moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi ćwiczą na wodzie i na lądzie

Szkolenia strzeleckie, zielona i czarna taktyka, ale także ćwiczenia z innymi służbami to tylko część szkoleń jakie przechodzą terytorialsi podczas 3-letniego cyklu szkolenia w ramach terytorialnej służby wojskowej. Ostatnie 2 tygodnie były wyjątkowo bogate w różnorodność szkoleniową szczególnie dla żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Początek sierpnia dla większości to czas wypoczynku, ale nie dla żołnierzy 54. batalionu lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy od 1. sierpnia biorą udział w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym. Tego typu szkolenie terytorialsi odbywają w każdym roku służby w WOT.

Cel jaki przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie pełnienia terytorialnej służby wojskowej to nie tylko uzyskanie statusu „combat ready”, ale przede wszystkim zdolności do wykonywania szerokiego spektrum działań, które skupiają się na ochronie i wsparciu lokalnych społeczności. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia taktyki wojskowej, często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Szkolenie zintegrowane, zawiera zarówno elementy taktyki wojskowej jaki działań przeciwkryzysowych co pozwala na budowanie kompetencji podwójnego zastosowania żołnierzy WOT.

Ratownictwo wodne - element szkolenia żołnierzy WOT

- Prowadzimy szkolenia, które mają na celu wzbogacić wiedzę i umiejętności, które żołnierze zdobyli już w trakcie etapu indywidualnego – mówi por. Daniel Kochanowski, dowódca 1. kompanii 54 blp. Żołnierze zegrzyńskiego batalionu w ciągu ostatniego tygodnia utrwalali zdobyte wcześniej umiejętności z zakresu strzelectwa i taktyki, ale mieli również możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z ratownictwa wodnego, które odbyło się na zbiorniku wodnym w Zegrzu.

Dzięki współpracy batalionu z służbami tj. OSP Warszawa oraz WOPR Legionowo, żołnierze zdobyli fachową wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na podejmowanie działań ratowniczych nad wodą. - Wojsko szkoli się ze strażakami dlatego, że mamy doświadczenie w ratownictwie wodnym i wysokościowym. Szkolimy żołnierzy z ratownictwa wodnego, z podstaw zachowania się w wodzie, ratowania osób tonących, korzystania ze sprzętu wodnego, budowania przeprawy nad wodami szybko płynącymi bądź powodziowymi, przeprawiania się na drugi brzeg za pomocą technik linowych, przeprawiania osób poszkodowanych na drugi brzeg, przerzucania na drugi brzeg posiłków, apteczek i wszystkiego co jest potrzebne w miejscach niedostępnych, a nie ma możliwości wejścia suchą stopą na drugą stronę rzeki – relacjonował szkolenie Maciej Olszewski, naczelnik OSP Ratownictwo Wodne Warszawa.

Po raz pierwszy w szkoleniu żołnierzy WOT został wykorzystany R-bot, pojazd wodny podobny do poduszkowca różniący się natomiast budową. R- bot posiada kadłub ślizgowy a nie poduszkę powietrzną. Jest wykorzystywany do ratownictwa wodnego, ale przede wszystkim do ratownictwa lodowego. Szkolenie przeprowadził Jakub Furmański, ratownik WOPR, instruktor pojazdów na poduszce powietrznej oraz R- botów.

- Wojska obrony terytorialnej to formacja, która nie tylko ma działać militarnie ale również podczas klęsk żywiołowych czy powodzi, dlatego podczas szkolenia wykorzystaliśmy taki sprzęt jak kombinezony do pracy w wodzie, kamizelki asekuracyjne, rzutki i koła ratownicze. Uczymy żołnierzy podstaw ratownictwa, żeby mogli działać nie tylko militarnie ale także efektywnie wspierać inne służby – podsumował Piotr Sytnik, strażak – ratownik. Jednym z elementów szkolenia były działania z zakresu niebieskiej taktyki z wykorzystaniem łodzi rozpoznawczych. Żołnierze ćwiczyli patrolowanie oraz zdobywanie nadbrzeża.

Czarna taktyka na warszawskiej Pradze

Różnorodność ćwiczeń podczas szkolenia zintegrowanego zegrzyńskich terytorialsów doprowadziła ich również na warszawską Pragę, gdzie dzięki wzorowej współpracy z Urzędem Dzielnicy, w jednym z opuszczonych budynków mogło odbyć się szkolenie z czarnej taktyki. - W naszą misje wpisane jest wsparcie lokalnych społeczności dlatego z tą społecznością współpracujemy, czego doskonałym przykładem jest współpraca z Urzędem Dzielnicy Warszawa Praga Północ, który umożliwił nam wykorzystanie do celów szkoleniowych, obiektu po byłym liceum. To bardzo dobre miejsce do prowadzenia działań z zakresu czarnej taktyki. Żołnierze ćwiczą przeszukiwanie pomieszczeń, obronę obiektu, walkę wręcz czy patrolowanie miasta, ponieważ musimy być gotowi na każdą okoliczność – wyjaśnia kpr. Przemysław Łuszczki, żołnierz 54 blp.

Widok ćwiczących żołnierzy na ulicach miasteczek i wsi już nikogo nie dziwi, a oliwkowy beret terytorialsów na stałe wpisał się w krajobraz północnego Mazowsza. Systematyczne szkolenia poza obiektami wojskowymi powalają na jeszcze lepsze poznanie ewentualnego terenu działań żołnierzy i w przyszłości w razie wytępienia kryzysu zaowocują efektywnym wsparciem lokalnej społęczności

Tekst: Aneta Szczepaniak/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Test współpracy dla bezpieczeństwa
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Zapraszamy na Festiwal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
Uwaga, transformacja!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO