodarką), które zwołano z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę.

– Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę. Teraz on i jego państwo poniosą konsekwencje – mówił Joe Biden. Przypomniał, że do agresji doszło, kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się by wspierać suwerenność Ukrainy.

Kolejne sankcje

Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował także, że wobec sytuacji na Ukrainie, „autoryzował silne sankcje i nowe ograniczenia wobec tego, co może być eksportowane do Rosji”. – Celowo tak zaprojektowaliśmy sankcje, by zmaksymalizować długofalowy wpływ na Rosję i zminimalizować wpływ na USA i sojuszników – powiedział. Jak mówił, podobne decyzje podjęli także przedstawiciele innych państw. – Przez wiele miesięcy budowaliśmy koalicję partnerów reprezentujących ponad połowę gospodarki globalnej – podkreślił.

Jedno z takich ustaleń miało zapaść podczas obrad Grupy G7. – Zgadzamy się, że ograniczymy zdolność Rosji do prowadzenia biznesu w jenach, dolarach i euro. Ograniczymy jej zdolność do uczestniczenia w gospodarce globalnej oraz możliwości finansowania wojsk rosyjskich – zaznaczył. – Już widzimy, jak spadł rubel. Dziś jego poziom był najniższy w historii. Rynek akcji w Rosji załamał się, rosyjski rząd obserwuje, jak akcje spadają o 50 procent – mówił amerykański prezydent.

Sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone obejmą także rosyjskie banki. – Największy bank, który posiada 1/3 aktywów rosyjskich odcięliśmy od systemów finansowych – powiedział Biden. – Dzisiaj odcinamy kolejne cztery, a zatem aktywa, które posiadają one w Stanach Zjednoczonych zostają zamrożone – zaznaczył.

Dziś zwiększyła się także lista osób i ich rodzin, które zostały objęte sankcjami. – To osoby, które osobiście korzystały na polityce Putina i powinny teraz podzielić ten ból. A zatem będziemy utrzymywać działania wobec tych skorumpowanych milionerów – podkreślił.

Joe Biden przypomniał, że we wtorek Stany Zjednoczone odcięły Rosję od zachodnich rynków finansowych, uniemożliwiając jej uzyskiwanie środków finansowych na Zachodzie oraz handel swoim długiem. – To samo zrobimy teraz wobec firm, które posiadają aktywa przekraczające 1,4 miliarda dolarów. – powiedział. Dodał, że Rosja będzie miała również ograniczony „dostęp do technologii w strategicznych sektorach gospodarki”. – Zatem działania nasze i naszych partnerów odetną połowę importów technologicznych dla Rosji. To będzie miało duży wpływ na możliwości modernizacji wojska, również jeżeli chodzi o programy kosmiczne – podkreślił.

Bezpieczeństwo sojuszników

Jednocześnie prezydent USA zaznaczył, że Stany Zjednoczone nie wyślą swoich wojsk na teren Ukrainy. – Podkreślam. Nasze siły nie będą zaangażowane w konflikt z Rosją na Ukrainie. Nasze siły nie będą walczyć na Ukrainie – mówił. Zapewnił jednak, że w razie konieczności na takie wsparcie mogą liczyć sojusznicy z NATO. Chodzi o wykorzystanie artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który zakłada, że „atak na jedno państwo to atak na wszystkich”. – Stany Zjednoczone będą bronić każdego cala terytorium NATO z całą swoją siłą – podkreślił. Dodał, że Sojusz „jest teraz najbardziej zjednoczony i zdeterminowany niż kiedykolwiek wcześniej”.

– Wysłaliśmy tysiące wojsk do Niemiec i do Polski. Autoryzowałem wdrożenie sił, które już stacjonują na wschodnie Europy, w Polsce, Rumunii i Łowie. Nasi sojusznicy również podejmują działania i oni również przyłączają się do wspólnej obrony – powiedział Biden. Zaznaczył także, że NATO, godzinę po rosyjskim ataku aktywowało plan odpowiedzi, dzięki temu możliwe jest wdrażanie sił tam, gdzie są potrzebne, by chronić sojuszników.

Amerykański prezydent zapowiedział również wysłanie kolejnych wojsk do Europy. Poinformował także, że przeprowadził już rozmowy z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych „o przygotowaniu kolejnych kroków, o ile będą konieczne, aby chronić sojuszników”. Z informacji Polskiego Radia, które powołuje się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu, wynika, że USA wyślą do Europy ok. 7 tys. żołnierzy, m.in. z wojsk pancernych. Zostaną oni rozlokowani w Niemczech.

Ponadto Joe Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone oraz partnerzy i sojusznicy będą wspierać Ukraińców. – Putin narzucił na nich duże cierpienie, ale Ukraińcy cieszyli się niezależnością przez 30 lat i wielokrotnie pokazywali, że nie będą tolerować kogokolwiek, kto będzie chciał im odebrać wolność – powiedział. Prezydent USA przyznał, że „to niebezpieczny moment dla całej Europy. – Działania Putina pokazują ciemną wizje przyszłości naszego świata, w którym kraje biorą sobie przemocą, co chcą, ale to wizja, której my się będziemy sprzeciwiać wszystkimi możliwymi środkami. Stany Zjednoczone, partnerzy i sojusznicy, wyjdziemy z tego silniejsi i bardziej zdeterminowani – zaznaczył. – Agresja Putina wobec Ukrainy będzie kosztować Rosję bardzo dużo pod względem ekonomicznym i strategicznym. Dopilnujemy tego. Putin będzie pariasem na międzynarodowej scenie politycznej – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / East News

dodaj komentarz

komentarze


Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Rakietowy szach
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Skromny początek wielkiej wojny
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO