moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Motocykliści weterani w hołdzie kolegom

Przez 26 majowych dni 1350 motocyklistów podzielonych na mniejsze grupy odwiedzało groby 127 poległych i zmarłych na misjach żołnierzy i funkcjonariuszy. Zapalali znicze oraz spotykali się z rodzinami kolegów, którzy nie wrócili do domów. – Pamięć o poległych na misjach to nasz moralny obowiązek – podkreślali uczestnicy rajdu weteranów.

2 Motocyklowy Rajd Weteranów uważam za udany. Wyszliśmy poza bramy koszar. W rajdzie wzięli udział nie tylko żołnierze i funkcjonariusze, lecz także cywile oraz nasi sojusznicy z armii Stanów Zjednoczonych przebywający w Polsce – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Udało się także zlokalizować wszystkie groby poległych i zmarłych poza granicami państwa, nie tylko służących w wojsku, lecz także policjantów i funkcjonariuszy dzisiejszej Służby Ochrony Państwa.

Na cmentarzu w Jarocinie przy grobie kpt. Daniela Ambrozińskiego, który zginął w zasadzce w 2009 roku w Afganistanie, spotkało się 45 motocyklistów z różnych jednostek, przedstawiciele lokalnych władz, a także uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Złożyli kwiaty, zapalili znicze, rozmawiali z matką poległego żołnierza. – Ten wyjazd miał dla mnie osobisty charakter, bo z kpt. Danielem Ambrozińskim służyłem w Afganistanie. Brałem udział w akcji, podczas której zginął – opowiada st. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów, który jest koordynatorem rajdu na szczeblu centralnym.

Odwiedziny motocyklistów przy grobach żołnierzy poległych na misjach były ważne także dla ich rodzin. St. chor. szt. Eugeniusz Lewandowski zmarł w 1992 roku podczas wykonywania zadań w ramach misji pokojowej ONZ w Kambodży. Jego żona, Jadwiga Lewandowska, ucieszyła się, że po latach żołnierze odwiedzają grób jej męża. Razem z wnukiem zapalili znicze na grobie Eugeniusza Lewandowskiego. „Były rozmowy, wspomnienia i chwile wzruszeń” – napisali potem w mediach społecznościowych uczestnicy tej wyprawy.

Motocykliści z 1 Brzeskiego Pułku Saperów oraz z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Opola odwiedzili w Głogówku grób sierż. Szymona Sitarczuka, który w 2011 roku zginął w Afganistanie. – Spotkaliśmy się z rodzicami Szymona, którzy dziękowali nam, że pamiętamy o ich synu. Wszystkich motocyklistów, a było nas dwudziestu, zaprosili na obiad i domowe ciasto – opowiada por. Marcin Auguścik, regionalny koordynator rajdu.

Gdy Barbara Pastusiak, matka sierż. Marcina Pastusiaka, który dziesięć lat temu zginął na misji w Afganistanie, zbliżała się do łódzkiego cmentarza Doły, usłyszała nadjeżdżających motocyklistów. Ryk 30 maszyn robił wrażenie. – Dawno tak mocno nie biło mi serce, jak wtedy – przyznaje. – Przy grobie wspominaliśmy Marcina. I nie tylko mnie zakręciła się łezka w oku – opowiada.

24 maja motocykliści z jednostek podległych 6 Brygadzie Powietrznodesantowej zjawili się na cmentarzu w Jaworznie-Szczakowej, gdzie spoczywa kpr. Grzegorz Nosek. Został on śmiertelnie ranny w Iraku w 2004 roku, gdy próbował ocalić życie swojemu dowódcy. – W tym roku mija 17 lat od śmierci Grzegorza. Zastanawiałam się, jak długo pozostanie on w pamięci kolegów – przyznaje Monika Nosek, żona kaprala. Jak podkreśla, jest wdzięczna, że po tylu latach koledzy nadal przyjeżdżają, z różnych okazji, kilka razy w roku.

– Otrzymaliśmy wiele podziękowań od rodzin poległych. Płynie z nich wiele emocji i pozytywnej energii, które potwierdzają, że zorganizowany przez nas 2 Rajd Motocyklowy Weteranów był słuszną inicjatywą, którą musimy kontynuować w przyszłości – podsumowuje płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana.


W Krakowie rozpoczęły się główne uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. 

Podczas tegorocznego rajdu każdy jego uczestnik przejechał średnio trasę 500 km, co oznacza, że motocykliści pokonali w sumie odległość dłuższą niż z Ziemi do Księżyca. Rajd zakończy się dziś w Krakowie podczas głównych uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 17 BZ, D. Bojarska, 18 DZ, 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wszystkie misje AWACS-a
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO