moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko uszczelnia granicę polsko-białoruską

Mamy do czynienia z wojną hybrydową, mamy do czynienia z atakiem na Polskę – mówił w poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami, którzy wspólnie ze Strażą Graniczną zabezpieczają polsko-białoruską granicę. Poinformował także, że wkrótce liczba wojskowych skierowanych do tych działań zostanie podwojona, a na samej granicy stanie dwu i pół metrowy płot.


Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej pojechał dziś do Kopczan na Podlasiu, aby spotkać się z żołnierzami, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zabezpieczają polsko-białoruską granicę. Jak zaznaczył szef MON, sytuacja z jaką się mierzą „jest trudna i jest wyzwaniem”. – Mamy do czynienia z wojną hybrydową, mamy do czynienia z atakiem na Polskę. Jest to próba wywołania kryzysu migracyjnego – powiedział. Przypomniał, że w 2015 roku do podobnych zdarzeń doszło na tzw. szlaku bałkańskim. Winą za obecną sytuację na granicy obarczył białoruskie służby, a także stojącego na ich czele Aleksandra Łukaszenkę. – Nie zgadzamy się na to, aby handlarze ludźmi wykorzystywali naiwność i łatwowierność tych, którzy najpierw są przerzucani samolotami na Białoruś, a potem idą na granicę z Polską, licząc na to, że ją sforsują i przedostaną się na teren Unii Europejskiej – zaznaczył. – Wszyscy wiemy, że reżim Łukaszenki jest bardzo mocno związany z Kremlem. Politykę rosyjską znamy. Pamiętamy, co wydarzyło się w 2008 roku w Gruzji albo na Ukrainie w roku 2014. Nie pozwolimy na stworzenie szlaku przerzutu do Unii Europejskiej przez Polskę – podkreślił.

Minister ogłosił także, że siły Wojska Polskiego, które obecnie wspierają Straż Graniczną zostaną zwiększone. Obecnie ramię w ramię z funkcjonariuszami pracuje 900 żołnierzy z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a już w wkrótce ma ich być dwa tysiące. – To działanie ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo – podkreślił szef MON. Poinformował także, że obok zasieków, które wojsko już rozstawiło na 130-kilometrowym odcinku granicy, powstaną kolejne zabezpieczenia. – To będzie płot o wysokości 2,5 metra i będzie zbudowany z zasieków ułożonych jeden na drugim. W naszej ocenie będzie stanowił solidną zaporę – podkreślił. Dodał, że podobne zabezpieczenie od kilku lat znajduje się na granicy węgiersko-serbskiej, a decyzja o jego powstaniu została skonsultowana z prezydentem, premierem, a także z dowódcami Wojska Polskiego.

Szef MON odniósł się także do słów Władysława Frasyniuka, który skrytykował działania prowadzone przez Straż Graniczną i Wojsko Polskie na granicy i nazwał żołnierzy „śmieciami”. – Dziś podpisałem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące zaatakowania żołnierza na służbie – powiedział minister Błaszczak. – Dziękuję żołnierzom za to, że tu są. Żołnierze zasługują na szacunek wszystkich, bo ryzykują swoje zdrowie i życie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił szef MON.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy rozpoczął się kilka tygodni temu. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tylko w sierpniu z Białorusi do Polski nielegalnie usiłowało się przedostać ponad dwa tysiące osób. Straż Graniczna udaremniła ponad 1300 takich prób, a ponad 750 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców. Obecnie najgorsza sytuacja jest na Podlasiu, gdzie w rejonie miejscowości Usnarz Górny utknęła grupa kilkudziesięciu Afgańczyków.

Z podobnymi problemami na granicach mierzą się także kraje bałtyckie. Dziś, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie, w którym odnieśli się do sytuacji. – To nie jest kryzys migracyjny, ale politycznie zaaranżowana operacja hybrydowa reżimu Aleksandra Łukaszenki, mająca na celu odwrócenie uwagi od coraz częstszych przypadków łamania praw człowieka i praw obywatelskich przez ten reżim – napisali politycy. – Potępiamy to niedopuszczalne zachowanie. Daremne naciski i lekkomyślne działania nie zmienią naszej zgodnej polityki wobec kryzysu na Białorusi – zapewnili w dokumencie.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wytropić zagrożenie
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO