moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef Pentagonu w bazie w Powidzu

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce to dowód zaangażowania USA w bezpieczeństwo w Europie – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Widok amerykańskich i polskich żołnierzy stojących ramię w ramię jest mi dobrze znany. Pokazuje naszą dobrą współpracę – mówił z kolei Lloyd Austin. Szef MON-u razem z amerykańskim sekretarzem obrony odwiedzili 33 Bazę Lotnictwa Transportowego.

Szef Pentagonu Lloyd Austin od kilku dni przebywa w Europie. Wziął udział w dwudniowym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, a dziś gościł także w Polsce. Głównym tematem jego wizyty w Warszawie jest kryzys bezpieczeństwa spowodowany agresywną polityką Kremla wobec Ukrainy oraz współpraca wojskowa.

Przed południem sekretarz obrony USA spotkał się w Łazienkach Królewskich z szefem MON-u Mariuszem Błaszczakiem. Wówczas to padła deklaracja m.in. dotycząca zgody na zakup przez Polskę 250 czołgów Abrams. Lloyd Austin zapewnił także o gotowości USA do dodatkowego wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu. Politycy gościli również w Pałacu Prezydenckim. Amerykański sekretarz obrony z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem rozmawiali o sojuszniczej i bilateralnej współpracy militarnej.

Ostatnim etapem wizyty Lloyda Austina w Polsce były odwiedziny w Powidzu. Szef Pentagonu razem z ministrem Mariuszem Błaszczakiem przyjechał po południu do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. W hangarze lotniczym politycy spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Rozmawiali m.in. z pilotami z 33 Bazy zaangażowanymi w loty w ramach Akcji Serce oraz załogami, które latem 2021 roku prowadziły ewakuację Afgańczyków z opanowanego przez talibów Kabulu.

– Jeszcze raz dziękuję za zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce. To ważne z powodu zagrożeń, przed którymi stoją państwa wschodniej flanki NATO – powiedział w Powidzu minister Błaszczak. – Obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest dowodem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo w Europie. A to, że żołnierze Wojska Polskiego służą ramię w ramię z Amerykanami, podnosi naszą interoperacyjność – dodał szef MON-u. Minister obrony przypomniał, że polscy i amerykańscy wojskowi od lat pełnią wspólnie służbę. – Tak było m.in. w Iraku, gdzie Lloyd Austin – wówczas jako generał – dowodził. Tak było w Afganistanie – mówił Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony zwrócił się też do amerykańskich żołnierzy i podziękował im za służbę w Polsce. Przypomniał jednocześnie, że 33 Baza jest jednostką typowo lotniczą, w której służbę w formie rotacyjnej pełni amerykański komponent Aviation Detachment.W Powidzu rozbudowywane są także magazyny sprzętu wojskowego, największe w tej części Europy. Będą one stanowić łatwe rozwinięcie bojowe dla sił amerykańskich – dodał szef MON-u.

Lloyd Austin podziękował ministrowi Błaszczakowi za gościnność i możliwość szkolenia się żołnierzy US Army w Polsce. – Widok amerykańskich i polskich żołnierzy stojących ramię w ramię jest mi dobrze znany. Widziałem wiele razy ten obraz w Iraku i Afganistanie. Wszędzie tam, gdzie byliśmy my, byli także Polacy. To pokazuje nasze dobre stosunki i dobrą współpracę – zaznaczył szef Pentagonu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Uwaga, transformacja!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
I zdobyliśmy!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zapraszamy na Festiwal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Rajd ku czci saperów
Bohater odtrącony
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO