moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Finał akcji charytatywnej

Sierż. Krzysztof Ojżanowski, żołnierz 15 Brygady, po zakończeniu Motocyklowego Rajdu Weterana obiecał, że wygra charytatywną licytację, której przedmiotem był specjalnie wymalowany kask motocyklowy. Jak postanowił, tak zrobił. Dzisiaj odebrał wylicytowany przedmiot. Kask trafi do sali tradycji jego macierzystej jednostki.

Na profilu facebookowym Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zakończyła się licytacja kasku zaprojektowanego specjalnie na 2. Motocyklowy Rajd Weteranów. – Spodziewałem się sporego zainteresowania, bo w naszym rajdzie pojechało ponad 1300 uczestników – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana. Jak opowiada, podczas uroczystego zakończenia imprezy w Krakowie, sierż. Krzysztof Ojżanowski, żołnierz 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, zapowiedział, że wylicytuje kask.

Jak powiedział, tak zrobił. – To była pasjonująca rywalizacja, zakończyła się na kwocie 3750 złotych, ale nie stawiałem górnej granicy – przyznaje zwycięzca. Nie wierzył, że wygra, lecz zdecydował się podjąć wyzwanie. Dopingowali go koledzy z 15 Brygady. – Na początku wrzuciłem 50 złotych i dalej już poszło – wspomina.

Do końca o wygraną w licytacji rywalizował z nim Marcin Krupa, ratownik medyczny. Jak przyznaje Krupa, zwycięstwo uniemożliwił mu dyżur, jaki akurat w dniu zakończenia aukcji pełnił w szpitalu. Mimo że nie wygrał, wpłacił wylicytowaną przez siebie sumę na rzecz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Sierż. Krzysztof Ojżanowski przyznaje, że miał osobistą motywację, aby wziąć udział w rajdzie oraz w licytacji, która miała wesprzeć rannych weteranów. – Gdy na X zmianie PKW Afganistan zginął mój kolega sierż. Mariusz Deptuła, postawiłem sobie za punkt honoru, że będę krzewił o nim pamięć oraz pomagał weteranom rannym na misjach, a tacy służą także w naszej Brygadzie – mówi podoficer.

Kask weterana, który trafi teraz do sali tradycji w 15 Brygadzie, opracował aspirant PSP Marek Szatkowski. – Malowanie na motocyklach i muralach motywów wojskowych i patriotycznych to pasja – przyznaje. Na wylicytowanym kasku znajduje się na grafika śmigłowca Mi-24 i transportera Rosomak oraz sylwetka strzelającego żołnierza. – Chciałem dorzucić swoją cegiełkę do wsparcia weteranów rannych na misjach – dodaje. Strażak artysta otrzymał list gratulacyjny od komendanta głównego PSP, który podziękował mu za tę inicjatywę, wykonaną pracę oraz szlachetny gest namalowania grafiki na kasku społecznie.

– Pieniądze z licytacji przeznaczymy na rehabilitację – zapewnił Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia, dziękując za taką inicjatywę. Jak podkreślał, żołnierze poszkodowani na misjach są skazani na zabiegi fizjoterapeutyczne do końca życia, dlatego każde wsparcie jest dla nich ważne. Stowarzyszenie organizuje turnusy rehabilitacyjne, na które zaprasza także rodziców poległych żołnierzy. Jest to możliwe dzięki wsparciu sponsorów, odpisu z podatków oraz realizacji zadań publicznych finansowanych przez MON.

Pomysłodawcą projektu „Kask Weterana” jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a partnerem Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ufundowała kask.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Piotr Lisowski/Centrum Wererana

dodaj komentarz

komentarze


Hełmy – nowoczesne i na miarę
 
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Podróż po AWACS-ie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Ratownicy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Honor weteranom misji!
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Flota Bayraktarów w komplecie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO